Polscy pracownicy nadal mogą jeździć do Niemiec

Niemcy wprowadziły zakaz wjazdu do kraju dla zagranicznych pracowników sezonowych z powodu pandemii koronawirusa. Nowe obostrzenia nie dotyczą obywateli Polski i Czech - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie.

(fot. Matthias Wehnert / Shutterstock)

Zakaz wszedł w życie w środę o godz. 17 i ma obowiązywać do odwołania. Decyzję podjął minister spraw wewnętrznych RFN Horst Seehofer „w celu zminimalizowania ryzyka zakażeń w ruchu przygranicznym” - poinformował resort w wydanym w środę komunikacie.

„Nowe zasady dotyczą wjazdu do Niemiec z krajów trzecich, Wielkiej Brytanii, państw UE, które nie należą do (strefy) Schengen (m.in. Bułgarii i Rumunii) oraz państw, z którymi na granicach wewnętrznych tymczasowo przywrócono kontrole” - czytamy.

Zakaz nie obejmuje więc obywateli Polski i Czech, na granicy z którymi Niemcy nie wprowadzili dotąd kontroli. Niemieckie MSW nie odpowiedziało na pytania PAP zadane w tej sprawie.

Przyłączam się do apelu polskiego ministerstwa spraw zagranicznych o unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne” - powiedział PAP ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski.

Dodał, że sytuacja jest bardzo dynamiczna „zarówno jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się epidemii, jak i podejmowane przez władze federalne i landowe środki w walce z nią”.

Polscy obywatele, którzy muszą przyjechać do pracy w Niemczech, powinni na bieżąco śledzić informacje publikowane przez polski MSZ i ambasadę w Berlinie, „aby odpowiednio stosować się do zalecanych środków bezpieczeństwa i niepotrzebnie nie narażać się na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem” - podkreślił Przyłębski.

Rocznie przy uprawach w Niemczech pracuje ok. 300 tys. zagranicznych pracowników sezonowych, głównie z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Od czasu pojawienia się w RFN utrudnień granicznych z powodu pandemii koronawirusa w niemieckich mediach pojawiają się głosy rolników alarmujących, że w tym sezonie zabraknie rąk do pracy.

Z Lipska Łukasz Grajewski

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 fifik

Ciekawe czy rząd Polski też będą do odwołania przyjeżdżac obywatele Ukrainy do pracy

! Odpowiedz
4 6 lelo1949

Przywloką do Polski setki zakażeń.....zabronić takich praktyk natychmiast

! Odpowiedz
1 9 karbinadel

Jeździć mogą, gorzej z powrotem

! Odpowiedz
29 35 bha

Żałosna Parodia na Maxa - z tą pozorną,udawaną kwarantanna w wielu krajach.Jak Epidemia covid 19 ma się nie rozprzestrzeniać coraz Mocniej, jeśli miliony ludzi nadal w poszczególnych krajach codziennie przemieszcza się do i z pracy mając w niej niejednokrotnie bliski kontakt z wieloma osobami .Tak to ta Pandemia ,Epidemia na pewno będzie trwała i trwała coraz bardziej zbierając coraz więcej tragedii.Im będzie dłużej trwała rozszerzała się po krajach tym będą coraz większe straty dla firm ,biznesów i Gospodarek poszczególnych krajów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 28 adam.1983

Ile ci płaca za wklejanie na każdym forum tego samego tekstu który zapewne 90% czytelników bankiera zna już na pamięć ?

! Odpowiedz
18 18 bha odpowiada adam.1983

A tobie ILE za pisanie tych bzdur o kimś co pisze coś co pewnie wielu w oczy kole Żałosne

! Odpowiedz
14 9 bha odpowiada adam.1983

Będę pisał ile mi się podoba ,a Tobie gu. do tego - jak się nie podoba to proszę tego nie czytać

! Odpowiedz
1 5 adam.1983 odpowiada bha

Na takich jak ty powinien istnieć paragraf za sianie taniej propagandy oraz zasada na forum że posta o podobnej treści można wystawić tylko raz. Bo ciągle piszesz te nawoływania do zwalniania ludzi z pracy ( bo taka jest konsekwencja rozwiązania które proponujesz ) a nie odpisałeś na pytania kto powinien nie pracować i piszesz tylko pokrętne odpowiedzi omijające temat typu "sam powinieneś wiedzieć" jak rasowy polityk na dokładkę każde forum zaśmiecasz tym swoim wynurzeniem
Zadano ci też pytanie ile przeżyjesz w domu bez prądu, wody i jedzenia i też się nie ustosunkowałeś co pokazuje że nie masz żadnego przemyślenia w tym temacie po prostu jesteś jakimś rozgoryczonym etatowcem który chciałby się zemścić na pracodawcach nawet swoim kosztem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
50 19 potiomkin

Czas już skończyć z tym cwaniakowaniem: pracą zagranicą a wydawaniem w Polsce i jeszcze do tego leczeniem się na nasz koszt. Najlepiej wprowadzić 90% podatek od dochodów zagranicą albo zakaz powrotu na 2 lata. Jesteś Polakiem pracuj w kraju dla dobra ojczyzny.

! Odpowiedz
0 45 andrew_

Ale to chyba dobrze, że wydają w Polsce? Czy nie:)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.