Inwestorzy wystraszyli się helikopterów

Zapowiedzi ogromnych „pakietów fiskalnych” mających zastymulować gospodarki po wygaśnięciu epidemii koronawirusa przestraszyły inwestorów z rynku długu. Od kilku dni spadają ceny obligacji skarbowych. W szczególności dotyczy to Włoch.

Pieniądze "z helikoptera": przyniosą zaopatrzenie czy zniszczenie?
Pieniądze "z helikoptera": przyniosą zaopatrzenie czy zniszczenie? (Shutterstock)

Pierwszą reakcją inwestorów na pandemię Covid-19 była ucieczka od akcji i surowców w stronę obligacji skarbowych. Ceny tych papierów gwałtownie wzrosły, co przejawiało się spadkiem ich rentowności do historycznie niskich poziomów. Tyle, że w obecnych okolicznościach domniemane bezpieczeństwo państwowego długu może okazać się zdradliwe.

Jeszcze w zeszły poniedziałek rentowność 10-letnich obligacji rządu USA spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,40%. Analogiczne papiery niemieckie tego samego dnia cechowały się absurdalną rentownością na poziomie -0,91% (tak, minus dziewięć dziesiątych procenta).  Lecz od tego momentu rentowności zaczęły silnie rosnąć (czyli ceny obligacji spadały), pomimo rozpoczęcia gigantycznych programów skupu tych papierów (QE) przez Rezerwę Federalną i Europejski Bank Centralny.

W środę rano rentowność amerykańskich 10-latek podniosła się do blisko 1,19%, tylko we wtorek rosnąc o 36 pb. 10-letnie,. Obligacje niemieckie osiągnęły rentowność -0,28%, dziś rano rosnąc o 15 pb.

Rentowność 10-letnich obligacji Włoch (w %).
Rentowność 10-letnich obligacji Włoch (w %). (Bloomberg.)

Ale najbardziej dynamicznie sytuacja rozwija się we Włoszech – czyli w najbardziej dotkniętym epidemią kraju Europy. Dochodowość włoskich 10-latek wzrosła do 2,83%, zwyżkując w środę przed południem aż o 43 pb.!  Jeszcze dwa tygodnie temu wynosiła ona ok. 1%. Zresztą rentowności rosną w miarę równo na całej długości włoskiej krzywej terminowej – nawet obligacje 2-letnie płacą prawie 2%.

To wciąż poziomy bardzo niskie, ale jednak obrazujące rosnące zaniepokojenie inwestorów. Kraje Europy oraz Stany Zjednoczone już przed wybuchem pandemii Covid-19 były nadmiernie zadłużone. W kilku przypadkach dług publiczny przewyższał PKB. Planowana „stymulacyjna” ekspansja długu przy kurczącej się gospodarce grozi wystrzałem w stratosferę wskaźników długu do PKB. Istotnie rośnie więc ryzyko tego, że rządy nie będą w stanie regulować swoich zobowiązań z tytułu obligacji.

Nawet jeśli całą emisję nowego długu skupią banki centralne (na co się zapowiada przynajmniej w USA), to  rentowności obligacji suwerennych wciąż mogą rosnąć (czyli ceny tych papierów będą spadać). Bezpośrednie monetyzowanie długu publicznego przez Fed czy EBC to tzw. helicopter money – czyli pieniądze zrzucane ludziom z przysłowiowego śmigłowca. W takich warunkach grozi nam bardzo mocny wzrost inflacji cenowej, który obniża przyszłą wartość pieniądza i prowadzi do wzrostu krótkoterminowych stóp procentowych. Przynajmniej tych ustalanych (jeszcze?) przez rynek.

[Aktualizacja 11:45] Według nieoficjalnych doniesień Bank Włoch rozpoczął interwencję na rynku długu, skupując włoskie obligacje skarbowe.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 30 plutarch

Przepraszam, ale co się dzieje na rublu?

! Odpowiedz
2 18 bonvivant

No luksus nie jest.

! Odpowiedz
9 30 czeslaw_mucha

Propagandowe pokazówki żeby nabrać ludzi. Też bym sp... z inwestycji. Na slajdzie wszystko fajnie wygląda ale skąd ta kasa ma być jak podatki od sprzedaży siądą? Pożyczyć? Ale w wielu krajach więcej się już nie da..

! Odpowiedz
2 16 1as

Da się, da się...
Nie takie cuda robili.

! Odpowiedz
44 42 bangladesznadwisla

polski rząd nie pomaga nikomu. tylko gada i gada. pomocy zero. trzymają kasę na kiełbasę wyborczą a firmy się wykrwawią

! Odpowiedz
1 28 samsza

Nawet Lenin nie wiedział, tylko się pytał "co robić ?" ........

! Odpowiedz
1 53 piano350

Betonowe koło ratunkowe!

! Odpowiedz
5 4 bha

INFO https://www.worldometers.info/coronavirus/

! Odpowiedz
10 8 bha

Ps Pond 200 tyś na świecie już zainfekowanych wirusem Covid-19 codziennie liczba ta niesttety Rośnie coraz mocniej i niestety już ponad 8 tyś zmarłych z jego powodu !

! Odpowiedz
4 87 1as

Jak zwykle, masy zapłacą za ratowanie kasy milionerów.
Nie ma dokąd uciekać z oszczędnościami, w takiej sytuacji, najrozsądniej jest sobie coś kupić, póki wystarczy kasy..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,41% 4,0038
2020-05-29 22:59:00
EUR/PLN -0,13% 4,4465
2020-05-29 22:59:00
EUR/USD 0,23% 1,1104
2020-05-29 22:59:00
CHF/PLN -0,13% 4,1590
2020-05-29 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil