REKLAMA

Koronawirus i rzekoma "ukrainizacja Polski". NASK ostrzega przed dezinformacją

2022-08-10 16:16
publikacja
2022-08-10 16:16
Koronawirus i rzekoma "ukrainizacja Polski". NASK ostrzega przed dezinformacją
Koronawirus i rzekoma "ukrainizacja Polski". NASK ostrzega przed dezinformacją
fot. Miha Creative / / Shutterstock

W mediach społecznościowych przybywa dezinformujących tematów związanych z sytuacją epidemiczną oraz wpisów dotyczących rzekomej "ukrainizacji Polski" - poinformował Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Jak zaznaczył NASK, jeśli chodzi o wątki dezinformacyjne na temat sytuacji epidemicznej to odnotowano m.in. sugestie, jakoby szczepienia i inne środki ochronne przeciw COVID-19 były nieskuteczne i szkodliwe.

"Pojawiły się też doniesienia, jakoby firmy ubezpieczeniowe w USA odnotowały 40-procentowy wzrost śmiertelności u osób w wieku 18-40 lat, który rzekomo nie ma wyjaśnienia, co dla niektórych jest podstawą do twierdzenia, że jest to wynik szczepień przeciw COVID-19. Wciąż podważa się wiarygodność ekspertów i lekarzy" - podkreślił instytut.

NASK przekazał, że w minionym tygodniu jedną z najpopularniejszych narracji w przestrzeni mediów społecznościowych był ten o rzekomej "ukrainizacji Polski". "Według niej istnieje celowe dążenie do połączenia narodów polskiego i ukraińskiego, co zgodnie z głównymi liniami narracjami dezinformacji odbywa się kosztem Polaków" - dodał NASK.

Wyjaśnił, że za przykład podaje się pomocowe programy społeczne oferowane uchodźcom, takie jak 500 zł na leki i 500+ na dziecko. "Te świadczenia mają powstrzymywać Ukraińców przed powrotem do swojego kraju. Pojawiły się również informacje, wywołujące emocje, jakoby polski rząd miał zamiar finansować emerytury kombatantów, którzy są weteranami OUN i UPA. Często przejawiającą się narracją jest sugerowanie, że Polacy są obywatelami drugiej kategorii" - przekazał NASK.

Instytut wydał też specjalny alert w związku z dezinformacją na temat sytuacji epidemicznej. "W związku ze zwiększonym zainteresowaniem sytuacją epidemiologiczną zauważamy pojawianie się nowych wątków dezinformacyjnych. Doniesienia o kolejnej fali pandemii COVID-19 sprzyjają rozpowszechnieniami fałszywych informacji i nowych teorii spiskowych, dlatego apelujemy o dokładne weryfikowanie informacji i źródeł, na które powołują się autorzy szokujących wpisów" - napisano.

NASK jest Państwowym Instytutem Badawczym nadzorowanym przez Ministra Cyfryzacji. Prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe na rzecz bezpieczeństwa systemów sieciowych, a także nad technologiami opartymi o najnowocześniejsze rozwiązania, wykorzystujące sztuczną inteligencję i zaawansowaną analizę danych. Pełni też istotną funkcję w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, pełniąc rolę jednego z trzech CSIRT (Computer Security Incident Response Team) najwyższego poziomu w Polsce. Ponadto NASK prowadzi rejestr domeny.pl, w którym utrzymuje ponad 2,5 mln domen na rzecz ponad 1 mln abonentów. Prowadzi też ekspercką działalność edukacyjną, szkoleniową i popularyzatorską.(PAP)

mas/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
cyklonb
NASK dla mnie to złodzieje, kradli mi domeny tak że przestałem u nich cokolwiek rejestrować, kiedyś pośredniczyli także w rejestracji domen zagranicznych i ogólnoświatowych - brali łapówki tak że straciłem wszystkie zagraniczne mimo tego ze miałem firmy o nazwie tożsamej z domeną lub w ofercie produkt tożsamy z nazwą domeny. W NASK dla mnie to złodzieje, kradli mi domeny tak że przestałem u nich cokolwiek rejestrować, kiedyś pośredniczyli także w rejestracji domen zagranicznych i ogólnoświatowych - brali łapówki tak że straciłem wszystkie zagraniczne mimo tego ze miałem firmy o nazwie tożsamej z domeną lub w ofercie produkt tożsamy z nazwą domeny. W Polsce blokują każdą domenę nawet jak zastrzeżenia (jeszcze nieudowodnione przed sądem) co do treści na jednej z podstron co prowadzi do gigantycznych strat w działalności gospodarczej niewspółmiernych do zastrzeżonych treści.. Stosują metody rasistowskie preferujące zlecenia od nacji rzydoskiej. Blokują strony na lecenie np. ZAiKS na ich "słowo" gdy wygrywasz przed sądem z ZAiKSem nie ma możliwości od nich uzyskania odszkodowania za niesłuszną blokadę. Przy kradzieży nazw domen i przy blokadzie stosują metody zastraszani za pomocą dawnych ubeków i agentów KGB.
endes
Co za brednie!… rzeczywistość już dawno zweryfikowała co jest prawdą a co nie.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki