Koronawirus uderza w rynki. Giełdy i ropa w dół, złoto w górę

Epidemia koronawirusa nie tylko zbiera śmiertelne żniwo w kolejnych krajach, lecz także przekłada się na sytuację na rynkach finansowych.

Według stanu na poranek 27 stycznia, koronawirus zabił 80 osób, zaś liczba zakażonych wnosi 2794. Większość przypadków odnotowano w Azji, co przekłada się także na sytuację na rynkach finansowych.

Wobec braku handlu na w giełdach w związku z okresem noworocznym, w centrum uwagi znajdują się inne rynki regionu. Japoński Nikkei225 stracił 2,03 proc., tajski SET 2,76 proc., a indonezyjski JCI 1,73 proc. Poza parkietami w Chinach, handel nie odbywa się także na giełdach w Hongkongu, Korei Południowej i Singapurze. Na pierwszy z tych rynków inwestorzy wrócą pojutrze, na dwa pozostałe jutro. W samych Chinach okres noworoczny miał trwać do czwartku 30 stycznia, jednak coraz głośniej spekuluje się o wydłużeniu czasu wolnego od pracy w chińskich przedsiębiorstwach do 9 lutego.

Efekt koronawirusa widoczny był także w czasie piątkowej sesji na Wall Street. Indeks S&P stracił 0,9 proc., co było największym spadkiem od października. Komentatorzy zwracali wuagę przede wszystkim na ponad 5-procentowe spadki cen akcji linii lotniczych, przeceniono także firmy z branży hazardowej i turystycznej. Warto dodać, że rozwój koronawirusa nakłada się na sezon wyników kwartalnych w USA, który również może zwiększać zmienność na Wall Street. Na poniedziałkowej sesji, po dwóch godzinach handlu, S&P tracił 1,55 proc.

W Europie na poniedziałkowej sesji większość indeksów notowanych jest na minusie. Niemiecki DAX i francuski CAC40 tracą blisko 2,6 proc., największe spadki notuje natomiast rosyjski RTS (-3,6 proc.), co jest pokłosiem sytuacji na rynku ropy naftowej. WIG20 na tym tle wypada równie słabo, tracąc 3,2 proc. Warto dodać, że poniżej poziomu odniesienia notowane są wszystkie spółki wchodzące w skład głównego indeksu. Wyraźnie tracą mające powiązania z Chinami CCC (-4,1 proc.), KGHM (-4,3 proc.) oraz surowcowa JSW (-6,5 proc.).

Wirus paraliżujący życie gospodarcze u czołowego importera surowców, jakim od lat są Chiny, mocno odbija się na notowaniach niektórych z nich. Ropa brent tanieje o 3,65 proc., co sprowadza jej cenę wyraźnie poniżej 60 dolarów.

Z kolei miedź, inny istotny w kontekście Chin surowiec, przeceniona jest o 2,8 proc. i jest o 8 proc. tańsza niż przed tygodniem. Niepokój na rynkach winduje ceny złota – 1577,9 USD za uncję to najwyższy poziom od 2013 r. Mocno przecenione są też inne stosowane w przemyśle surowce, wszystko ze względu na znaczenie Chin w światowej gospodarce.

Koronawirus odbija się także na rynku walutowym. Poniedziałek przyniósł kontynuację zeszłotygodniowego osłabienia złotego. Kurs euro znalazł się powyżej 4,26 zł. Natomiast kurs franka szwajcarskiego przebił 4 zł i osiągnął najwyższy poziom od  października. Więcej na temat sytuacji na rynku walutowym przeczytasz w tym artykule.

MZ

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 3 1as

Wszystko jedno wielkie oszustwo, całe te zasr.ne rynki, wirusy i inne dzikie węże

! Odpowiedz
0 5 znawca_inwestor

pretekst się zawsze znajdzie frustracie

! Odpowiedz
17 13 jsunday

Jak można pięknie zarabiać na GPW?

Wystarczyło sprzedać FW20H2020 w piątek, depozyt rzędu 2940 PLN na jeden futures. Indeks spadł -3,50%, można było zarobić 75 pkt czyli 1500 PLN w jeden dzień ma 1 futersie.

Stopa zwrotu z zaangażowanego kapitału 49%.;-)


Polska giełda nie jest zła, potrzebna jest tylko zmienność i jako taki kapitał.
I można zarabiać na spadkach i wzrostach.


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 2 silvio_gesell

Lepiej, w piątek kupiłem lutowe puty 2100 za 15pkt, a dziś są warte 37pkt. 250% to nawet wyższe ROI niż na fucie.

! Odpowiedz
2 24 szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell

A robić to umiesz tylko bachory.

! Odpowiedz
0 18 znawca_inwestor odpowiada silvio_gesell

kłamiesz, cały czas pisałeś o korbie na 2900, o spadkach wspomniałeś dopiero jak zobaczyłeś w piątek czerwone stany. Oddaj kasę szeregowemu forumowiczowi.

! Odpowiedz
0 18 szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell

Oddawaj kasę bo podejmę kroki prawne!

! Odpowiedz
0 19 szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell

Chwalenie się zyskami na forum to jeden z przejawów twojego "profesjonalizmu" zakompleksiony frustracie bez poczucia humoru :) Za każdym razem kiedy to robisz wywołujesz u czytelników uśmiech politowania :)

! Odpowiedz
0 9 szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell

Btw, gdzie pozew? Ile to już czekam nawet nie pamiętam :)

! Odpowiedz
0 3 (usunięty) odpowiada szeregowy_forumowicz

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 55 fakty

Dzisiaj drogie dzieci macie przykład jak zachowa się PLN w przypadku kryzysu takiego jak w 2008 miał Tusk. Czy jesteście gotowi na Euro - 6 PLN, USD 5,5 PLN ? Najlepsze jest to przekonanie, ze jak UE, USA, Japonia drukują pieniądze, to Polska tez może drukować makulaturę w nieskończoność. Otóż nie może, jak widać pod dzisiejszych kursach walut, i kierunku ucieczki kapitału.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 29 jsunday

I okaże się, że podwyżka o 25 pkt to będzie dużo za mało, żeby zatrzymać uciekający kapitał.

Osłabienie PLN podbije inflację i trzeba będzie z 1% procent podnieść na raz.

! Odpowiedz
9 45 karbinadel

Jak na razie to więcej się zabija po pijaku na drzewach niż zmarło niż w wyniku "epidemii". Ale dziś się zarabia na wzrostach i spadkach, więc trzeba trochę paniki posiać.

! Odpowiedz
1 2 wizytator

Tak, ale tłum nie myśli. Tłum będzie panikować, a jak media ładnie na pierwszych stronach podjarają to kto ma zarobić, zarobi.

! Odpowiedz
6 17 fakpejsy

80 osob zmarlo?! Epidemia...?!

! Odpowiedz
1 17 specjalnie_zarejstrowany1

Bankier, zdecydujcie sie czy chcecie siac panike czy nie. No bo tytul niby ze sieje panike ze jest potworna epidemia a podajecie oficjalne dane "resortowe" Chinczykow o tych 3 tys zakazonych z czego 80 zmarlo - i na dodatek mialo powiklania i inne schorzenia i byli to ludzie w sile wieku. Jesli chcecie siac panike i dawac tego wirusa jako przyczyne spadkow to powinniscie cytowac te pielegniarke z Wuhanu co powiedziala ze klamia i ze liczba zakazonych w Wuhan w weekend byla 90 tys ludzi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 johny_kielbasiany

Ktos wie co jest grane Brexit pewny przyklepany a funt taki sobie

! Odpowiedz
2 6 mjwhite

Chyba najlepiej poczekać aż OFE rozmontują.

! Odpowiedz
2 5 and-owc

Mam kuzyna Zenon-a i lubi piosenkę "Zenek blues..." - śpiewał Andrzej Rosiewicz....

! Odpowiedz
9 5 gerth

Na przełomie roku sprzedałem większość akcji i czekam, w sumie nie wiem dokładnie na co, chyba na korektę ale i jakiś większy wirusowy spadek może być żeby z powrotem kupić papiery.

! Odpowiedz
4 12 karbinadel

Toaletowyy kup, wraca komuna więc pewnie wkrótce zabraknie

! Odpowiedz
5 33 open_mind

Rodzimy się z dużym potencjałem, następnie szkoły i systemy demokratyczno polityczne robią z nas idiotów. W skali kosmosu jesteśmy bardzo dobrym nasieniem które zostało zainfekowane przez choroby (czytaj nieodpowiednie wychowanie i naukę).

! Odpowiedz
7 26 open_mind

"W piątek podpisanie umowy na F-35 dla Polski. Znamy kwotę transakcji."
Np. I to nas ma jarać ? To tragedia na co ludzkość marnuje środki. Zamiast przeznaczyć je na poznawanie i zrozumienie kosmosu.

! Odpowiedz
6 20 zenonn odpowiada open_mind

Bandyci rządzą światem. Narzędzia do mordowania ludzi sprzedają się drogo.
Ci sami zawodowi oszuści nie życzą sobie by im urwać łby i ich pomiot ginął na wojnie.
Kogo i na czyje zlecenie Polskie wojsko napadnie tymi F35?


Jews Banished 47 Times in 1000 Years – Why?
Dlaczego przy rozpadzie ZSRR Żydzi obawiali się o życie i uciekali do Izraela, także przez "wrogą" Polskę? Komu się narazili kto z ludzi radzieckich chciał ich zatłuc? Czemu amerykańscy Żydzi nie chcieli garstki europejskich u siebie w 1939 (SS St. Louis"). Żydzi ustami Putina smią ubliżać Polakom chcą odszkodowania 447/JUST

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 3 wektorwg

Z ciebie zrobiła komuna. Dlatego takie herezje na bankierze wypisujesz

! Odpowiedz
1 5 open_mind odpowiada wektorwg

Świetnie się wkleiłeś, jako przykład o tym co ja piszę. Dziękuję.

! Odpowiedz
17 20 zenonn

Koronawirus przyczyną spadków na giełdach? Czego to anale mnie wymyslą:-(
Niech anal kupi powróz i zrobi użytek. Zamilknie z odkryciami

! Odpowiedz
21 2 and-owc

Chińczyk (to taka gra) mądra bestia. Zna się na taktyce. Wymyślił nowego wirusa "koronowanego" (pobił komputerowego). Póżniej będzie "wirus" szachowy, będziem szach mat - pat (Europy).

! Odpowiedz
3 23 zenonn

Nazwa koronawirus istnieje od lat. Kilka z nich wywołuje grypę

! Odpowiedz
1 37 ekwador15

wiadomo, że ma to wpływ na rynki, ale raczej jest to pretekst niz realna ocena sytuacji. jak dlugo ostatnio giełdy rosły? indeksy biły rekordy, osiągały nowe szczyty. nie będzie non stop rosło. teraz znalazł się pretekst, jedna iskra, która teraz rozpali spadki, które byly nieuniknione.

! Odpowiedz
0 22 trooper

Ciężko stwierdzić. Chiny zamykają wielomilionowe miasta, wprowadzają kolejne dni wolne od pracy. To są realne straty miliardów dolarów dla gospodarki. Jak epidemia się będzie rozwijać to Chiny ze wzrostu +6% mogą w miesiąc wejść w recesję, bo by było dla świata niemałym szokiem.

! Odpowiedz
2 14 zenonn

Problem koronawirus jest od grudnia. Rosło.

! Odpowiedz
0 3 stonekeep odpowiada zenonn

"Problem" nie jest od grudnia - problem jest tak naprawdę od jakiegoś tygodnia. Kilkadziesiąt zarażonych osób bez przypadków śmiertelnych i tylko na terenie Wuhan to nie jest problem. Groźba globalnej pandemii po tym jak coraz szybciej zaczął się rozprzestrzeniać to jest realny problem. Nawet jeśli nie globalna to epidemia w samych Chinach też wpłynęłaby na globalną gospodarkę w zdecydowanym stopniu.

Oczywiście, apokaliptyczne wizje są raczej rozdmuchane, a rynki po prostu szukały pretekstu do (bardzo potrzebnej) korekty. No i oczywiście nikomu nie życzę zarażenia, ale chwała za wirusa, że zrobił to co powinien zrobić od dawna na rynku akcji w USA.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 jsunday

Dokładnie tak to działa. Koronawirus to tylko pretekst do spuszczenia powietrza z balona, który rósł.
Oczyści się, atmosfera unormuje i będzie można wejść na długo ;-)

Teraz można zarabiać na spadkach i też się cieszyć.

! Odpowiedz
15 31 silvio_gesell

Rynek niedocenia skali. R0 wirusa 2019-nCOoV jest większe nie tylko od SARS, ale od Hiszpanki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,76% 41 532,37
2020-04-03 17:15:01
WIG20 1,00% 1 506,48
2020-04-03 17:15:00
WIG30 0,68% 1 730,87
2020-04-03 17:15:00
MWIG40 0,03% 2 860,32
2020-04-03 17:15:00
DAX -0,47% 9 525,77
2020-04-03 17:37:00
NASDAQ -1,53% 7 373,08
2020-04-03 22:03:00
SP500 -1,51% 2 488,65
2020-04-03 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.