Milion osób z branży motoryzacyjnej wyląduje na bruku

Europejscy producenci aut wołają o pomoc. Bez interwencji UE branża pogrąży się w gigantycznym chaosie, a pracę może stracić nawet 1 mln osób - czytamy w weekendowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

(fot. Sergei Bobylev / TASS)

Branża motoryzacyjna wzywa do natychmiastowego wsparcia ze strony Unii Europejskiej i państw członkowskich. Prośba o pomoc ma związek z przedłużającymi się przestojami w produkcji aut i ogromnym spadkiem popytu na niemal całym globie" - pisze "Puls Biznesu" w piątkowo-niedzielnym wydaniu.

"PB" podaje, że stowarzyszenie branżowe ACEA zażądało "zdecydowanych i skoordynowanych działań", aby pomóc producentom, ich dostawcom i dystrybutorom, którzy doświadczają bardzo poważnego wyzwania finansowego.

"Tylko Grupa VW traci w związku z przestojami 2,2 mld EUR… tygodniowo. Volkswagen przyznaje, że jeśli sytuacja się nie zmieni, będzie zmuszony do redukcji etatów. Koncern zatrudnia na świecie ponad 670 tys. ludzi. Ma 124 fabryki, z których 72 znajdują się w Europie, w tym 28 w Niemczech. Dalej w zestawieniu są Chiny, a na trzecim miejscu Polska" - czytamy.

Jak podkreśla "PB", nie tylko Grupa VW boryka się z kłopotami.

"Wpływ epidemii koronawirusa na przemysł samochodowy jest bezprecedensowy. Staje się coraz bardziej jasne, że doprowadzi to do najgorszego kryzysu, jaki kiedykolwiek miał wpływ na sektor motoryzacyjny" - mówi cytowany przez "PB" Eric-Mark Huitema dyrektor generalny ACEA.

(Bankier.pl)

aop/ tgo/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 jes

Po aferze spalinowej wieśwagen uspokajał akcjonariuszy, że ma sporo gotówki na ewentualne pozwy (w Europie nic nie zapłacili, tylko w USA) a teraz po dwóch tygodniach już bankrutują? Trafia się darmowa kasa to chcą ją wziąć.
Każda taka pomoc powinna być w zamian za akcje.

! Odpowiedz
3 10 1a2b

Spokojnie. Samochodów na świecie jest dużo za dużo. A możliwości działalności zdalnej, bez przemieszczania się, są niewykorzystane. To rozrzutność i brak szacunku dla zasobów i darów Ziemi.

! Odpowiedz
2 10 zkonopko

Nowa tarcza antykryzysowa - nowy samochód dla każdego Kowalskiego w ramach samochód+. Oczywiście z pieniędzy tych co jeszcze płacą podatki. Jak zwykle uspołecznienie strat przy prywatyzacji zysków. Ciekawe, że jak było dobrze na rynku to koncerny samochodowe jakoś nie przekazywały aut społecznie, tylko podnosiły ceny aut, żeby więcej zarobić. Kasę przeputali, a teraz rąsia po kasiore od społeczeństwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 abcx

Jest nawet jeszcze lepiej: z pieniędzy tych którzy się urodzą w przyszłości żeby płacić podatki ale się nie urodzili bo przyrost naturalny ujemny i w ogóle depopulacja i trzeba ratować planetę

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.