Wuhan otwiera osiedla, ale mieszkańcy wciąż boją się wirusa

10 tygodni po wprowadzeniu bezprecedensowej kwarantanny mieszkańcy miasta Wuhan w środkowych Chinach, gdzie wybuchła pandemia koronawirusa, z niecierpliwością czekają na całkowite zniesienie surowych ograniczeń wychodzenia z domów. Wciąż obawiają się jednak wirusa i apelują do Europejczyków: nie wychodźcie z domów.

(fot. Yuan Zheng/Utuku/Ropi / Forum/ZUMAPRESS.com)

Wielu wuhańczyków może już opuszczać osiedla, o ile posiadają zielony „kod zdrowotny”. Jest to kod przydzielany przez system w popularnej w Chinach aplikacji służącej do mobilnych płatności. Korzystając z wielu danych, system określa, czy dana osoba mogła mieć kontakt z osobą zakażoną lub znajdowała się w miejscu, w którym przebywała również osoba zakażona.

Opuszczanie osiedli dotyczy pracowników firm, które wznowiły działalność po kwarantannie oraz mieszkańców uznanych za wolne od epidemii. Ci ostatni mogą opuszczać je na kilka godzin dziennie. W Wuhanie ponownie działa już część miejskich autobusów i linii metra. Pracę stopniowo wznawiają sklepy i inne zakłady. Władze zapowiedziały, że 8 kwietnia zniosą zakaz wyjazdu z miasta.

Na osiedlu mieszkanki Wuhanu o nazwisku Wang, z którą rozmawiała PAP wykryto jednak wiele przypadków choroby i dopiero w piątek zostało ono uznane za wolne od wirusa. Od wprowadzenia blokady 23 stycznia do 12 marca dziewczyna przez cały czas siedziała w domu. Dopiero wtedy po raz pierwszy wyszła na chwilę na teren osiedla. „Byłam tak podekscytowana, że nagrałam nawet krótki filmik przedstawiający moment, w którym przekraczam próg” - powiedziała.

„Cieszę się, ale też obawiam się wirusa na zewnątrz, więc przestrzegam zasad bezpieczeństwa” - dodała. Wang podejrzewa, że w lutym mogła być zakażona koronawirusem, ponieważ miała gorączkę i inne objawy infekcji, podobnie jak jej matka. Obecnie jednak obie czują się dobrze.

Studentka wuhańskiego uniwersytetu wspomina, że spanikowała, gdy 23 stycznia władze zamknęły miasto i ograniczyły swobodę przemieszczania się. Jednak wkrótce opracowała dla siebie plan działania na dni, które będzie musiała spędzić w domu. Dzięki temu czas minął szybko.

„Przez pięć godzin dziennie uczę się do egzaminów. Potem ćwiczę i gram w gry z przyjaciółmi. Nauczyłam się też robić wiele potraw. Jestem fanatyczką fitnessu, więc robię wszystko dietetyczne” - powiedziała.

"Nie mogę się doczekać!” - mówi Wang pytana o to, jakie emocje towarzyszą jej w związku z możliwością całkowitego zniesienia ograniczeń. „Tak bardzo tęsknię za przyjaciółmi” - dodaje.

Student prawa o nazwisku Li mieszka na osiedlu wolnym od epidemii. Mieszkańcom z zielonym kodem zdrowotnym już od wielu dni wolno opuszczać teren osiedla na dwie godziny dziennie. Li woli jednak na razie pozostać w domu.

„Pewnie, że chcę wyjść, ale nie nadszedł jeszcze czas, gdy można to zrobić ze spokojem. Na zewnątrz ryzyko wciąż jest dość duże, więc jeśli można nie wychodzić, lepiej tego nie robić. W Wuhanie wciąż nie rozluźniono części środków kontroli epidemiologicznej. Poza tym na zewnątrz wciąż mogą być osoby zakażone, które nie mają objawów” - powiedział PAP.

Li wezwał również zmagających się z pandemią Europejczyków, by poważnie traktowali zalecenia dotyczące dystansowania społecznego. „Mam nadzieję, że wszyscy są w stanie zrozumieć środki podejmowane przez kraje w tym niezwykłym okresie i w miarę możliwości nie będą wychodzić z domów” - zaapelował.

„Epidemia przejdzie, ale w tym momencie najważniejsze jest, aby każdy sam zachowywał ostrożność" - dodał.

Według oficjalnych danych w Wuhanie od kilku tygodni nie notuje się prawie żadnych nowych zachorowań na Covid-19. Chińskie media informowały jednak, że w mieście wciąż wykrywane są przypadki bezobjawowe. Choć wiele wskazuje na to, że mogą one roznosić wirusa, nie są one w Chinach wliczane do „potwierdzonych przypadków” choroby, co rodzi obawy o drugą falę zakażeń w ChRL.

Spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem w Chinach

Narodowa Komisja Chin poinformowała w sobotę o 19 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 18 z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Jedną lokalną infekcję zanotowano w centralnej prowincji Hubei.

Raport z poprzedniego dnia mówił o 31 przypadkach nowych zakażeń, wszystkie były "zaimportowane". Liczba osób zakażonych w Chinach wynosi obecnie 81 639.

Komisja poinformowała także o czterech nowych przypadkach śmiertelnych. Tym samym liczba zgonów spowodowanych chorobą Covid-19 wynosi w Chinach 3326. 

zm/

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 9 esim

czy rozne ajwaje przeczytali artykul? ulice puste. tutaj potwierdza to nasz czlowiek, popularne restauracje gdzie sie nie mozna bylo dostac puste https://youtu.be/2z6WuHS8BMo. kto pamieta PRL ten wie jaka szera jest partia komunistyczna.

! Odpowiedz
3 14 danip

byłem tam w październiku, w czasie igrzysk wojskowych i naprawdę w części miasta było na ulicach pusto, bo im kazano. Chińczycy muszą zniknąć z ulic to znikają, nie to co u nas. BTW był to naprawdę zaskakujący widok (puste szerokie ulice), ale szybko się pozbierali z covid19

! Odpowiedz
24 45 gregzacha

Jeżeli ktoś wierzy w dane z Chin to współczuję naiwności.

! Odpowiedz
22 20 peluquero

Wuhan to hub transportowy, nie trzeba tutaj Einsteina, żeby domyśleć się, że przy zarazie z opóźnionym zapłonem przy szybkich kolejach, Hubei nie jest jedyną prowincją z tym problemem. Chiny zaprosiły do Wuhan dziennikarzy i naukowców, jako do - skąd my to znamy - miasta 'pokazowego' (odmalowane trawniki, i elewacja, a przechadzka tylko tam gdzie pokażemy), reszta to pożar. Całkowite odcięcie przez partię kanału informacyjnego, w tej chwili zamiast jawnie kłamac po prostu nie mówi się pełnej prawdy i zaprasza ekipy zagraniczne tam gdzie chcą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 18 ajwaj

Nie zgadles, bylo:
_________
""Podczas gdy epidemia koronawirusa szaleje na całym świecie, w Chinach, gdzie pojawił się ten wirus, duże miasta wychodzą z epidemii.

Eksperci AutoNavi Software Co opracowali plan naprawy po epidemii Gaode Map. Pokazuje miasta, które najbardziej aktywnie wracają do życia i przywracają pracę po epidemii wirusa.

Poniżej omówimy 9 miast, w których ożywienie przebiega w najszybszym tempie.

9. Wuhan

Wuhan to miasto, w którym rozpoczęła się epidemia koronawirusa. Stąd rozprzestrzenił się na cały świat. Istnieje wiele wersji dotyczących tego, jak i dlaczego pojawił się ten wirus. Wuhan był także jednym z pierwszych miast, które wprowadziły surowe środki kwarantanny. Jednak w tej chwili miasto przywraca zwykłą pracę.

8. Zhengzhou

Zhengzhou również wraca do zdrowia. Przede wszystkim mówimy o transporcie. Tak więc kolej dużych prędkości Zhengzhou-Wanzheu wznowiła działalność.

7. Xi'an

Xi'an jest dużym miastem w prowincji Shaanxi. Miasto przetrwało ścisłą kwarantannę i obecnie powraca do życia. Pracują tu fryzjerki i salony piękności, ludzie mogą wyjść i wrócić do normalnego życia.

6. Pekin

Pekin jest stolicą Chin. Duże przedsiębiorstwa wznawiają pracę. Według władz tego kraju prawie 99% dużych przedsiębiorstw przemysłowych wznowiło pracę. Mimo to nadal istnieją środki ograniczające. Tak więc nie możesz wyjść z domu bez maski.

5. Tianjin

Tianjin to miasto podporządkowane centralnie, zamieszkałe przez ponad 13 milionów ludzi. Miasto wraca do życia, ale restauracje, bary i inne placówki gastronomiczne są nadal zamknięte lub jest handel z dostawą do domu lub na wynos.

4. Guangzhou

Kanton jest stolicą prowincji Guangdong. Miasto było również poddane ścisłej kwarantannie, kiedy ludzie mogli opuszczać dom ze specjalnymi pozwoleniami i nie więcej niż 2-3 razy w tygodniu.

3. Chongqing

Chongqing to miasto o populacji ponad 30 milionów ludzi. Przez prawie miesiąc mieszkańcy miasta byli w ścisłej izolacji, ale teraz środki złagodniały. W szczególności mieszkańcy odwiedzają lokalne zoo, aby złagodzić poziom stresu nagromadzonego podczas kwarantanny.

2. Szanghaj

Szanghaj jest ważnym centrum gospodarczym i finansowym nie tylko w Chinach, ale w całej Azji. Miasto przyciąga inwestycje, a jego odbudowa postępuje szybko.

1. Chengdu

Chengdu szybko wraca do zdrowia po epidemii. Tak więc w szkołach zajęcia rozpoczęły się od uczniów szkół średnich. Ludzie mogą swobodnie wychodzić na ulice miasta, ale wymóg noszenia maski jest nadal ważny. ""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 21 ajwaj

Ty chcialbyc Chinczykom propagandowo dokopac,
a mi chodzi o prawde.
Moze ten i ów pojedzie do WouHan i se kupi np. maski na handel,
albo cós tam sprzeda

! Odpowiedz
12 9 peluquero odpowiada ajwaj

możesz mi pokazać dostęp do danych dla tej opisówki? Bo pochodzą one nadal z firmy będącej pod zarządem powierniczym partii, tak samo jak 26.01 chiński właściciel Interu Mediolan urządził mecz na nowy chiński rok szczura a tymczasem w nas chińska diaspora mająca również pieczę nad innymi diasporami n.in. wietnamską wydała wewnętrzny nakaz kwarantanny dla każdego dorosłego wracającego z ojczyzny, to dlatego każdy szanująca się osoba pochodzenia dalekowschodniego na początku lutego nosiła maseczkę, co my odbieraliśmy ze zdziwieniem. Nie zakładasz chyba że Alibaba grała by do innej bramki co partia :) żeby potwierdzić lub zaprzeczyć stwierdzeniom należy posiłkować się przede wszystkim niezależnymi źródłami nawet The Epoch Times mówiący o "zniknięciu" 21 mln abonentów nie jest takim bo założyciel jest przyjacielem Trumpa

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 17 gregzacha odpowiada ajwaj

Jeżeli w Chinach jest tak pięknie, to dlaczego panuje cenzura? Dlaczego odcinają własnych obywateli od informacji?

! Odpowiedz
6 16 ajwaj odpowiada peluquero

Wez wiesci od PROFI,
Pani z magla slabe zródlo :)

MANAGER MAGAZIN
_______________
W tej chwili nie trzeba daleko szukać chińskich fanów w niemieckich biurach wykonawczych. „Możemy się wiele nauczyć w Chinach”, mówi dyrektor generalny Volkswagena Herbert Diess. W wywiadzie dla menedżera-magazynu , szef Roland Berger, Stefan Schaible, z przyjemnością informuje, że biznes znów był normalny zaledwie sześć tygodni po zablokowaniu. „Najważniejszy rynek sprzedaży w Niemczech już dobrze sobie z tym poradził”.

Radość polega na tym, że druga fala infekcji koronawirusem nie rozlewa się zbyt wysoko. Jednak w tej chwili odkrycie wydaje się jasne: pierwsza fala się kończy i Chiny mogą stopniowo powrócić do normalnego funkcjonowania. Republika Ludowa, w której rozpoczął się kryzys korony, staje się miejscem tęsknoty za każdym, kto ma nadzieję, że przynajmniej najostrzejsze ograniczenia wkrótce się zakończą. Odwrócenie roli idzie jeszcze dalej: jeśli coś idzie dobrze w gospodarce, często dzieje się tak wyłącznie z powodu zamówień z Dalekiego Wschodu.

„Impuls nadchodzi teraz z Chin i już go czujemy”, mówi jeden z najlepszych dostawców samochodów, dyrektor magazynu Magazin. Tylko części zakładu, które zaopatrują Chiny, można wyłączyć z pracy krótkoterminowej. Podobne sygnały nadeszły w ten piątek od dużej szwabskiej firmy inżynieryjnej, od ciężarówki zależnej Volkswagena , Tratona , od giganta tekstylnego H&M i od rady zakładowej Daimlera.""

https://www.manager-magazin.de/politik/weltwirtschaft/coronavirus-wie-china-wieder-zurueck-ins-geschaeft-kommt-a-1305953.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil