REKLAMA

Korekta wzrostów na GPW w dniu decyzji RPP. Ponad 300 mln zł obrotu na CD Projekcie

2022-10-05 17:11
publikacja
2022-10-05 17:11

Środowa sesja przyniosła mocną korektę dynamicznych wzrostów indeksów z poprzednich dni. Decyzja RPP wpłynęła na notowania przede wszystkim banków i złotego. Inwestorzy pozycjonowali się na akcjach CD Projektu, przekraczając w czasie handlu 300 mln zł obrotu.

Korekta wzrostów na GPW w dniu decyzji RPP. Ponad 300 mln zł obrotu na CD Projekcie
Korekta wzrostów na GPW w dniu decyzji RPP. Ponad 300 mln zł obrotu na CD Projekcie
fot. Krystian Maj/ /

Wzrosty na GPW, które rozpoczęły się w drugiej części poniedziałkowej sesji, z ich kulminacją we wtorek, spotkały się z w środę z realizacją zysków. Zresztą podobnie jak na innych rynkach bazowych, z których sentymentu w znacznej mierze czerpie krajowy parkiet.

W Europie zniżkujące w okolicach 1,3 proc. DAX czy CAC40 również oddawały część ostatnich wzrostów, a Wall Street po dwudniowym rajdzie musiała się mierzyć z nowymi danymi makro dot. m.in. rynku pracy (lepszy od prognoz raport ADP) i wskaźnika ISM dla usług (56,7 pkt., lepszy od prognoz). W efekcie tam także indeksy korygowały ostatni optymizm, a dodatkowo w Warszawie inwestorzy mierzyli się z osłabieniem złotego po decyzji RPP, która pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

WIG20 był niżej o 2,12 proc., przy spadku szerokiego rynku mierzonego przez WIG o 1,89 proc. mWIG40 dołączył do ogólnoświatowych trendów ze spadkiem o 2,36 proc. Najmocniejszy okazał się sWIG80 ze wzrostem o 0,1 proc. Obroty wyniosły przeszło 912 mln zł, z czego 816 mln dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

Sektorowo tylko gry (0,79 proc.) były na plusie. Pozostałe 13 benchmarków zaliczyło spadki z największą przeceną chemii (-3,83 proc.), banków (-3,81 proc.), górnictwa (-3,22 proc.) i paliw (-2,2 proc.).

W WIG20 zgodnie z sektorowym odniesieniem mocno straciły banki, których brak kolejnych podwyżek stóp procentowych pozbawia części dochodów odsetkowych. W tym gronie najwięcej oddały kursy Santandera (-4,27 proc.) i PKO BP (-4,1 proc.). Indeksowi blue chip ciążył także spadek kursu KGHM-u (-3,55 proc.) wraz z spadkami na rynkach metali przemysłowych w ślad za powrotem do wzrostów dolara.

Najmocniej jednak zniżkował kurs Allegro (-4,8 proc.), który zbliżył się do historycznych minimów na poziomie 19,414 zł. Sesję, akcje skończyły z ceną 20,83 zł.

Na wyróżnieniu zasługują akcje CD Projektu (1,72 proc.), które reagowały na ogłoszona aktualizacje strategii spółki wraz z podaniem szczegółów wydalniczych na najbliższe lata. Poza tym spółka ogłosiła skup akcji własnych. Trzeba jednak zauważyć, że w pierwszej godzinie sesji kurs rósł nawet o ponad 13 proc.   Wrażenie robił natomiast obrót wygenerowany na spółce. W środę wyniósł 305 mln zł i odpowiadał za 37 proc. obrotu na WIG20 i 33 proc. obrotu na całej GPW.

Na plusie sesję skończyły jeszcze Kęty (3,2 proc.), Pepco (2,06 proc.), Orange (0,69 proc.) i Dino (0,81 proc.).

W drugiej linii również przeważała podaż, a najwięcej oddały kursy Bumechu (-5,22 proc.) i banków: Alior (-4,8 proc.), ING (-4,56 proc.). Ten drugi otrzymał ponad 21 mln zł kary od Głównego Inspektora Informacji Finansowej. Tylko dwie spółki były notowane na plusie: Comarch (1,88 proc.) i PKP Cargo (0,18 proc.).

MKu

Źródło:
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
dzyszla
Ale jak to? Jeszcze nie tak dawno banki traciły, bo stopy rosły i zniechęca to do kredytów, a teraz tracą, bo stopy nie urosły? A jak stopy spadną, to też stracą! Każdy powód dobry!
jan888
Poczytajcie sobie ile akcji i innych papierów do sprzedania mają Goldmany i inne. To co się teraz odbywa to nie jest żadna "korekta wzrostów", ale hossa głupców, która ma dać płynność do sprzedaży dużej ilości akcji gigantom rynku.
jan888
Przed Polską gospodarką są gwałtowne podwyżki cen energii i depresja spowodowana m.in. gigantyczną inflacją (przed którą PISowski rząd właśnie ogłosił kapitulację), a za naszą wschodnią granicą regularna wojna Ukrainy z Rosją. To jest środowisko dla hossy?
j25piogol
I jak zwykle GPW pokazała że jest najsłabsza na świecie nie tylko dziś ale od lat. Przez następne 10 lat nie odrobi tego co straciła przez ostatnie miesiące. W USA ktoś lekko kichnął a na WIG panika. Po co otwierają giełdę od 9.00 skoro i tak zaczynają panikować na otwarciu w USA. od 17.00 wyłączać komputery na WIG i włączać na otwarcie I jak zwykle GPW pokazała że jest najsłabsza na świecie nie tylko dziś ale od lat. Przez następne 10 lat nie odrobi tego co straciła przez ostatnie miesiące. W USA ktoś lekko kichnął a na WIG panika. Po co otwierają giełdę od 9.00 skoro i tak zaczynają panikować na otwarciu w USA. od 17.00 wyłączać komputery na WIG i włączać na otwarcie w USA. Przynajmniej energię zaoszczędzą. I tak od 9.00 do 15.00 cały handel na WIG jest G.... wart. Mogą być wzrosty 10% a ktoś pryknie w USA i blady strach i w 10 sek wszystko na pysk. Tak słaba jest giełda WIG albo inwestorzy ciency.
marcin22222
To prawda. Lepiej nie mogłeś tego ująć. Tu tylko na spadki warto grać, i ciągle słyszymy , że zachodni kapitał wychodzi z giełdy... kiedy on w końcu wyjdzie.
bha
W miarę spokojnie, w miarę przewidywalnie i w miarę perspektywicznie to już niestety było.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki