REKLAMA

Polscy pracownicy nadal mogą jeździć do Niemiec

2020-03-25 20:02
publikacja
2020-03-25 20:02

Niemcy wprowadziły zakaz wjazdu do kraju dla zagranicznych pracowników sezonowych z powodu pandemii koronawirusa. Nowe obostrzenia nie dotyczą obywateli Polski i Czech - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie.

/ fot. Matthias Wehnert / Shutterstock

Zakaz wszedł w życie w środę o godz. 17 i ma obowiązywać do odwołania. Decyzję podjął minister spraw wewnętrznych RFN Horst Seehofer „w celu zminimalizowania ryzyka zakażeń w ruchu przygranicznym” - poinformował resort w wydanym w środę komunikacie.

„Nowe zasady dotyczą wjazdu do Niemiec z krajów trzecich, Wielkiej Brytanii, państw UE, które nie należą do (strefy) Schengen (m.in. Bułgarii i Rumunii) oraz państw, z którymi na granicach wewnętrznych tymczasowo przywrócono kontrole” - czytamy.

Zakaz nie obejmuje więc obywateli Polski i Czech, na granicy z którymi Niemcy nie wprowadzili dotąd kontroli. Niemieckie MSW nie odpowiedziało na pytania PAP zadane w tej sprawie.

Przyłączam się do apelu polskiego ministerstwa spraw zagranicznych o unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne” - powiedział PAP ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski.

Dodał, że sytuacja jest bardzo dynamiczna „zarówno jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się epidemii, jak i podejmowane przez władze federalne i landowe środki w walce z nią”.

Polscy obywatele, którzy muszą przyjechać do pracy w Niemczech, powinni na bieżąco śledzić informacje publikowane przez polski MSZ i ambasadę w Berlinie, „aby odpowiednio stosować się do zalecanych środków bezpieczeństwa i niepotrzebnie nie narażać się na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem” - podkreślił Przyłębski.

Rocznie przy uprawach w Niemczech pracuje ok. 300 tys. zagranicznych pracowników sezonowych, głównie z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Od czasu pojawienia się w RFN utrudnień granicznych z powodu pandemii koronawirusa w niemieckich mediach pojawiają się głosy rolników alarmujących, że w tym sezonie zabraknie rąk do pracy.

Z Lipska Łukasz Grajewski

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
fifik
Ciekawe czy rząd Polski też będą do odwołania przyjeżdżac obywatele Ukrainy do pracy
lelo1949
Przywloką do Polski setki zakażeń.....zabronić takich praktyk natychmiast
karbinadel
Jeździć mogą, gorzej z powrotem
bha
Żałosna Parodia na Maxa - z tą pozorną,udawaną kwarantanna w wielu krajach.Jak Epidemia covid 19 ma się nie rozprzestrzeniać coraz Mocniej, jeśli miliony ludzi nadal w poszczególnych krajach codziennie przemieszcza się do i z pracy mając w niej niejednokrotnie bliski kontakt z wieloma osobami .Tak to ta Pandemia ,Epidemia Żałosna Parodia na Maxa - z tą pozorną,udawaną kwarantanna w wielu krajach.Jak Epidemia covid 19 ma się nie rozprzestrzeniać coraz Mocniej, jeśli miliony ludzi nadal w poszczególnych krajach codziennie przemieszcza się do i z pracy mając w niej niejednokrotnie bliski kontakt z wieloma osobami .Tak to ta Pandemia ,Epidemia na pewno będzie trwała i trwała coraz bardziej zbierając coraz więcej tragedii.Im będzie dłużej trwała rozszerzała się po krajach tym będą coraz większe straty dla firm ,biznesów i Gospodarek poszczególnych krajów.
adam.1983
Ile ci płaca za wklejanie na każdym forum tego samego tekstu który zapewne 90% czytelników bankiera zna już na pamięć ?
bha odpowiada adam.1983
A tobie ILE za pisanie tych bzdur o kimś co pisze coś co pewnie wielu w oczy kole Żałosne
bha odpowiada adam.1983
Będę pisał ile mi się podoba ,a Tobie gu. do tego - jak się nie podoba to proszę tego nie czytać
adam.1983 odpowiada bha
Na takich jak ty powinien istnieć paragraf za sianie taniej propagandy oraz zasada na forum że posta o podobnej treści można wystawić tylko raz. Bo ciągle piszesz te nawoływania do zwalniania ludzi z pracy ( bo taka jest konsekwencja rozwiązania które proponujesz ) a nie odpisałeś na pytania kto powinien nie pracować Na takich jak ty powinien istnieć paragraf za sianie taniej propagandy oraz zasada na forum że posta o podobnej treści można wystawić tylko raz. Bo ciągle piszesz te nawoływania do zwalniania ludzi z pracy ( bo taka jest konsekwencja rozwiązania które proponujesz ) a nie odpisałeś na pytania kto powinien nie pracować i piszesz tylko pokrętne odpowiedzi omijające temat typu "sam powinieneś wiedzieć" jak rasowy polityk na dokładkę każde forum zaśmiecasz tym swoim wynurzeniem
Zadano ci też pytanie ile przeżyjesz w domu bez prądu, wody i jedzenia i też się nie ustosunkowałeś co pokazuje że nie masz żadnego przemyślenia w tym temacie po prostu jesteś jakimś rozgoryczonym etatowcem który chciałby się zemścić na pracodawcach nawet swoim kosztem
potiomkin
Czas już skończyć z tym cwaniakowaniem: pracą zagranicą a wydawaniem w Polsce i jeszcze do tego leczeniem się na nasz koszt. Najlepiej wprowadzić 90% podatek od dochodów zagranicą albo zakaz powrotu na 2 lata. Jesteś Polakiem pracuj w kraju dla dobra ojczyzny.
andrew_
Ale to chyba dobrze, że wydają w Polsce? Czy nie:)

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki