Niemcy: potężne pogorszenie nastrojów konsumentów

Indeks mierzący nastroje niemieckich konsumentów spadł do najniższego poziomu od poprzedniego kryzysu. To jedne z pierwszych danych obrazujące wpływ koronawirusa na gospodarkę Niemiec.

(fot. Vyacheslav Filippov / FORUM )

Dane o nastrojach konsumentów na całym świecie będą w najbliższych tygodniach obserwowane szczególnie wnikliwie. Po pierwsze, drastyczne środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa radykalnie zmieniły sytuację konsumentów. Po drugie, indeksy nastrojów są jednymi z pierwszych danych, które opisują nową rzeczywistość – publikowane równolegle dane za luty lub czwarty kwartał 2019 r. to w dużej mierze już tylko historia gospodarcza.

Najnowszy odczyt indeksu GfK badającego nastroje wśród niemieckich konsumentów wskazał 2,7 pkt. wobec 8,3 pkt. w miesiącu poprzednim. Obecny poziom indeksu jest najniższy od maja 2009 r. (2,6 pkt.), kiedy świat zmagał się z kryzysem finansowym.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów
Indeks nastrojów niemieckich konsumentów (GfK)

- Ze względu na ostatnie wydarzenia, wycofujemy nasze prognozy dotyczące wzrostu wydatków konsumentów w 2020 r. Sprzedawcy, wytwórcy i dostawcy usług muszą szykować się na recesję. To, jak silna ona będzie, zależy od tego kiedy gospodarka wróci na normalne tory. Rzetelną prognozę można postawić dopiero wówczas, gdy będziemy mogli przewidzieć, jak długo utrzymane zostaną rozwiązania zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa – napisał w komentarzu dodanych Rolf Bürkl, ekspert GfK.

Drastycznego spadku doświadczył też wskaźnik mierzący skłonność do zakupów, który spadł do najniższego poziomu od 2013 r. Jednocześnie tak ostrą zmianę (o 22,2 pkt., do 31,4 pkt.) po raz ostatni Niemcy obserwowali w styczniu 2007 r., kiedy podnoszono VAT z 16 do 19 proc.

Badanie GfK zostało przeprowadzone od 4 do 16 marca. Udział w nim wzięło ok. 2000 konsumentów.

Jutro dane o nastrojach konsumentów napłyną z Francji (08.45) i USA (15.00). W czwartek z kolei istotną „koronawirusową” publikacją makroekonomiczną będzie odczyt liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (13.30).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
41 8 ajwaj

PISy przeciez obiecuja, ze Niemcy dalej beda kupowac palety, ogórki, buraki itd. High-Tec z PISa-PL

A moze nie calkiem? :)

""Nastroje wśród niemieckich eksporterów znacznie się pogorszyły. Oczekiwania eksportowe Ifo w marcu spadły z minus 1,1 do minus 19,8 punktów.
Jest to najostrzejszy spadek od czasu zjednoczenia i najniższa wartość od maja 2009 r. Pandemia koronacyjna spowalnia światowy handel. Transgraniczna logistyka staje się coraz trudniejsza. Niemcy jako naród eksportowy są tym szczególnie dotknięte.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil