Nieczynne bankomaty? Tylko niektóre i tylko chwilowo

Koronawirus daje się we znaki klientom banków. Sektor uspokaja: wzmożone wypłaty gotówki powodują, że w niektórych bankomatach i oddziałach tymczasowo brakuje banknotów. Bankowcy zapewniają jednak, że to chwilowe utrudnienia i na bieżąco uzupełniają niedostatki.

Faktyczne zdjęcie chwilowo nieczynnego bankomatu wykonane 13 marca br.
Faktyczne zdjęcie chwilowo nieczynnego bankomatu wykonane 13 marca br. (Bankier.pl)

Klienci banków, którzy w ostatnich dniach chcieli podjąć gotówkę z bankomatu, mogli napotkać na nieczynne maszyny. Wyświetlany na ekranie komunikat "Bankomat nieczynny" najczęściej jest tylko przejściowym stanem. Banki wyjaśniają, że w związku ze zwiększonymi wypłatami środków w ostatnich dniach w niektórych maszynach chwilowo brakuje gotówki, jest ona jednak na bieżąco uzupełniana.

Chwilowe braki w bankomatach i oddziałach

Komunikat w tej sprawie wydał w sobotę ING Bank Śląski. Informuje w nim klientów, że na bieżąco uzupełnia bankomaty, które - wobec częstszych niż zazwyczaj wypłat gotówki - czasami nie są w stanie wypłacić żądanych kwot lub są tymczasowo nieczynne. "Nie mamy problemów z brakiem gotówki. Jej brak w urządzeniu wynika z tego, że firmy, które zasilają bankomaty, są bardzo obciążone w tych dniach" - stanowczo zaznaczono w komunikacie.

"Z powodu zwiększonych wypłat klientów w niektórych miejscach mogą występować opóźnienia
w dostawie gotówki z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę" - potwierdził również w piątek Narodowy Bank Polski. "Gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez NBP na bieżąco w całym kraju bez żadnych opóźnień i ograniczeń" - czytamy w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie banku centralnego.

Gotówki nie braknie, a NBP nie zabiera pieniędzy przez koronawirusa

Można śmiało powiedzieć, że epidemia koronawirusa nie pozostanie bez echa w gronie klientów banków. Po pierwsze - w związku z troską o bezpieczeństwo pracowników część placówek ulega tymczasowo zamknięciu lub pracuje w ograniczonych godzinach (więcej na ten temat tutaj). Co ciekawe, pracownicy banków zgłaszają, że szumne zapowiedzi wprowadzenia dodatkowych środków ostrożnościowych w praktyce niespecjalnie dają im większą ochronę ("Pracownicy krytykują środki ostrożności w banku").

Po drugie - szerząca się po świecie epidemia SARS-CoV-2 sprzyja roznoszeniu plotek, że wkrótce w bankach może zabraknąć gotówki. Te jednak stanowczo dementują fake newsy. Zarówno Związek Banków Polskich, jak i Narodowy Bank Polski zareagowały, zapewniając, że środków pieniężnych nie zabraknie dla nikogo.

Po trzecie, próbując wykorzystać zamieszanie związane z koronawirusem, atak na klientów banków przypuścili internetowi oszuści. Rozsyłają SMS-y, z których wynika, że pieniądze z rachunku odbiorcy zostają przekazane "do rezerw krajowych NBP". Można jednak ocalić część, klikając w... zamieszczone w wiadomości linki. Przypominamy: pod żadnym pozorem nie należy tego robić. Skutkiem może być utrata tak danych osobowych, jak i pieniędzy z konta. Przykład SMS-a wysyłanego przez oszustów pokazujemy w artykule "Pieniądze z Państwa konta przekazane do NBP. Uwaga na takie SMS-y!".

Dzisiaj zbliżone ostrzeżenie do klientów wystosował również mBank. Prosi w nim o czujność nie tylko wobec wiadomości przesyłanych na telefon, ale także fałszywych e-maili zawierających komunikaty o konieczności opłacenia specjalnej składki albo odebrania pieniędzy od państwa. "Nigdy nie loguj się do banku lub stron integratora płatności z linków wysłanych w mailach, SMS-ach lub na portalach społecznościowych. Zawsze wpisuj adres strony bankowej ręcznie" - przestrzega mBank, a my razem z nim.

Malwina Wrotniak

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 sel

W obrocie banknotów jest dużo mniej niż gotówki na kontach klientów, jeżeli więcej zdecyduje się ją zabrać do domu zabraknie gotówki chyba że dodrukują ze sto miliardów. .

! Odpowiedz
5 7 open_mind

Cała struktura rynkowa tego finansowanego handlu złotem jest wadliwa. Tak więc, chociaż istnieje bezprecedensowy popyt na fizyczne złoto, nie znajduje to odzwierciedlenia w cenie złota obliczonej przez COMEX i nieprzydzielony rynek spot w Londynie.

Od tej pory jest całkowicie jasne, że fizyczny rynek złota i papierowy rynek złota rozejdą się.

Jeśli rynek papieru nie skoryguje tej nierównowagi, powszechne fizyczne niedobory metali szlachetnych zostaną przedłużone i mogą doprowadzić do zapaści całego systemu monetarnego.

Wraz z postępowymi bankami centralnymi w Europie Wschodniej i Azji, które gromadziły złoto w ciągu ostatnich trzech lat, złoto prawdopodobnie będzie kotwicą nowego systemu monetarnego powstającego z popiołów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 sel

Kto pierwszy zamieni papier na prawdziwy metal ten lepszy to jak z kartkami na żywność masz , ale lepiej mieć szynkę niż kartkę i przydział bez pokrycia.

! Odpowiedz
1 22 bha

Udzielanie wszelakich pożyczek,kredytów etc.jest jak zawsze bez problemowe 24 na dobę !

! Odpowiedz
1 18 staryznajomy

Wybierają gotówkę, kupuja 50 kostek mydla, 20 kostek masla. W lidlu prawie pobili sie o....mydlo w kostkach bo jeden wzial cale pudlo a obok....stalo mydlo w plynie w dowolnych ilościach hahaha wiec nie dziwię sid ze w czwartek sprzedaja akcje na -20% w piatek kupuja na +40% by he sprzedac w panice na +10% lub 0% (tracac dwa razy) pi ty by pewnie w poniedzialek znow je odkupic na + 20% , ludzki umysl skrywa wiele tajemnic haha

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 sammler

:D

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
16 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 7 open_mind

Cztery godziny temu: CNBC
Trump powiedział, że ma uprawnienia do usunięcia z FED - Przewodniczącego: Jerome Powella choć nie podjął jeszcze żadnych decyzji.

! Odpowiedz
1 5 inwestycjesa

No i co z tego wynika?

! Odpowiedz
6 6 open_mind odpowiada inwestycjesa

Że umiesz pisać, ale czy to w twoim przypadku jest tobie potrzebne?

! Odpowiedz
0 3 inwestycjesa odpowiada open_mind

Ja pytałem poważnie a ty mnie obraziłeś. Odpowiesz na moje pytanie?

! Odpowiedz
0 2 jes odpowiada inwestycjesa

On sam nie wie ale centrala każe pisać na usa.

! Odpowiedz
15 3 tatrzanczyk

Tak się zastanawiam i na co wam ten cash, im więcej go wypłacicie tym mniej będzie warty.. powodzenia.

! Odpowiedz
22 21 lightning_network

Widać teraz jak na dłoni, że z tą gotówką - to są tylko "same problemy"...
A to przenosi koronawirusa, a to lubi się skończyć w bankomatach w najbardziej nieodpowiednim momencie i uzbrojony po zęby konwój nie nadąża z ich doładowywaniem (że kosztach takich doładowań nie wspomnę...)

każdy rozsądny leming zgodzi się z tym, że likwidacja gotówki przyniesie same korzyści...
hehe

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 21 adam.1983

to dodaj sobie do obecnego stanu np problemy z energetyką i brak zasilania i zastanów się ile zdziałasz wtedy kawałkiem plastiku

! Odpowiedz
6 0 and-owc

Widzę że "Robochłopy" (bankomaty) się nie wyrabiają, powiedział "Ferdek do żony Haliny" (film - serial Kiepski). Za co mi kupisz piwo. Muszą zaprosić sąsiada, zawsze przychodzi z flaszką Pażdzioch.

! Odpowiedz
1 18 bha

Oby tak było.Bo udzielania pożyczek,kredytów etc.są bez problemowe 24 na dobę !

! Odpowiedz
3 16 rusin19

zgodze sie , u mnie w miescie 300 tys....w wieksosc bankomatów brak gotówki juz od 4 -5 dni... a ponoc mieli uzupelniac ...ehh

! Odpowiedz
1 0 sammler

Zapamiętaj raz na zawsze: głupota ludzka (a Polaków w szczególności) jest niezmierzona. Z jednej strony biegną wykupować całe sklepy, a przy okazji wypłacają gotówkę na... dalsze zakupy (tylko nie wiadomo czego).

Poza tym jest weekend, a gotówka (nie wiadomo po co) jest dodatkowo odkażana (co też trwa). Ja dziś wypłaciłem (całe 150 zł, bo zasadniczo gotówki nie używam) z bankomatu ING (jednego z dwóch, które mieszczą się w placówce, do której dostęp poza godzinami pracy jest limitowany kartą). Zanim do niego pojechałem, dwa bankomaty Euronetu były "chwilowo nieczynne".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 31 adrianprz

Spokojnie, wydrukuja ile bedzie trzeba.

! Odpowiedz
2 22 kozey

Przypominam, że serwerownie są projektowane jako bezobsługowe obiekty z doraźnym serwisem i padną dopiero jak zabraknie prądu, ale wtedy gotówką będzie amunicja.

! Odpowiedz
14 4 kamil10

Chyba się naczytałeś za dużo książek z tą amunicją... ;)

! Odpowiedz
2 15 open_mind

Byłem w Bank of America w USA i poprosiłem o wypłatę gotówki, kobitka pyta ile chcesz, ja jej krótko a ile mogę dostać, ona nie ma limitu, to ja jej, to poproszę $10 tysięcy. Ona o no tyle to nie mamy, ja a ile mogę dostać, ona poczekaj – po chwilowej naradzie z zresztą załogo mówi wiesz mogę dać $ pięć tysięcy, ja z uśmiechem dobrze to poproszę. I w tym momencie wjeżdża do banku na wózku dostawa kasy eskortowana przez strażnika. Ja do kasjerki o właśnie przyjechała kasa. Ona z uśmiechem tak, to tylko bilon, Dziękuję pozdrawiam i przyjemnego kas-obrania życzę dla wszystkich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 13 open_mind

Tak poza tym w USA to półki w sklepach zaczynają świecić pustkami. Brakuje tylko aby kredyt ustał i mamy „kocioł”
GEORGIA USA : Gość potraktowany „tulipanem z butelki po winie w czasie zajścia o zgrzewkę wody w Sam's Club.

! Odpowiedz
27 11 degrengolada

gotówkę trzymam na lokacie i zarabiam, nawet gdyby miało nie być gotówki w bankomatach to i tak płacę kartą. Gotówka to wylęgarnia wirusów, zdajecie sobie sprawę przez ile paluchów ona przechodzi zanim trafi do was ? ale nigdy nie zabraknie gotówki w bankomacie, bo Władza na to nie pozwoli, żeby dać ludziom wymówkę do niepłacenia rachunków i hamowania gospodarki. Choćby mieli dodrukować i miliard złotych to dodrukują i wpakują w bankomaty. Ci co wypłacają na potęgę pieniądze będą tylko przyspieszać dodruk, a im więcej pieniędzy wypłacą tym mniej będą warte ostatecznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 21 khh

To ty napedzaj sobie gospodarke ile chcesz. A kazdy z pozostalych obywateli niech sobie odpowie na pytanie czy jego pieniadze powinny nalezec rzeczywiscie do niego czy do "gospodarki". Bo ostatnimi czasy cos za duzo chetnych na te nasze ciezko zarobione zlotowki.

! Odpowiedz
25 15 zordonica

Pracuję w banku i bardzo mi się to nie podoba, że mamy mieć otwarte placówki. Ludzie powinni wypłacać gotówkę w bankomacie i one powinny być uzupełniane. Apelują o pozostanie w domu a mnie zmuszają do wyjścia z domu do ludzi i do gotówki i muszę tym samym narażać siebie i rodzinę. Pieniądze a juz zwłaszcza zakończona " lokatka" potrafią zmusić do wyjścia z domu zarowno tego zdrowego jak i tego nie do końca czującego się dobrze. Nie sądzę, ze bank ppwinien byc stawiany na rowni z apteką i sklepami dającymi nam jedzenie i picie. Jeżeli ludzie do tej pory stronili od kart płatniczych trudno niech teraz mają konsekwencje. Ja się nie chcę narażać na zachorowanie bo ktoś sie bał karty. Banki powinny byc zamknięte! i każdy powinien mieć prawo sie chronić a nie tylko kobieta z dzieckiem do 8 roku zycia. Ja nie mam prawa do ochrony zdrowia i zycia bo mie mam dziecka lub ma powyzej 8 lat ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 12 degrengolada

mojej mamie zablokował się dostęp do bankowości i co teraz ma pozostać bez dostępu do swoich pieniędzy, nie płacić rachunków? oczywiście, że placówki będą otwarte i dziś i jutro i przez całą pandemię.

! Odpowiedz
0 15 adam.1983

Wszystko spoko tylko gorzej jak padnie jakiś serwer co to obsługuje i zanim zostanie naprawione to ludzie nie kupią nawet chleba na kolacje jak nie będzie gotówki, płatność kartą ok ale nigdy jako jedyna obowiązkowa forma płatności, brak gotówki = niewola przez banki i państwo

! Odpowiedz
7 31 krispier

Artykuł szkodliwy społecznie !!

! Odpowiedz
8 32 eagleeye

Powiem tak jeśli się o czymś mówi i zapewnia że nie zabraknie tego czy owego to znaczy kto mądry robi "run" do sklepu czy bankomatu.

! Odpowiedz
12 34 jasiek2017

Dlatego podstawą jest gotówka w domu.

! Odpowiedz
39 21 saintclair

Sytuacja epidemiologiczna w kraju to swoisty test przesiewowy na inteligencję.
Kto przy zdrowych zmysłach chce mieć jak najwięcej gotówki w portfelu by nią płacić gdy banknoty to nosiciele wirusa.
Prawo Darwina zadziała.

! Odpowiedz
3 25 rusin19

takim samym nosicielem wirusów jest kazdy towar dotykanuy przez dziesiatki ludzi chocby w sklepie

! Odpowiedz
31 105 wnr

TO mała sonda - kto wypłacił bez problemu - zielona, kto nie mógł wypłacić - czerwona

! Odpowiedz
14 56 inwestycjesa

Czyżby w tym wszystkim chodziło o wycofanie z obiegu gotówy?

! Odpowiedz
15 48 rausman

ja juz wybralem, ostatni gasi swiatlo

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne