Premier ogłosił pakiet antykryzysowy za 212 mld zł

Koronawirus uderza w polską gospodarkę. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił pięć filarów pakietu antykryzysowego. Propozycja zakłada m.in. dopłaty do pensji, gwarancje kredytowe oraz inwestycje. Koszt pakietu szacowany jest na ok. 212 mld zł, czyli 9,2 proc. PKB Polski. Rządowy plan przewiduje również czasowe przywrócenie w niedziele zaopatrzenia sklepów i handlu.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera)

Rząd przygotował pakiet pomocowy, który obejmować będzie 5 obszarów o wartości 212 mld zł - wynika z dokumentu KPRM. W skład pakietu wchodzi gotówkowy komponent rządowy o wartości 66 mld zł, płynnościowy komponent rządowy o wartości 74,5 mld zł, pakiet płynnościowy NBP o wartości 70 mld zł.

"Tarcza antykryzysowa" - 5 filarów

Filar I "Bezpieczeństwo Pracowników"

Wartość: 30 mld zł, w tym 23,8 mld zł wydatki i 6,2 mld zł środki płynnościowe

W skład I filaru wchodzą:

 • dofinansowanie elastycznego zatrudnienia,
 • przesunięcie płatności z media,
 • finansowanie postojowego dla umów cywilnoprawnych i samozatrudnionych,
 • dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla osób, które opiekują się dzieckiem do 12 roku życia na okres 14 dni,
 • wakacje kredytowe,
 • wakacje od obowiązków administracyjnych,
 • ochrona konsumentów i pożyczkobiorców,
 • wydłużenie elastycznego czasu pracy,
 • dodatkowe wsparcie osób niepełnosprawnych.

Wynagrodzenia w firmach, które stracą na epidemii, państwo wypłaci 40% pensji do wysokości średniego wynagrodzenia, drugie 40% - pracodawca. Pensja zostanie więc obniżona o 20%. Osoby na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnione dostaną 2000 zł brutto, czyli 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Pierwsza część pakietu - mówił premier Mateusz Morawiecki - to filar obrony pracowników przed utratą miejsc pracy. "Są to działania osłonowe dla rynku pracy, po to, żeby w solidarny sposób pracownik, pracodawca, przedsiębiorca, ale i państwo partycypowali w ochronie miejsc pracy" - oświadczył.

Morawiecki poinformował, że dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów, zarejestrowaniem straty finansowej, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej; co najmniej drugie 40 proc. pokrywa pracodawca. "Jestem przekonany, że dzięki temu parę milionów osób, może nawet 3-4 mln osób, będzie bezpieczniejsze na rynku pracy" - powiedział premier.

Przez "tarczę antykryzysową", jak powiedział, rząd "chce odepchnąć zmorę bezrobocia".

Jest też, jak mówił, bufor dla osób, które "prowadzą działalność gospodarczą, są osobami samozatrudnionymi, albo pracują na umowę zlecenie, umowę o dzieło". Ma on, jak wskazał, zamortyzować straty usług, zleceń. "Chcemy, żeby (po epidemii koronawirusa - PAP) przedsiębiorstwa mogły odbudować swój portfel zamówień, zleceń" - zaznaczył.

Dla osób na działalności gospodarczej, czy umowach o pracę, umowach o dzieło , jak powiedział, będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Morawiecki zapowiedział, że przewidziano możliwość przedłużenia o dwa tygodnie wypłaty zasiłku opiekuńczego, który przysługuje teraz osobom opiekującym się dziećmi do lat 8. "Jeżeli będzie taka decyzja (...) o kontynuacji zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków" - zastrzegł.

Inne rozwiązania, których celem jest osłona ludzi, to jak wskazał, m.in. prolongata rat kredytowych, albo prolongata obciążeń mediów, w porozumieniu z firmami, które takie usługi świadczą.

Filar II "Finansowanie Przedsiębiorstw"

Wartość: 73,2 mld zł, w tym 4,9 mld zł wydatki i 68,3 mld zł środki płynnościowe

W skład II filaru wchodzi:

 • finansowanie instytucji rozwoju Grupy PFR – gwarancje, kredyty, kapitał, ubezpieczenia i dopłaty,
 • finansowanie leasingu dla firm transportowych,
 • pożyczka 5000 zł dla mikrofirm,
 • odroczenie lub rozłożenie składek ZUS bez opłat,
 • brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych,
 • automatyczne przedłużenie bankowych kredytów obrotowych,
 • rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku,
 • polityka drugiej szansy.

Jak mówił na konferencji po posiedzeniu Rady Gabinetowej premier Morawiecki, II filar planu skierowany do przedsiębiorców to gwarancje kredytowe, finansowanie leasingu operacyjnego dla firm transportowych, mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł.

Dodał, że to także szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym, dostarczanych przez PFR, BGK i ARP. „Te instytucje rozwojowe, które służą swoją bazą kapitałową dla wzrostu gospodarczego w Polsce, dzisiaj będą służyć do zamortyzowania spadku tego wzrostu. Taka jest ich rola” - oświadczył Morawiecki.

Filar III "Ochrona Zdrowia"

Wartość: 7,5 mld zł

W skład III filaru wchodzi:

 • finansowanie działań związanych z walką z SARS-CoV-2,
 • rozwój infolinii pacjenta,
 • dofinansowanie infrastruktury służby zdrowia,
 • dodatkowe finansowanie cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej.

"Tu chcemy alokować co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków na jednoimienne szpitale zakaźne, na wsparcie dla służby zdrowia, materiały ochronne, wszelkie inne sprzęty medyczne, aparaturę medyczną, która jest niezbędna w walce z wirusem, ale także w modernizacji całej bazy szpitalnej, całej bazy podstawowych jednostek opieki zdrowotnej" - powiedział Morawiecki.

Ta część pakietu - podkreślił szef rządu - jest bardzo potrzebna dla "unowocześnienia naszej infrastruktury medycznej".

Filar IV "Wzmocnienie Systemu Finansowego"

Wartość: 70,3 mld zł

W skład pakietu wchodzą:

Kolejna część pakietu ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa "depozytów, lokat, płatności, wpłat, wypłat", czyli funkcjonowania całego systemu finansowego.

"Pamiętamy doskonale rok 2008, 2009. Wtedy cały świat zatrząsł się w posadach właśnie dlatego, że bezpieczeństwo sektora finansowego w wielu krajach, właściwie legło w gruzach i wtedy w to miejsce weszły banki centralne i weszły działania rządów. My nie czekamy na to, aż się stanie jeszcze większy kłopot" - powiedział premier.

"W bardzo bliskiej współpracy z Narodowym Bankiem Polskim - a jest to niezależny bank centralny, wczoraj pokazał swój pakiet, we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i w koordynacji tych prac z ministrem finansów, zaproponowaliśmy pakiet kapitałowy, płynnościowy, który ma służyć jak ochrona dla naszych środków depozytowych, po to, żeby Polacy czuli się bezpiecznie, żeby pieniądze w bankomatach były, bo one są i one będą. O tym mogę z całą mocą zapewnić" - podkreślił premier.

Szef rządu dodał, że "nie ma tutaj żadnego ryzyka i odpowiednie mechanizmy flankujące, ubezpieczające", zostały w pakiecie zaproponowane i - jak dodał - "właściwie już na dniach one są wdrażane".

Ponadto, aby zapobiegać "żerowaniu na obecnej sytuacji" poprzez windowanie cen, rząd chce doprowadzić do sytuacji, żeby "Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, i inne urzędy regulujące ceny, czuwały we właściwy sposób nad rynkiem od strony cen proponowanych przez przedsiębiorców".

Filar V "Program Inwestycji Publicznych"

Wartość: 30 mld zł

W skład V filaru wchodzi:

 • utworzenie Funduszu Inwestycji Publicznych,
 • modernizacja szkół i szpitali,
 • transformacja energetyczna,
 • cyfryzacja,
 • biotechnologia i farmacja,
 • inne działania antykryzysowe. 

Premier wskazywał, że zgodnie z doświadczeniami z przebiegu cykli koniunkturalnych, w sytuacji kryzysu, recesji czy spowolnienia gospodarczego inwestycje prywatne są prowadzone w dużo mniejszym zakresie. "W to miejsce chcemy zastosować klasyczny impuls inwestycyjny po stronie państwa" - oznajmił.

"Zbudujemy fundusz, który będzie opiewał na wysokość co najmniej 30 mld zł i będzie używany na wzmocnienie wydatków na drogi samorządowe, cyfryzację, modernizację szkół, transformację energetyczną, ochronę środowiska, przebudowę elementów infrastruktury całego państwa: energetycznej, telekomunikacyjnej, internetowej, drogowej, kolejowej. I są to środki niezależne od jakichkolwiek funduszy europejskich" - stwierdził szef rządu.

Przy okazji wyjaśnił, że unijne środki dla Polski na walkę z koronawirusem nie są nowymi środkami. "Są to środki przyznane w poprzedniej perspektywie budżetowej 2014-2020, środki, które Polska świetnie zagospodarowuje" - powiedział premier. Chodzi o kwotę 7,4 mld euro z polityki spójności na lata 2014-2020.

Rządowy pakiet pomocowy dla firm przewiduje także czasowe przywrócenie w niedziele zaopatrzenia sklepów i handlu.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że do końca tygodnia powstaną projekty poszczególnych ustaw, które pozwolą wprowadzić koncepcję "tarczy antykryzysowej" w życie.

Premier: Pakiet antykryzysowy to plan na kilka najbliższych miesięcy

Prezentujemy dzisiaj plan na najbliższych kilka miesięcy: dwa, trzy, cztery krytyczne miesiące, w czasie których - mamy nadzieję - epidemia zacznie ustępować, zacznie zmniejszać swój zasięg - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu na późniejszej konferencji prasowej po roboczym spotkaniu rządu ocenił, że epidemia koronawirusa nie będzie tylko epidemią, która dotknie nasze zdrowie, ale wpłynie również na zdrowie gospodarki, na to, jak gospodarka funkcjonuje. "W związku z tym prezentujemy dzisiaj odważny, ale i rozważny plan, który ma zapobiec przede wszystkim utracie miejsc pracy, bankructwom tam, gdzie jest to możliwe, zamykaniu zakładów, zmniejszaniu obrotów firm, zmniejszaniu przychodów poszczególnych przedsiębiorców" - podkreślił premier.

Morawiecki oświadczył, że "państwo polskie wraz z polskim budżetem i instytucjami, które odpowiadają za finanse dopomoże polskim przedsiębiorcom w walce z gospodarczymi turbulencjami".

"Prezentujemy dzisiaj plan, plan na najbliższych kilka miesięcy, dwa, trzy, cztery krytyczne miesiące w czasie których - mamy nadzieję - epidemia zacznie ustępować, zacznie zmniejszać swój zasięg, będziemy mogli wracać do normalności" - zaznaczył premier. Jak dodał, jest to być może najpoważniejsza próba, z jaką mierzy się Polska w XXI wieku.

AW/MKa/PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 etre

Czyli przedsiębiorcy jako ofertę pomocy dostali możliwość zaciągnięcia kredytu, nawet zusu w wysokości ponad 1400 miesięcznie nie umorzyli mimo utraty dochodów tylko odroczyli. Pozostaje tylko zamknąć firmę żeby się nie pogrążać. Podziękujemy, wkrótce wybory.

! Odpowiedz
1 9 karbinadel

Ściema roku

! Odpowiedz
4 18 lampeduza

W krajach : Niemcy, Austria, Czechy, Słowacja, Belgia, cała Skandynawia, śmiertelność na Covid jest promilowa. Przykład Niemcy: chorych 13 000 zmarło 27 osób = 2 promile. Czy takie parametry uzasadniają rozpirzenie gospodarki, tworzenie tarcz za 200 mld, zamykanie granic, sklepów, fabryk? Straty będą w setkach miliardów. .. Może niech rząd dowie się jak te kraje utrzymują tak niską śmiertelność a nie macha cepem dookoła.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 muhh5

U nas jest podobna śmiertelność. Po prostu testujemy tak agresywnie jak oni. Tak, straty będą, nie da się tego uniknąć. Da się jednak je minimalizować i bynajmniej nie poprzez pozwolenie ludziom chodzić w samopas.

! Odpowiedz
0 3 muhh5 odpowiada muhh5

*Nie testujemy tak agresywnie jak oni.

! Odpowiedz
9 11 search

Czyli rzad ma 200 mld i nie chce dac, pewnie ta kasa z mafi vat i paliwowej. A jesli ma to moze przeciez zlewarowac na wall street by wszystkim zylo sie dostatnio i dobrze a wakacje trwaly 300 dni, bo teszta to niedziele co i tak sa wolne

! Odpowiedz
1 20 nowyuzytkownik1

Jeżeli w ramach "pakietu osłonowego" nie zostaną przedłużone terminy bieżących zobowiązań (CIT, VAT 02-2020), to jest to G.Ó.W.N.O! Kpina!!!

! Odpowiedz
3 18 boris-vodka

Panie Morawieck daj pan sopkój z tymi populistycznymi dyrdymalami.Teoria fal Eliotta jasno mówi ze w tej fazie cyklu juz zaden dodruk nie pomoze.Rynki mocno spadna.Paradoksalnie zyska najbardziej niedowartościowana w ostatnich latach gotówka bo tak jest na rynkach ze coś zawsze spada względem czegos.Bedzie sie dzialo....... Fala wyzszego cyklu wszystko powymiata i wrócimy do naturalnego obiegu pieniadza

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 27 plutarch

Premier ogłosił, że cośtam, cośtam... za wasze - tego nie dodał.

! Odpowiedz
3 44 karbinadel

Zobaczycie te miliardy tak samo jaki milion aut elektrycznych

! Odpowiedz
2 35 misiosnechacz

Bez cięcia wydatków gdzie indziej będzie Wenezuela.

! Odpowiedz
7 21 markso

Przede wszystkim też zmniejszyć szybko biurokrację, najlepiej coś na kształt ustawy Wiczka. Szybko ciąć etaty w budżetówce i Skarbówce. Wstrzymać się z częścią poważnych inwestycji i pozwolić żeby sektor prywatny odżył chwilę własnym życiem. Zamiast drukować forsę bez pokrycia : sprzedać obywatelom polskim część lasów i innych działek. Generalnie żeby miasta , spółki skarbu państwa znalazły budynki, działki których nie używają - z automatu odralniać, parcelować i rzucać na rynek jako fizyczną wartość. To jest niesamowita broń państa że mogą kilkoma podpisami z ziemi ornej 35k zł/ha zrobić 300k zł/ha A zgromadzone pieniądze przeznaczyć na stabilizacje. Bez wypuszczenia przez państwo fizycznej wartości tylko pieniędzmi z drukarki czeka nas właśnie nowa Wenezuela.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 antonicaracal odpowiada markso

Popieram "markso" ! Szeroka prywatyzacja i cięcie kosztów utrzymania wszelkich urzędów to słuszna droga ! Wygląda jednak na to,że Glapi i spółka wybrali drogę Wenezueli !

! Odpowiedz
2 25 degrengolada

wszystko pięknie tylko ciekawi mnie jedno: skąd wezmą 212 000 000 000 zł ?

! Odpowiedz
3 19 mknowak

z drukarki z drukarki nie widzisz co się z Euro dzieje..... dzisiaj to nawet drukować nie trzeba wystarczy sobie zrobić zapis w banku i już można wydawać. Dzisiaj wydawali na GPW na spółki SP......

! Odpowiedz
5 12 wiktoria007

Jak to skąd? Dodrukują. Albo z kont bankowych, utnie się obywatelom po zerze

! Odpowiedz
6 25 ernst

pis na wodę fotomontaz. Juz wkrótce wszyscy zobaczą jak ta propaganda działa w realu

! Odpowiedz
6 34 loool

Na lekarzy nie było , na nauczycieli nie było. A tu nagle wyciągnął z kapelusza 200 mld zł . Pewnie jeszcze ciepłe prosto z drukarki Glapińskiego. Taniej było by to drukować na papierze toaletowym.

! Odpowiedz
10 28 qwerty88

Dość ładowania kasy w jakieś firmy ! Beneficjenci 500+ żądają podniesienia świadczenia ! Nie możemy kupić tyle, co 3 lata temu i jak możecie na to patrzeć obojętnie ?!?! Coca Cola podrożała, chipsy w górę, piwo w górę, małpki 100 ml w górę, Marlboro już ponad 17 zł za paczkę, tylko olej potaniał !!!

! Odpowiedz
4 6 qwerty88

co za diabeł stoi za tymi podwyżkami i nierosnącym świadczeniem 500+ !!!!!

! Odpowiedz
10 17 1as

Do wszystkich narzekaczy na "tarczę" mam pytania:
- co wy na to, że wasza ulubiona opozycja mówi "za mało"
- co proponujecie?
Mnie też się to wszystko wybitnie nie podoba, ale tylko zrzędzić z uprzedzenia politycznego to zdecydowanie nikomu nie pomoże.

! Odpowiedz
2 24 wiktoria007

A co ma durna opozycja mówić? 90% sejmu to socjaliści. Jaki naród tacy politycy. Wyjdź i głoś liberalne gospodarczo hasła, to dostaniesz 3-5% poparcia

! Odpowiedz
7 26 czerwony_wiewior

Jeśli efekty będą takie jak zamknięcia granic, to niech Bóg ma nas w swoje opiece

! Odpowiedz
3 2 kasiapj

Chce mi się płakać!!!!!!!! Chce mi się wyjść na zewnątrz i krzyczeć,Koronawirusie przyjdz i daj mi gwarancje zasiłku chorobowego i pogrzebowego!!!!!

! Odpowiedz
0 24 czerwony_wiewior

Spokojnie, pochowają cię na koszt samorządu :)

! Odpowiedz
0 1 kasiapj odpowiada czerwony_wiewior

Moja wola- ,niech te pieniądze dadzą moim pracownikom !!!!!!!!

! Odpowiedz
4 40 karbinadel

Coś tu jest nie halo. Skoro zdaniem wszystkich przedstawicieli PiS występujących w dowolnych mediach nic nadzwyczajnego się w Polsce nie dzieje, to dlaczego pan premier ogłasza taki plan?

! Odpowiedz
2 27 zygi44

Dużo? Och! dajcie spokój.... Za pół roku dopiero będzie dużo, bo wydrukują równowartość PKB za 2020. Dla tych co po hajs do bankomatów - kompletnie już nie ma sensu. System się nie zwinie. Glapiński pokazał kierunek i strategię - DRUK, DRUK, DRUK. I choćby giełda wyceniła banki na 0 zł to nie upadną. Prędzej zostaną znacjonalizowane. Wszystkie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 31 czeslaw_mucha

200 mld to samej dziury w podatkach. Stumulacja gospodarki to ładnie wygląda na slajdach - w tym pinokio jest dobry

! Odpowiedz
12 12 marci01

Wszystko popłynie jutro wizyta rano w banku po cały depozyt i do sejfu gotówka już w lutym pozamykane pozycje maklerskie wszystkim radzę podobnie bo czeka nas nieobliczalny w skutkach rozwój sytuacji

! Odpowiedz
0 24 karbinadel

Pod warunkiem, że sejf masz w domu, a nie w banku PKO BP :)

! Odpowiedz
1 12 markso

Co w sumie da wyciągnięcie pieniędzy w sytuacji gdy uderzy ogromna inflacja?

! Odpowiedz
1 4 karbinadel odpowiada markso

Za wyciągnięte pieniądze można coś kupić: walutę, metal, spirytus...

! Odpowiedz
23 6 jacyna2017

Komentatorzy zapatrzyli się na p Borysa B w jego plątaninie i przeszkadzactwie! Szkoda, że nawet tak dramatyczna sytuacja nie uczy, no ale jeśli przez lata ćwiczyło się w bezrefleksyjnych odruchach Pawłowa, to trudno sie przestawić na zdrowy rozsądek! Zdrowia życzę!

! Odpowiedz
3 22 karbinadel

Wygląda na to, że niektórym wirus się rzuca na rozum (o ile coś takiego posiadają)

! Odpowiedz
2 18 gregzacha

Przez lata to ta koalicja przejadała dorobek 25 lat liberlnych rządów zamiast przygotowac się na kryzys, który przychodzi regularnie co 10 lat. I pird... o zdrowym rozsądku juz nie pomioże.

! Odpowiedz
2 54 qwerty88

Żądamy rewaloryzacji 500+, 14-tej emerytury dla moich dziadków, obniżenia bardziej wieku emerytalnego , podwyżki dla górników i kolejnych 2 miliardów dla mojej ulubionej telewizji !!!

! Odpowiedz
4 22 qwerty88

Żądam rewaloryzacji 500+ !!! Rodzina to też firma.

! Odpowiedz
4 62 konjoo

I nie doczekałem się niczego sensownego. Jedne czego oczekiwałem, to zlikwidowanie obowiązku płacenia ZUS przez czas,gdy moja jednoosobowa firma nie może działać. Wkrótce zawieszam działalność.

! Odpowiedz
27 5 ojkonomist

Nikt Ci nie zabrania - takie jest prawo kryzysu. Przed 30 laty stałbyś po zupę, dzisiaj masz kasę i decydujesz, a jeszcze masz w zanadrzu kasę od Morawieckiego.

! Odpowiedz
3 46 loool

Dla mnie nic tu nie ma w tym pakiecie i mysle ze 90% przedsiebiorcow tez nic dla siebie nie znajdzie. Natomiast USD po 4,2zl dla mi mocno po kieszeni.

! Odpowiedz
5 56 czerwony_wiewior

Dla komuchów z PiS ta epidemia to zbawienie. Po pierwsze , mają na co zwalić gospodarczą katastrofę, - która i tak by nastąpiła. Po drugie, przy okazji pozbędą się wroga klasowego w postaci niezależnych przedsiębiorców

! Odpowiedz
2 7 antonicaracal odpowiada czerwony_wiewior

Poza tym wzrośnie niemiłosiernie zadłużenie szeregowego suwerena, a więc będzie on jeszcze bardziej sterowalny ! Banksterzy i "obszczymury z rządzącej sekty" zacierają już lepkie rączki ! Będzie okazja do kasowania, do dalszego golenia stadka baranów !

! Odpowiedz
2 25 plota

Dużo ludzi powinno dość do wniosku, że te wszystkie programy stymulujące gospodarkę powinny doprowadzić do wzrostu inflacji. Na taką informację powinno zareagować złoto ale ono spada. Jak się okaże, że złoto nie chroni przed inflacją a na pewno nie jest bezpieczną przystanią to chyba rzeczywiście to tylko barbarzyński relikt. I wcale mnie to nie cieszy. Ale jak nie złoto to co może chronić przed inflacją.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 23 forresty

obecnie wszystko spada bo nie wiedzieć każdy potrzebuje tego na co psioczą od dekady - gotówki potrzebują. A czemu potrzebują? Ano dlatego że gotówką płaci się należności a nie złotem, mieszkaniami, akcjami czy obligacjami.
Programy stymulacyjne są bezsensowne jako ze Glapiński nie zmusi mnie tanim kredytem i QE do kupienia 5 bułek zamiast dwóch jak normalnie czy jest wirus czy nie. To przećwiczono juz w Japonii. CPI nie urośnie od pompowania kasy na rynek. Rosną za to wartosci dóbr inwestycyjnych. Tam jest upchana inflacja która teraz urealnia wycenę tych dóbr. To lanie kasy na rynek wywoła inflację dopiero wtedy gdy ludzie straca zaufanie do pieniądza - już jesteśmy niedaleko.
Programy stymulacyjne to tylko parawany do dawania rządom kasy do ręki na łatanie dziur budżetowych i zasiłków socjalnych - ot czemu tak naprawdę służą. Bo na pewno nie powodują zwiększenia potrzeb konsumpcyjnych poza może dobrami wyższego rzędu których udział w koszyku jest relatywni niewielki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 samsza

Zakończy się wyprzedaż złota przez instytucje, które zabezpieczają płynność na najbliższe 2 lata, to kurs wystrzeli. Bo całą infrastrukturę trzeba dostosować do tego, że wchodzi do lokalu nie wiadomo kto zdrowy/zakażony np. restauracje będą działać jako poodzielane boksy. W wagonach pociągów może też pojawią się oddzielające plexi, itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 maryjanek

puszki z tuszonką i cukier na przepis 1410

! Odpowiedz
27 10 qwerty88

Dlaczego nie ma żadnej wzmianki o rewaloryzacji 500+ ? Jestem oburzony ignorancją, a sam nawet Prezydent Duda mówił, że inflacja jest spowodowana skomplikowanymi procesami ekonomicznymi i teraz ja mam z nimi pozostać sam !!!

! Odpowiedz
58 17 grzegorzkubik

Wielu z was takie głupoty tu wypisuje ,że szkoda słów ale piszczę piszczę. PIS na tym tylko zyskuje a wybory najprawdopodobniej będą 10 maja i Duda je wygra. Już nie chce się słuchać ani czytać skomlenia opozycji. Polacy widzą kto o nich dba i che zapobiec katastrofie.

! Odpowiedz
8 49 karbinadel

Cóż, skoro zdaniem PiS nic nadzwyczajnego się w Polsce nie dzieje, i wybory mogą się odbyć normalnie, to po jakiego wała premier ogłasza te farmazony?

! Odpowiedz
24 9 jacyna2017

I masz rację! W czasach kryzysu prawda wychodzi na jaw - potrzeba rozsądku i pomysłów a ze strony oPOzycji i komentatorów na forum te same nudne histerie, biadolenia i wyzwiska zanim nawet cokolwiek przeczytają a do tego standardowo żadnych własnych pomysłów - po prostu żal!

! Odpowiedz
13 42 karbinadel

Ciekawe, czy ten nieskładny bełkot to własne pomysły nieudacznika Mateusza, czy też sam Jarosław Zbawiciel tym zarządza z podziemnego bunkra na Żoliborzu

! Odpowiedz
49 9 grzegorzkubik

Jest to odpowiedzialne działanie rządu i tu działają najlepiej ze wszystkich ekip rządzących. To dobry rząd na hossę i kryzys. Obyśmy się z tego wybili.

! Odpowiedz
7 19 zenonn

Jest to celowe działanie bandytów, którzy pod hasłem wirus zmienią świat, by bogaci byli jeszcze bogatsi zamiast być masowo rezani.
Kto płaci? Ciemny lud to kupi, za swoje pieniądze.

! Odpowiedz
3 13 mknowak

To jest ironia czy masz coś nie tak z głową poważnie się pytam bo niektóre zaburzenia można leczyć.......

! Odpowiedz
4 51 nostsherlock

Jeśli podzielimy tę kwotę na ilość osób pracujących w Polsce, to daje nam to prawie 13 000 na osobę. Życzę wam szczęśliwego tyrania na złodziejskich partyjniaków

! Odpowiedz
13 41 andre92

Najgorzej ma Greta - bo nikt sie nia juz nie interesuje i rodzice kazali jej wrócic do szkoły

! Odpowiedz
11 38 sartan

Heh.
Chyba zapomnieli o największej tykającej bombie. 850 tys gospodarstwach domowych zadłużonych w CHF. Najpierw mieli ogarnąć po wyborach. Później kazali iść do sądu. Ludzie poszli to na wyrok w pierwszej instancji czeka się 2,5 roku. Teraz CHF po 4,30. Brawo!!!

! Odpowiedz
5 67 nostsherlock

Nowy program Bieda+++

! Odpowiedz
6 14 simon_says

Zlotowka zacznie sie bardzo szybko oslabiac, juz to widac po EUR, USD, CHF

Kto ma oszczednosci w PLN ten powinien szybko uciekac. Moze to doprowadzic to hiperinflacjii!

! Odpowiedz
9 28 samsza

"w necie" pojawił się pomysł, załatwić w EU wstrzymanie opłat za emisję CO2, do roboty premierze!

! Odpowiedz
11 33 antybolszewik

Super pomysł :D
Ponieważ emisje gazów cieplarnianych szybko rosną, zniesienie jakichkolwiek limitów spowoduje "turbo-wzrost" temperatury na Ziemi a ta spali wirusa przy 70*C.

! Odpowiedz
6 17 karbinadel

Ekolodzy powinni być zadowoleni z epidemii. Im więcej ludzi przestanie oddychać, tym mniejsza emisja.

! Odpowiedz
2 7 samsza odpowiada antybolszewik

Człowieku, globalna recesja, firmy stoją, ropa nisko bo nikt nie jeździ i nie lata, po co ci teraz liczyć CO2 ???

! Odpowiedz
3 2 antybolszewik odpowiada samsza

Człowieku, Ropa jest mega tania. Więc rosnące zużycie będzie podtrzymane

! Odpowiedz
13 54 karbinadel

Jak wygląda realizacja waszych genialnych pomysłów, można się przekonać na A4 po niemieckiej stronie. Korek zbliża się już do Drezna

! Odpowiedz
3 15 antonicaracal

No tak ! Polnische Wirtschaft !

! Odpowiedz
2 17 jsunday

Ponad 50 mld zł deficytu

Profesor Marian Noga, ekonomista i były członek RPP przypomina, że pierwotnie rząd założył w tym roku 435 mld zł dochodów. Tyle miało wpłynąć do budżetu (co w obecnej sytuacji może być też trudne do osiągnięcia), a na całą kwotę były już zaplanowane wydatki. Z tego około 72- 73 proc. do wydatki sztywne, których nie da się uniknąć. Do nich należy zaliczyć np. 500+.

- Unia Europejska zadeklarowała, że przekaże Polsce 7,3 mld euro, co daje blisko 33 mld zł. Zostaje jeszcze ponad 50 mld zł. Ten deficyt w budżecie trzeba będzie uzupełnić sprzedając obligacje - wskazuje profesor Noga. Podkreśla przy tym, że deficyt na 2020 rok w takiej sytuacji można szacować na około 2,5 proc., a więc ciągle byłby on utrzymany w ryzach.


Co z przesunięciami wydatków w ramach budżetu? - Można się spodziewać, że rząd w obecnej sytuacji może sięgnąć po pieniądze pierwotnie zarezerwowane np. na drogi czy ogólniej infrastrukturę. To najmniej dotknie ludzi. Kwestie socjalne są bowiem nie do ruszenia - ocenia profesor Marian Noga.


NBP już zapowiedział pewne działania, ale o dosłownym drukowanie pieniędzy nie ma mowy i nikt się na to nie zdecyduje. Takie działanie musiałyby być jawne. Rynkowe skutki mogłyby być fatalne. W ostatecznym rozrachunku byłoby to nieopłacalne - tłumaczy ekonomista.

W normalnej sytuacji opcją rządu na zwiększenie wpływów do budżetu jest podnoszenie podatków i nakładanie nowych danin. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że teraz byłoby to przeciwskuteczne. Nie wykluczają jednak, że przyjdzie na to czas trochę później.

- Będziemy się przyglądać temu, jak zachowuje się w tej sytuacji większość rządów, wykorzystując najpierw rezerwy, a następnie sięgając po emisję instrumentów dłużnych jako środek zaradczy. Kiedy i te limity się wyczerpią, spodziewałbym się wprowadzenia pewnych podatków "konsumpcyjnych". Być może także podwyżki akcyzy - wskazuje dr Hartwell.

https://www.money.pl/gospodarka/tarcza-antykryzysowa-bedzie-kosztowac-budzet-70-mld-zl-skad-rzad-wezmie-pieniadze-6490235562002049a.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 28 antonicaracal

"Sprzedając obligacje" ??? Przecież Glapi zarządził skup obligacji !!!

! Odpowiedz
3 54 antybolszewik

Tylko, że to jest dalsze zasilenie 212 MLD PLN strony popytowej podczas gdy strona podażowa czyli praca+efektywność będzie zabijana podatkami, regulacjami. Z tego wyjdzie ogromna inflacja. Nie zdziwię się jak złotówka zacznie spadać do innych walut

! Odpowiedz
0 16 anty12

Juz tak jest.zobac zpoile CHF, USD itd

! Odpowiedz
1 60 karbinadel

I zaraz po ogłoszeniu tych cudów kurs euro przebił 4,50 zł

! Odpowiedz
2 16 antonicaracal

Kantory w 3mieście : 1Euro = 4,56 zł. ! Banki żądają o 10 groszy więcej !
Wczoraj było: 1Euro =4,55zł.

! Odpowiedz
1 36 barysza51

Filar VI;
po wyborach od 1 czerwca obcięcie emerytutr o 50%

! Odpowiedz
1 21 marianpazdzioch

Emerytury, pińcet, kopalnie i powszechna prywatyzacja to ostatnie co ruszą. Po prostu zwyczajowo nie bedą w ogóle inwestować. A bez inwestycji, które są w takich sytuacjach najważniejsze, to po prostu szybciej się rozwali. Bo wzrost bierze się z inwestycji, a nie przejadania i rozdawnictwa. I bardzo dobrze, że się rozwali teraz bo jak to mówił Rydzyk: "Może z tego jakieś dobro powstanie?". Najgorsze to męczyć się w czymś takim całe życie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 16 maryjanek

a frank dobija do 4.30 zł, kto pomoże frankowiczom?

! Odpowiedz
3 8 barysza51

Filar VI:
Po wyborach od 1 czerwca zmniejszenie emerytur o 50%.

! Odpowiedz
2 41 maryjanek

a skąd oni wezmą te 200 miliardów? zabiorą z prywatnych oszczedności - w bankach jest 1 000 miliardów złotych prywatnych oszczędnosci

! Odpowiedz
1 18 karbinadel

PiSda

! Odpowiedz
0 28 antonicaracal

Wszystko ponad 100 000Euro można bezzwrotnie upisowić !

! Odpowiedz
4 33 uorenbufet

Doprowadzą do kryzysy walutowego!Patrzcie na kurs PLN!Miesiąc temu zadałem tu retoryczne pytanie-czy lepiej trzymać USD EUR CHF oprocentowane na 1% czy PLN też oprocentowane na 1%.Dziś jest wszystko jasne.

! Odpowiedz
5 19 uorenbufet

PS Jeszcze 1-2 dni takiej przeceny PLN jak dziś i mamy run na kantory!

! Odpowiedz
3 10 marianpazdzioch

Kantory to pikuś. Co będzie działo się z bankami? Przecież to wszystko tonie we frankach, a wiele wskazuje, że te kredyty będą nawet anulowane.

! Odpowiedz
4 5 santoriusz

Ty leoiej w ruble te pare groszy zainwestuj

! Odpowiedz
2 7 antonicaracal odpowiada uorenbufet

Tosię już dzieje ! Nie sprzedają dowolnej ilości Euro ! Należy zamówić i na drugi dzień odebrać, ale już po nowej aktualnej cenie ...

! Odpowiedz
3 8 antonicaracal odpowiada uorenbufet

Run już jest !

! Odpowiedz
3 35 killgore

Rząd wypłaci? A kto z tego rządu konkretnie? Morawiecki czy Sasin? I z czyich pieniędzy?

! Odpowiedz
5 8 anty12

Obstawiam, ze Moravitz sprzeda swoje dzialki i da nam we de pipol k, za miske ryzu zap polaczki. Jedni beda k kopac a grudzuy k zapokopywac rowy. Rozumiesz k jak to dobrze ze Kubica zlamal reke bo za duzo szytowskiej krwi we mnie plynie lol.

! Odpowiedz
14 29 anty12

UWAGA! UWAGA! BIEGUSIEM DO BANKU PO SWOJA KASE. MACIE OSTATNIA SZANSE. PIS JEST BEZ SKRUPULOW DLA WLASNOSCI PRYWATNEJ I NIE NA PEWNO SKORZYSTA Z WASZYCH PIENIEDZY, ZEBY RATOWAC KOMUNIZM.

! Odpowiedz
5 30 bha

Coraz bardziej rosną ceny ,wszelakie opłaty ,drożyzna coraz większa wszędzie - i jeszcze pomagać mają dodatkowo ze swojego budżetu wszyscy podatnicy !?

! Odpowiedz
7 4 bha

PS.Dodatkowo Ryzykując w milionach obecnie osób w pracy w wielu,wielu przypadkach zainfekowaniem siebie ,swoich rodzin i nie tylko .... INFO https://www.worldometers.info/coronavirus/

! Odpowiedz
5 0 bha odpowiada bha

INFO 2 https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,zasieg-koronawirusa-covid-19--mapa-,artykul,43602150.html

! Odpowiedz
26 17 igła

Niech no tylko przewodniczący ZNP poczuje zapach napływających pieniędzy to zaraz podwyższy żądania zwiększenia wynagrodzenia nauczycielek ze 155% do 200% średniej krajowej. Płatne z góry, tak jak do tej pory.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 61 kolonat

Premier zwracając się do przedsiębiorców stwierdził "wszyscy jedziemy na tym samym wózku". A ja ciągnąc ten wózek, widzę jak ona i cała banda z wiejskie siedzi na nim. Politykiery z wozu, koniom lżej.

! Odpowiedz
37 23 sammler

Zamiast siedzieć na forum i wypisywać potworne BREDNIE, lepiej idźcie wydawać kasę (choćby zdalnie, przez internet) - w ten sposób najlepiej pomożecie gospodarce i żadne pakiety osłonowe (które bezpardonowo krytykujecie) nie będą potrzebne.

A nie, sorry... Wyprztykaliście się z oszczędności na papier toaletowy i makaron...

Podobno koronawirus zagraża układowi oddechowemu. Ale sądząc po waszym zachowaniu, rzuca się głównie na mózgi...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 covid-19

Sorry nie poznałem, że to mózgi - wiatr hulał pomiędzy uszami i pomyliłem z płucami.

! Odpowiedz
11 37 jsunday

Tak dokładnie właśnie jest. Rządzą nami wystraszeni ignoranci, którzy nie mają pojęcia co zrobić. A przede wszystkim nie mają kasy....Bo rozdano wszystko, żeby mieć glosy suwerena.


"Albo rząd i prezydent nie doceniają skali zagrożenia gospodarki, albo nie mają pomysłu co mogliby w tej sytuacji zrobić, ocenił dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski, odnosząc się do ogłoszonego pakietu działań dla przedsiębiorców o wartości 212 mld "

Jego zdaniem "odsuwanie płatności ZUS i innych na za 3 miesiące - dla firm, które już widzą, że będą walczyć o życie co najmniej do końca roku - oraz kumulowanie im tych płatności na maj i czerwiec to nawet nie jest plaster na krwawiąca ranę


https://www.money.pl/gielda/lewiatan-rzad-i-prezydent-nie-doceniaja-skali-zagrozenia-gospodarki-6490266763159681a.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 13 samsza

Nie doceniają jedno, ale nie rezygnują ze swoich przywilejów i innych zbędnych obciążeń. A pozostałych będą zmuszać do heroicznych czynów i wyrzeczeń. Napisałbym, że przypomina to system corpo, ale ponieważ ofiar ma być 200tyś, a potem będą mówić, że ratowaliśmy siebie, a nie żydów, więc kojarzy mi się z Powstaniem warszawskim. Na koniec będzie terror "nie krytykować (!)" bo to godzi w bohaterstwo powstańców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 25 bankster-kreator

Rządy rozpoczęły dodruk na trzy zmiany a złota fizycznego nigdzie nie można kupić... wszędzie już na zamówienie a terminy minimum 20 dni roboczych przypadek nie sądzę?

! Odpowiedz
8 42 marianpazdzioch

No i w końcu doszliśmy do pełnego komunizmu. Nie trzeba było wiele. Ledwo 5 lat. A komunizm wiadomo że kończy się bo jest niewydolny, więc ten schyłkowy etap też nie potrwa długo.

! Odpowiedz
14 33 ziom80

Ciekawe komu ukradną to kasę . Chyba jutro z rana lece do banku wypłacać oszczędności

! Odpowiedz
2 16 sammler

Dlaczego nie dziś?

! Odpowiedz
6 5 marianpazdzioch

Inflacją zabiorą każdemu kto ma złotówki i w porę nie zabezpieczył ich kupując walutę, czy nieruchmość. Boisz się, że zabiorą ci papierki?

! Odpowiedz
2 5 sammler odpowiada marianpazdzioch

Indeks CPI faktycznie poszedł w górę, ale każdy ma SWOJĄ inflację. Nie ma w Polsce ani jednego człowieka, który ma koszyk zakupowy identyczny z GUS-em.

W tych pomiarach ważniejsze są trendy w zachowaniu CPI (oraz ich trwałość) niż sam odczyt. Przypuszczam, że skokowo spadnie, gdy ludzie będą mieli przez miesiąc zamknięte "galerie" handlowe, po czym znów wzrośnie przez "nawis inflacyjny", który się właśnie tworzy. Wpływ tego "nawisu" będzie zależał od tego, na ile ludzie rzucą się od razu wydawać kasę, którą teraz chomikują. Oraz od wielu innych czynników (pogody - w przypadku branży turystycznej, wiary w to, że zagrożenia już nie ma itd.).

W Polsce mamy samych specjalistów od fizyki jądrowej, polityki, prawa o ruchu drogowym i finansów, a teraz objawili się jeszcze wirusolodzy i epidemiolodzy. Więc oficjalne komunikatu o końcu problemu wcale nie muszą się przełożyć na masowe odwiedziny w "galeriach". Co już pokazały komentarze pod artykułami o pierwszej osobie wyleczonej w Polsce. Internet zawsze wie lepiej!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 antonicaracal

Dziś zamów i jutro z rana odbieraj - jak bank jeszcze będzie otwarty ...

! Odpowiedz
0 2 marianpazdzioch odpowiada sammler

Nic to nie zmienia, że każdy ma inną. Jednego dotyka to mniej, drugiego więcej. Inflacja działa jak podatek i nie trzeba ludziom zabierać fizycznie papierków, by zabrać w ten sposób pieniądze. Oczywiście nie wszystkie, ale systematycznie co roku część. A ci co nie mają nic po prostu tracą część dochodu. Realnie zarabiają mniej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 sammler odpowiada marianpazdzioch

Marian, uważam cię za jedną z sensowniejszych osób na tym forum. Często daję ci plusa, nawet jeżeli nic nie odpowiadam (bo zwykle gdy daję plusa, nie mam nic do dodania). Mam tylko jedną prośbę: najpierw myśl, a później pisz. Piszę to naprawdę bez najmniejszej złośliwości. Chodzi mi o to, że w czasach, gdy większość ludzi czerpie wiedzę z internetu, naprawdę ma znaczenie to, co tu wypisujemy. I ty, i ja, i wszyscy. Czasami lepiej napisać coś pozytywnego (albo nic nie pisać, jeżeli ci sumienie nie pozwala) niż pogłębiać niepewność u tych, którzy nas czytają, a sami nie wiedzą, co robić.

A teraz ad rem: jeżeli ludzie z powodu przestoju stracą część dochodów (np. dostaną tylko 80% wynagrodzenia, bo pójdą na 2 tygodnie opiekuńczego, które dodatkowo zafundował im rząd), to dochód rozporządzalny im chwilowo spadnie. Przez miesiąc czy dwa naprawdę nie przejmowałbym się odczytami inflacji. Szczególnie, że spadła ropa, która - przez koszty transportu - ma wpływ na ceny niemal wszystkich towarów. Na razie dajmy sobie na wstrzymanie, bo nasze opinie są dziś tyle samo warte, co opinie Glapy, którego krytykujemy (on ma jeszcze ekonometrię i statystykę monetarną za sobą - my nie).

Ludzi trzeba teraz zachęcać do powrotu do konsumpcji, a później zastanawiać się, co zrobić ewentualnie z wysoką inflacją. Na razie konsumpcja siadła.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 54 ziom80

Pis 4 lata prowadzili rozsądną politykę budżetową państwa polskiego . 4 lata nadwyżek budżetowych. To teraz w czasach apokalipsy maja z czego sypać hajsem.
............A nie sorry pomyliłem PIS z CDU-CSU w Niemczech . 200 mld papieru toaletowego . Słuszną linię ma nasza władza.

! Odpowiedz
8 45 samsza

Ci co mieli nadzieję, że będzie jakiś rozsądek np. likwidacja programu PPK, ograniczenie kasy na 500+ lub emerytów, itd. zawiedli się. Bo wymyślili jedno: coś zabraknie? - to dodrukujemy. Kurs euro, dolar na bank ponad 5, inflacja wystrzeli.

! Odpowiedz
4 29 rutinoscorbin

Gadu gadu a euro 4.5 i frank 4.3.

! Odpowiedz
5 20 rutinoscorbin

Zaraz ludzie przestaną pracować i tak to się skończy.

! Odpowiedz
4 38 gregzacha

Ogromna ofensywa propagandowa i ciche okradanie wszystkich na skalę nie spotykaną od 30 lat.

! Odpowiedz
4 21 martini1000

ale juz chyba wszystko wydali, czy może całe IKE teraz jeszcze buchną?

! Odpowiedz
4 49 letni-amarant

O karwa fa! Niedługo kolejna burza mózgów skąd te pieniądze wziąć. Strach się bać

! Odpowiedz
10 40 chipek

A ja czekam ciągle na krowę+ i świnie+ ! Czy już można składać podanie? Tow. Kaczyński dał gwarancję!

! Odpowiedz
8 32 anty12

Wlasnie, Jarek gdzie sa plusy za swinie i krowe ?!

! Odpowiedz
2 13 antonicaracal odpowiada anty12

Jarek zadekował się pod stołem i czeka na lepsze czasy !

! Odpowiedz
8 51 jsunday

Czyli tak naprawdę nie ma nic sensownego co mogłoby pobudzić gospodarkę i popyt. Za kilka miesięcy będą podwyższać stopy, żeby ratować PLN. Kroplówka na papierze, za miesiąc, dwa zobaczymy jak będzie z wykonaniem i znalezieniem 30 mld PLN dla pracowników. Tak naprawdę to jest jedyna realna pomoc.
No i rząd będzie musiał znaleźć 7,5 mld dodatkowo na ochronę zdrowia. Pozostała część pakietu to przerzucenie odpowiedzialność na banki, NBP i PFR (skąd oni wezmą kasę????).
Jak widać panie i panowie kasy nie ma jak i pomysłu jak wyjść z tego dołka.
Pod koniec roku będą musieli ogłosić likwidację 500+, inaczej utopią się sami pod swoją butą i arogancją.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 20 anty12

To ze podniosa stopy to pewex.

! Odpowiedz
2 2 simon_says

Dodruk, dodruk i jeszcze raz printing! PLN bedzie sie oslabiac co doprowadzi do galopujacej inflacjii,a pozniej hiperinflacjii!

! Odpowiedz
9 39 anty12

A wiecie jaki bedzie nastepny ich ruch ? Kartki na zarcie :D i wina Tuska

! Odpowiedz
17 43 anty12

Morawiecki powiedzial duzo. Bedzie tak jak z dotacja na prad. Zaraz zmieni warunki gry. Witajjcie w komunie, bankrutujacej komunie. Rydzyk siedzi i sie smieje, ze narod glupi. Wladza sie wyzywi. Glapa dodrukuje srogo pieniedzy. Wybierajcie kase ze zaraz Wam jak zaje... z smiechem na twarzy. Morawiecki nie sprzeda dzialek, ale Wam kase zaje... Sprawiedliwosc spoleczna wg. PiSu :D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 14 barysza51

Swoimi decyzjami wywołali mega panikę w Europie. Po nas dopiero inni zaczęli zamykać wszystko.

! Odpowiedz
11 31 barysza51

Następne będą emerytury. Wiwat dojna zmiano. Wiwat Duce.

! Odpowiedz
12 19 jkl777

Ach, jakie piekne zycie w kominizmie. Nic tylko stanac na moscie w Prypeci i ogladac piekne kolory znad elektrowni w Czarnobylu.

! Odpowiedz
10 78 marcinkrakow

Pogięło ich. K ...wa to jest komunizm o jakim Gierkowi się nie śniło!

! Odpowiedz
1 7 marianpazdzioch

Gierek przy tym to krwiopijca-kapitalista. Wziął "trochę" długów, ale przynajmniej dzięki temu bankructwu wyrwaliśmy się z objęć Moskwy, dzoslusowaliśmy do Zachodu i finalnie poszło ku lepszemu. A co z tego bankructwa? Ta chwila wielkiego zarcia? Będzie tylko bieda na długie lata.

! Odpowiedz
10 69 konik_garbusek

To juz jest, w zasadzie, komunizm.

! Odpowiedz
14 24 bha

Raczej ukryty zimny,wyrachowany kapitalizm z wyzyskiem na maxa od lat zdecydowanej większości % i żerowanie na sumiennej ,wydajnej pracy jak najtaniej się tylko da !.

! Odpowiedz
6 8 bha odpowiada bha

Ps.Nawet obecnie w ogłoszonej Pandemii udając w firmach Gre...kosztem zdrowia , i możliwości zainfekowania milionów zatrudnionych.

! Odpowiedz
9 51 bha

Podnoszą coraz bardziej ceny ,wszelakie opłaty ,drożyzna coraz większa wszędzie - i jeszcze pomagać mają dodatkowo ze swojego budżetu wszyscy podatnicy !?

! Odpowiedz
6 34 zachary

Ponadto rząd przeznaczy 7,5 mld zł na wsparcie ochrony zdrowia, szpitale jednoimienne i zaopatrzenia w sprzęt. bo tyle dostanie z unii, reszta to baje.

! Odpowiedz
5 58 forresty

Mówiłem. G..no pomoc. te 200mld to pakiet płynnościowy z NBP+pakietpłynnosciowy dla ZUS i budżetu a reszta to te orzeszki na dopłaty do pensji. Czyli ok 160mld to tylko pakiet płynnościowy po to aby rzundowi sufit niepoleciał na łeb, banki się nie poprzewracały. Reszta to wicie rozumiecie... Damy wam 3mc wolnego a potem płaćcie jak wcześniej
jak się skończy? Skoro pracodawca ma dopłacac do pensji pracownika który nei pracuje to wiadomo jak się skończy. Kolejkami pod PUP. Dalej nie rozumiecie czemu nie chca przełożyć wyborów? Za 2mc bedzie tu pandemonium finansowe w firmach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 43 igła

Z tych 30 mld część będzie dla ADMINISTRACJI.
Ojojoj, czyli szykują się podwyżki w urzędach ?

! Odpowiedz
8 41 specjalnie_zarejestrowany2

212 mld na dofinansowanie 40% wynagrodzeń:)) Czyli 2 mld na wynagrodzenia i 210 mld do ukradnięcia.

! Odpowiedz
2 1 mknowak

No jak już coś napiszesz to bzdury....... przecież żeby dostać te 40% to pół tony papieru będzie trzeba wypisać a i tak nie dostaniesz jak nie będziesz znajomy......... 0,5 mld na wynagrodzenia a resztę się ukradnie przy okazji coś na kościół żeby odpuszczenie grzechów dali

! Odpowiedz
5 77 pluto85md

Jedno jest pewne. W tym kryzysie zielona wyspa nie bedziemy.

! Odpowiedz
6 23 jkl777

Ooo... w sPiSku juz zamowienia na nowe samochody i nowe projekty domow po 300m2. Dudowi beda wyspa zielonego przytulenia PLNa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne