REKLAMA

Morawiecki: 500+ i 13. emerytura zostaną utrzymane

2020-03-18 20:37
publikacja
2020-03-18 20:37

Mamy dużo większe pole manewru niż inne kraje, ale obecnej sytuacji nie można lekceważyć - tak o "tarczy antykryzysowej", czyli propozycjach gospodarczych rządu w związku z epidemią koronawirusa mówił w środę na antenie TVP Info premier Mateusz Morawiecki.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

Premier zapewniał, że polski rząd jest przygotowany na kryzys ze względu na - jak mówił - naprawienie finansów publicznych w minionych czterech latach. W tym kontekście wskazał zmniejszenie luki VAT. "To powoduje, że mamy dzisiaj dużo większe pole manewru w porównaniu do wielu innych krajów, jednak nie można tej sytuacji lekceważyć" - mówił szef rządu.

Akcentował także rolę relacji gospodarczych i globalnej współpracy handlowej. "Będziemy starali się robić wszystko, żeby pomóc innym krajom odbudować to zaufanie i połączyć z powrotem te poszarpane dzisiaj powiązania" - zapewniał Morawiecki.

Tego "czarnego łabędzia" nikt nie przewidział

Wyraził przekonania, że tzw. tarcza antykryzysowa będzie bardzo dobrym instrumentem, żeby wesprzeć polską gospodarkę. Ocenił, że gdyby nie globalna sytuacja gospodarcza, to wzrost PKB Polski wyniósłby powyżej 3 proc. "Tego +czarnego łabędzia+, jak to się czasami mawia, nikt nie przewidział, ale on nadleciał, jesteśmy na niego dobrze przygotowani, współpracujemy z innymi państwami" - deklarował.

"To, co robimy w Polsce dla zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa, jest najlepszą praktyką. Dzisiaj inni idą w nasze ślady, a co dzieje się we Włoszech czy Hiszpanii wszyscy państwo mogą zobaczyć" - dodał Morawiecki.

Premier poinformował, że odpowiedni projekt ustawy, która będzie regulowała mechanizmy wprowadzone przez "tarczę antykryzysową" powstanie do piątku i wyraził przekonanie, że zostanie on przyjęty na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu. W sprawie procedowania projektu ustawy - jak podkreślił - rozmawiał już z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Morawiecki stwierdził także, że zmniejszenie długu publicznego i deficytu budżetowego miało być "trampoliną do wzrostu gospodarczego" w 2020 i 2021 r., a obecnie będzie - jak ocenił - bardzo dobrym amortyzatorem dla finansów publicznych w związku z epidemią. Zaznaczył, że rząd chce swoimi działaniami wesprzeć przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa lokalne, które szczególnie mogą ucierpieć w wyniku kryzysu.

Zapewniał również, że wszystkie świadczenia społeczne takie jak 500+ czy 13. emerytury zostaną utrzymane.

Szef rządu wyraził również nadzieję, że tzw. tarcza antykryzysowa spowoduje, że będzie można po ustaniu epidemii wrócić do normalnego życia gospodarczego.

Morawiecki podkreślał również, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy próbują wykorzystać sytuację kryzysu i podnoszą ceny produktów o kilkaset procent będą mogli spodziewać się działań ze strony UOKiK, który może nakładać odpowiednie kary.

Premier zaapelował również o pozostanie w domu, w szczególności osoby starsze, ponieważ to - jak dodał - jest najlepszą metodą ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
czeslaw2020
Nie ukrywam, jestem rozczarowany. Inflacja szaleje, a Pan Premier łaskawie mówi, ze 500 plus zostanie utrzymane. Panie Premierze, zapraszam na wspólne zakupy do spożywczaka i wyciągniecie wniosków. Myślę, że 800 zł. to absolutne minimum, jakie powinno przysługiwać na dziecko. Najlepiej z wyrównaniem od 1 stycznia.
ick
Jak widać nie ma takiej rzeczy, do jakiej PiS nie jest zdolny dla wygrania wyborów. Nie dziwne, że nie chcą przesuwać terminu wyborów prezydenckich. Żenada! :-
samsza
Jest wybór: utrzymanie niepotrzebnych obciążeń teraz --> dorżnięcie firm --> likwidacja tych programów LUB wstrzymanie tego do czasu aż firmy odzyskają oddech. Arogancja przez ciebie przemawia premierze, bo chcesz zjeść ciastko i mieć ciastko.
karbinadel
Będę utrzymane, ale przy takiej polityce za niedługo 500+ może na flaszkę nie wystarczyć
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mrbean
to się źle skończy, polska gospodarka się zawali, 13 emerytura powinna być zablokowana, a środki te powinny być skierowane na pomoc przedsiębiorcom, zobaczycie ile firm zbankrutuje, wzrośnie bezrobocie, trzeba będzie płacić zasiłki, spadną wpływy do budżetu państwa i zacznie brakować pieniędzy na różne pomysły to się źle skończy, polska gospodarka się zawali, 13 emerytura powinna być zablokowana, a środki te powinny być skierowane na pomoc przedsiębiorcom, zobaczycie ile firm zbankrutuje, wzrośnie bezrobocie, trzeba będzie płacić zasiłki, spadną wpływy do budżetu państwa i zacznie brakować pieniędzy na różne pomysły JK, tym posunięciem podcinają gałąź, na której wszyscy siedzimy, gospodarka dostanie mocno po dupie
killgore
Uwielbiam wypowiedzi naszego premiera. Są jak reportaże z alternatywnej rzeczywistości. Dzięki nieistniejącym oszczędnościom w budżecie Polska ma teraz mnóstwo środków i cały świat nam zazdrości :)
tom979
W Wenezueli też regulują ceny odgórnie. Ustalili cenę urzędową i ludzie wykupili wszystko. Teraz ci co nawet chcieliby drożej kupić to nie mają co kupować bo nie ma w sklepach. Tylko czarny rynek gdzie i tak ceny rosną.
Socjalizm pełną parą. Ale takie pomysły mają potężne poparcie społeczne. Ludzie myślą
W Wenezueli też regulują ceny odgórnie. Ustalili cenę urzędową i ludzie wykupili wszystko. Teraz ci co nawet chcieliby drożej kupić to nie mają co kupować bo nie ma w sklepach. Tylko czarny rynek gdzie i tak ceny rosną.
Socjalizm pełną parą. Ale takie pomysły mają potężne poparcie społeczne. Ludzie myślą prosto. Obniżymy ceny urzędowo to będzie taniej. No to mamy rząd taki jak chce naród.

"Demokracja to rząd większości prostaków; komunizm to rząd małej grupy prostaków; a dyktatura to rząd jednego prostaka. W tradycyjnym i jednomyślnym społeczeństwie rządzi dziedziczna arystokracja, której funkcją jest utrzymanie istniejącego porządku, opartego na wiecznych wartościach, a nie narzucanie poglądów czy woli (w najbardziej dosłownym znaczeniu tego słowa, woli tyrańskiej) jakiejkolwiek partii czy grupy nacisku."
- Ananda Coomaraswamy

Tylko zracjonalizowanie demokracji może nas uchronić od katastrofy. W przeciwnym razie tylko scenariusz Wenezuelski.
antonicaracal
Tak ! Tak ! Wenezuela lub Rumunia ...
antonicaracal odpowiada antonicaracal
Nicolae Ceausescu, który rządził krajem ponad 20 lat, został pozbawiony władzy 22 grudnia 1989
i rozstrzelany wraz z żoną !

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki