Drogie kredyty w obcych walutach

W ciężkiej sytuacji znalazły się osoby spłacające kredyty w obcych walutach - ocenia czwartkowy "Nasz Dziennik". Ich problemy rozwiązałaby możliwość czasowego zawieszenia spłaty zobowiązań - ocenia gazeta.

(fot. Kacper Pempel / Reuters)

"Jednym ze skutków poważnych perturbacji w gospodarce spowodowanych epidemią koronawirusa są gwałtowne zmiany na rynkach walutowych. Bardzo wyraźnie na przykład w stosunku do euro wzmocnił się w ostatnich dniach frank szwajcarski, a wraz z euro osłabił się też względem franka polski złoty" - podkreśla gazeta.

Przypomina, że w środę za jednego franka trzeba było w środę zapłacić około 4,35 zł podczas gdy jeszcze na początku marca kurs wynosił około 4,2 zł, a pod koniec roku za franka płaciliśmy poniżej 4 zł.

"W ciągu ostatnich dni zgłasza się do nas bardzo wiele osób, które komunikują, że nie będą w stanie dłużej spłacać rat. A tylko część banków przyjęła jakiekolwiek rozwiązania w stylu czasowych wakacji kredytowych" - mówi w rozmowie z dziennikiem Arkadiusz Szcześniak prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Zawieszenie spłaty kredytu – jak odroczyć raty? Kredyty gotówkowe i hipoteczne

Banki w związku z epidemią koronawirusa proponują tymczasowe zawieszenie spłaty rat kredytów gotówkowych i hipotecznych. Każda instytucja ma jednak inną ofertę i wymagania. Bankier.pl zebrał najważniejsze informacje dla klientów indywidualnych.

Według niego skala problemu jest bardzo duża, ponieważ dotyczy nie tylko kredytów w walutach, ale też kredytobiorców w złotówkach, w tym małych i średnich firm.

"Jeśli na poziomie rządowym nie zapadną bardzo szybko decyzje umożliwiające przyznanie z automatu +wakacji kredytowych+ będziemy mieli do czynienia ze znacznym wzrostem liczby zagrożonych" - pisze czwartkowy "Nasz Dziennik".

Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

ago/ mark/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 azmodhan

Ciekaw jestem czy jakby frank był teraz po 1,50 zł to czy banki podawałyby do sądów kredytobiorców, że umowa była lipna. I ciekaw jestem czy kredytobiorca we franku mówił by wtedy też o bezprawiu takiego działania. ;)

! Odpowiedz
7 7 zkonopko

To wydrukowanie nowych miliardów złotówek i rozdanie ich obywatelom nie pomoże? Przecież jak mówią w mediach to jedyne obecnie skuteczne lekarstwo na koronawirusa i w ogóle na wszystkie inne bolączki.

! Odpowiedz
7 6 oksymetolon

każdy jest panem swojego losu... zamiast płakać wystarczy nie płacić lichwiarzom, sądy już dawno zrozumiały istotę przekrętu i przy dobrze napisanym pozwie wydają korzystne dla kredytobiorców „walutowych” orzeczenia... zamiast płacić lichwę, lepiej odłożyć na prawnika

! Odpowiedz
26 26 karbinadel

Jak ktoś jest na tyle durny, by brać kredyt w innej walucie niż zarabia, to sam jest sobie winien. Amen

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M -0,0100 1,1900%
2020-03-26
WIBOR 3M 0,0000 1,1700%
2020-03-26
LIBOR 3M CHF 0,0664 -0,7008%
2020-03-20
EURIBOR 3M -0,0040 -0,3530%
2020-03-27