Duda o wyborach: Najważniejsze jest życie obywateli

Najważniejsze jest zdrowie i życie obywateli, drugą sprawą jest stabilność państwa i zachowanie ciągłości władzy - mówi prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla sobotniego "Naszego Dziennika" pytany, czy wybory prezydenckie powinny się odbyć 10 maja.

(fot. Tomasz Jagodzinski / ArtService )

Na pytanie Naszego Dziennika" czy wybory powinny się odbyć 10 maja, Andrzej Duda odparł: "Najważniejszą kwestią jest życie i zdrowie obywateli. Drugą sprawą jest stabilność państwa i zachowanie ciągłości władzy. Jeżeli dałoby się wybory przeprowadzić tak, aby obywatele byli w jak największym stopniu zabezpieczeni, to wtedy ze względu na porządek ustrojowy można w wyznaczonym terminie przeprowadzić głosowanie".

Jak dodał, wtedy byłaby uzyskana stabilność, nie byłoby bałaganu konstytucyjnego. "Natomiast gdyby przeprowadzenie wyborów wprowadziło powszechne zagrożenie życia lub zdrowia obywateli, to ryzyko jest zbyt wielkie" - powiedział prezydent. Zaznaczył przy tym, że parlament, jeśli byłaby taka potrzeba, mógłby przeprowadzić interwencję o charakterze ustawodawczym, albo ustrojodawczym lub też mogłaby zainterweniować Rada Ministrów.

Według prezydenta interwencja ustrojodawcza, czyli zmiana w Konstytucji, miałaby miejsce "gdyby uznano, że jest to możliwe i realne". "Proszę pamiętać, że to wymaga odpowiedniej kwalifikowanej większości, czyli porozumienia politycznego" - zaznaczył.

Andrzej Duda został również zapytany o propozycję PiS wprowadzenia głosowania korespondencyjnego. Prezydent zaznaczył, że takie rozwiązanie zastosowano w Bawarii, gdzie szaleje epidemia. "Mimo to przeprowadzono wybory właśnie w trybie korespondencyjnym. Frekwencja wynosiła ponad 50 proc. Wybory się udały. My też możemy ten pomysł wprowadzić u nas. Nie narazilibyśmy życia i zdrowia obywateli. Głosowanie korespondencyjne byłoby czymś nowym w Polsce, ale i warunki są nietypowe" - podkreślił.

Na pytanie, czy nie obawia się, że gdyby frekwencja w wyborach 10 maja była niska, a jest on faworytem tych wyborów, to jego mandat nie byłby zbyt mocny prezydent odpowiedział, że kwestia jego mocnego mandatu nie jest najważniejsza. Jak zaznaczył, najważniejsze jest życie i zdrowie obywateli. "Trzeba zadbać o porządek w państwie, zachowanie ciągłości władzy, która musi przeciwdziałać kryzysowi i jego skutkom. Trzeba będzie po zakończeniu epidemii odbudować gospodarkę, przywrócić w Polsce szybki rozwój. Konieczne będzie podejmowanie wielu ważnych decyzji, przyjęcie wielu aktów prawnych i obserwowanie, jak one działają. Będzie potrzeba dobra współpraca władz państwa, a to jest wielkie wyzwanie" - dodał.

Odpowiadając na pytanie, że jeśli nie 10 maja, to kiedy wybory prezydenckie powinny się odbyć - za pół roku, czy może wiosną przyszłego roku stwierdził, że "dopiero wtedy, kiedy będzie można je bezpiecznie przeprowadzić".

mark/ par/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 itsofunyy

A co powiecie na kompromis zeby tymczasowym prezydentem została Beata Szydło ?

! Odpowiedz
2 6 jes

Temu gościowi bo mówienie prezydent to obraza tego stanowiska na zawsze zostanie już koronawirusowym prezydentem. Co byś duduś nie zrobił już to się od ciebie nie odklei.

! Odpowiedz
1 2 itsofunyy

Tu nie Bawaria tylko Rzeczpospolita a wybory to święto demokracji i należy je przeprowadzić porządnie bo potem przez 5 lat będzie się smród ciągnął.

! Odpowiedz
10 4 janek43

Robert Biedroń w pierwszej kolejności zajmie się wprowadzeniem małżeństw homoseksualnych a dopiero w następnej kolejności zainteresuje się koronawirusem....

! Odpowiedz
0 3 jes

jasiu, ty to ten nowy troll co stracił pracę jako fryzjer?

! Odpowiedz
1 4 jes

A Duda zezwoli na małżeństwo Macierewicza z młodym doradcą i księdza z ministrantem.

! Odpowiedz
3 1 carlito1

Wybory będą i KONIEC! dyskusji

! Odpowiedz
0 2 itsofunyy

Jest jeszcze trochę czasu żeby podyskutować :)

! Odpowiedz
4 10 specjalnie_zarejestrowany2

W 3 tygodnie z poziomu Białorusi do stalinowskiej Rosji

Wybory pod lufami karabinów bojówek Macierewicza

A do tego

"Ministrowie Mateusza Morawieckiego przygotowują projekty ustaw, które złożą się na drugą tzw. tarczę antykryzysową. Jedno z rozwiązań przewiduje przyznanie Poczcie Polskiej uprawnień do otwierania przesyłek."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 jes

Większość swobód obywatelskich jest odebrana ale żadnego stanu wyjątkowego. To łamanie prawa i wszyscy za to odpowiedzialni powinni odpowiedzieć przed sądem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil