REKLAMA

Rząd przedstawił plan luzowania obostrzeń na wakacje

2021-06-10 15:50
publikacja
2021-06-10 15:50
Rząd przedstawił plan luzowania obostrzeń na wakacje
Rząd przedstawił plan luzowania obostrzeń na wakacje
fot. Krystian Maj / / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili plan szerszego luzowania obostrzeń na okres wakacyjny.

Od 13 czerwca i od 26 czerwca wprowadzane jest dalsze luzowanie obostrzeń, w tym drugim terminie na całe wakacje - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji prasowej premier mówił, że coraz więcej osób przyjmuje drugą dawkę szczepień, a łączna liczba szczepień to ponad 23 miliony, z czego "14 milionów osób zaszczepionych albo jedną, albo dwoma dawkami".

Ostateczne pozbywanie się wszystkich obostrzeń, dodał, będzie uzależnione od liczby osób zaszczepionych.

"W najbliższych dniach otworzymy Stadion Narodowy dla strefy kibica, bo rozpoczynają się Mistrzostwa Europy, których Polska jest częścią, oby jak najdłużej" - powiedział premier. "Chcemy wspólnie móc się cieszyć, utrzymując dyscyplinę sanitarną, ale strefa kibica na stadionie narodowym będzie otwarta" - dodał.

Harmonogram luzowania obostrzeń na wakacje:

Od 13 czerwca:

 • więcej osób w kościołach – maksymalnie 50 proc. obłożenia,
 • dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.

Od 26 czerwca:

 • targi i konferencje z większą liczbą gości – 1 osoba na 10 m²,
 • wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych – 50 proc. obłożenia,
 • hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi; limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia,
 • otwarcie dyskotek – maksymalnie 150 osób,
 • kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia; dopuszczona konsumpcja,
 • restauracje i obiekty gastronomiczne – zwiększenie limitu gości z 50 proc. do 75 proc.,
 • wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • transport – 100 proc. obłożenia; pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos,
 • siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m²,
 • kościoły – maksymalnie 75 proc. obłożenia, 
 • imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.

Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.

Jak luzowano obostrzenia w czerwcu?

Od 6 czerwca:

 • przywrócona została możliwość organizowania targów, wystaw i konferencji (limit jednej osoby na 15 m2);
 • otwarte zostały sale zabaw dla dzieci (limit jednej osoby na 15 m2);
 • zwiększony limit osób na imprezach (m.in. weselach) i zgromadzeniach do 150 osób (do tej pory 50 osób);
 • zwiększony limit osób w transporcie zbiorowym (75% obłożenia danego środka transportu) z obowiązkiem zakrywania ust i nosa.

Do limitu osób nie są wliczane osoby zaszczepione, ale muszą one okazać dowód szczepienia.

BPL/PAP

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (38)

dodaj komentarz
karbinadel
Straszny wirus przechodzi przez ściany, dlatego w hotelach nadal nie wolno przyjmować kompletu gości. Ale grunt, że w kościołach będzie ciaśniej
basterek
Obostrzenia (brak definicji prawnej) zostały nałożone na nowo, a nie zniesione. Piszcie prawdę.
stachsgh
zgadza się, a tu kopią...
https://www.youtube.com/watch?v=GKSmsvWXuKA
basterek
5 milionów zrezygnowało z drugiej dawki w wyniu powikłań. Kompromitacja.
karbinadel
Słoneczko przygrzało?
javelin11 odpowiada karbinadel
karbinadel, nie ośmieszaj się. moja matka po pierwszej dawce astry mało co nie umarła. teraz ma problemy ze stawami i kolanami. na lekarzy NFZ trza czekać pół roku, ledwo chodzi więc wydaje teraz prywatną kasę na wszystkie badania i kursuje od ortopedy do remautologa (tu 150 zł za wizytę, tam 180 zł, itd.). ja sobie karbinadel, nie ośmieszaj się. moja matka po pierwszej dawce astry mało co nie umarła. teraz ma problemy ze stawami i kolanami. na lekarzy NFZ trza czekać pół roku, ledwo chodzi więc wydaje teraz prywatną kasę na wszystkie badania i kursuje od ortopedy do remautologa (tu 150 zł za wizytę, tam 180 zł, itd.). ja sobie tego syfu nie dam wstrzyknąć.
bha
Cóż.... Tak niestety wygląda krótkowzroczna niby wielka wspólnota społeczna osiągnięcia w końcu celu zatrzymania w rozprzestrzeniania się dalszym covi19. A potem znowu będzie żal, krytyka i lament że covid 19 nadal trwa niosąc że sobą kolejne tragedie i niemałe wydatki i straty.
bha odpowiada javelin11
Cóż,,,niestety na działania uboczne na dany organizm szczepionek jak i wszelakich leków ,para leków etc. nikt nie ma wpływu zawsze jest ryzyko ,a przecież wiedząc o tym ludzie szczepią się dobrowolnie i na własną odpowiedzialność oraz niestety co z tym idzie w parze na własne ryzyko zresztą jak i w całym leczeniu Cóż,,,niestety na działania uboczne na dany organizm szczepionek jak i wszelakich leków ,para leków etc. nikt nie ma wpływu zawsze jest ryzyko ,a przecież wiedząc o tym ludzie szczepią się dobrowolnie i na własną odpowiedzialność oraz niestety co z tym idzie w parze na własne ryzyko zresztą jak i w całym leczeniu zdrowotnym gdzie istnieje zawsze jakaś doza niepewności niestety.
3456
upadek komuny , i to co się stało po tym to była największa grabież złodziejstwo w dziejach Rzeczypospolitej cały majątek narodowy został rozkradziony i do dziś nikt tego nie rozliczył a ile z tego zostało przetransferowane do banków Szwajcarskich , Złodziejstwo trwa w dalszym ciągu , co widać i słychać , to jest upadek komuny , i to co się stało po tym to była największa grabież złodziejstwo w dziejach Rzeczypospolitej cały majątek narodowy został rozkradziony i do dziś nikt tego nie rozliczył a ile z tego zostało przetransferowane do banków Szwajcarskich , Złodziejstwo trwa w dalszym ciągu , co widać i słychać , to jest ten wirus i żadna szczepionka na niego nie działa .Społeczeństwo pozwala więc się kradnie. tak długo jak to możliwe. tak było na Ukrainie jak doszło do rozrób ,to samoloty startowały jeden za drugim ./złoto ,obce waluty do walizek i dyla/ za komuny takie numery nie przechodziły nie dało się tak kraść na żywca jak teraz . i nie było wirusów jak dziś . nie było planów luzowania i przykręcania śruby .
3456
proste -jakie zniesienie ,ludzie opamiętajcie się ,a mają inne wyjście ,ciepło ,wakacje ,dojdzie do zadym na ulicach , zrobi się zimniej to się śrubkę przykręci ,polanie wodą , pałowanie w pażdzierniku czy listopadzie wygląda inaczej jak w lipcu czy sierpniu

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki