REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Koreański koncern KHNP chce zbudować w Polsce sześć reaktorów APR1400

2021-11-03 13:53
publikacja
2021-11-03 13:53
Koreański koncern KHNP chce zbudować w Polsce sześć reaktorów APR1400
Koreański koncern KHNP chce zbudować w Polsce sześć reaktorów APR1400
fot. KoreaKHW / / Shutterstock

Koreański koncern KHNP ogłosił, że zaproponuje dla polskiego programu energetyki jądrowej budowę sześciu reaktorów APR1400, przekaże też swoją wiedzę i doświadczenia. APR1400 spełnia podstawowe wymagania stawiane w polskim programie.

KHNP (Korea Hydro&Nuclear Power) planuje zaproponować Polsce sześć reaktorów APR1400 o łącznej mocy 8,4 GW - poinformowała w środę firma.

"Bazując na ponad 50-letnim doświadczeniu zdobytym podczas udanych realizacji budowy elektrowni jądrowych w kraju i za granicą, KHNP przekaże Polsce swoje doświadczenia i wiedzę w tym zakresie, dzięki czemu uda się sprostać zmianom klimatycznym i zwiększyć skalę dekarbonizacji. Przyczyni się to również do zwiększenia umiejętności Polski w zakresie budowy elektrowni jądrowych oraz do osiągnięcia przez nią samowystarczalności technologicznej" - napisał koreański koncern w oświadczeniu.

Firma wyraziła jednocześnie przekonanie, że będzie w stanie dotrzymać harmonogramu budowy określonego w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku oraz w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ).

Zgodnie z PPEJ Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Koreański APR1400 spełnia te wymagania. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

Jak podkerśliło KHNP, spółka może dostarczyć reaktor jądrowy w pełni zgodny z wymogami europejskimi. Koncern przypomniał, że w 2017 r. Organizacja ds. Wymagań Europejskich Przedsiębiorstw Energetycznych (European Utility Requirements – EUR) oficjalnie zatwierdziła APR1400, a w 2019 r. bezpieczeństwo APR1400 otrzymał certyfikat przyznany przez Amerykańską Komisję Regulacji Jądrowych (NRC).

Jak podkreśla wiceprezes KHNP Yoh-Shik Nam, budując energetykę jądrową, Korea Płd. nie poprzestała na korzystaniu z międzynarodowych rozwiązań, ale poprzez prowadzenie intensywnych projektów badawczo-rozwojowych opracowała własną technologię.

"Dzięki temu KHNP dysponuje obecnie zaawansowanymi możliwościami realizacji budowy elektrowni jądrowych z wykorzystaniem rodzimych, wyróżniających się technologii, a także wyposażenia. Korea Południowa nie podlega żadnym ograniczeniom eksportowym w zakresie technologii jądrowej" – podkreślił Yoh-Shik Nam.

W budowie lub eksploatacji jest obecnie 10 bloków z APR1400. Pierwszy - Shin-Kori 3 - rozpoczął działalność komercyjną w 2016 r. APR1400 działa też w bloku Shin-Kori 4, a w Korei Płd. w budowie są dalsze cztery - Shin-Kori 5 i 6, oraz Shin-Hanul 1 i 2. W Shin-Hanul 1 zakończył się już pierwszy załadunek paliwa, a początek komercyjnej eksploatacji jest planowany na połowę 2022 r.

Kolejne 4 bloki APR1400 znajdują się w elektrowni Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Komercyjna eksploatacja pierwszego bloku rozpoczęła się w kwietniu 2021 r. Trwa rozruch drugiego bloku. Budowa dwóch pozostałych dobiega końca.

APR1400 to reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o 60-letnim okresie eksploatacji. Zastosowano w nim zaawansowane rozwiązania z obszaru bezpieczeństwa, takie jak pasywny system bezpieczeństwa. Dodatkowe zabezpieczenia zostały wprowadzone po awarii w Fukushimie.

KHNP pracuje też nad małymi reaktorami SMR. Pierwszy model o nazwie SMART (System-integrated Modular Advanced Reactor) jest w trakcie oceny SDCA (zatwierdzenie zmiany projektu standardowego); oczekuje się, że otrzyma ostateczne zatwierdzenie do grudnia 2022 r. Kolejny projekt to i-SMR o mocy 170 MW. Firma deklaruje, że celem jest uzyskanie licencji do 2028 r. i wejście na rynek eksportowy do 2030 r.

W lutym 2021 r. weszła w życie polsko-amerykańska międzyrządowa umowa ws. "współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczpospolitej Polskiej". Na jej mocy firmy Westinghouse i Bechtel przedstawią w ciągu 18 miesięcy polskiemu rządowi ofertę w oparciu o reaktor AP1000 Westinghouse.

W październiku wstępną, niewiążącą ofertę złożył francuski EDF. Oferta obejmuje budowę i eksploatację czterech lub sześciu reaktorów EPR w 2-3 lokalizacjach. (PAP)

wkr/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
1984
@liczygrosz -zanim zarzucisz komuś kłamstwo zapoznaj sie z faktami:

https://wysokienapiecie.pl/41743-ceny-pradu-w-polsce-niemal-najnizsze-w-europie/

We wrześniu ceny we Francji były wyższe nie o parę procent ale o 30%. Na bieżąco można śledzić tu i coraz częściej jest 2x drożej:

https://www.epexspot.
@liczygrosz -zanim zarzucisz komuś kłamstwo zapoznaj sie z faktami:

https://wysokienapiecie.pl/41743-ceny-pradu-w-polsce-niemal-najnizsze-w-europie/

We wrześniu ceny we Francji były wyższe nie o parę procent ale o 30%. Na bieżąco można śledzić tu i coraz częściej jest 2x drożej:

https://www.epexspot.com/en/market-data

Dzisiaj "tylko 70%" ale wczoraj... I nie wyjeżdżaj z różnicą w płacy bo nie ma tu żadnego zastosowania. Elektrownie jadrowe zrobimy w/g świarowych kosztów, tak samo po światowych cenach nabędziemy pręty paliwowe oraz utylizować zużyte. Jeżeli w UK wynegocjowano ponad 90 funtów to my nie bedziemy mieli taniej. Tym bardziej, że tam dobudują reaktor w już istniejącej elektrowni, a u nas będzie budowa od zera.

Jeszcze jedno, zamiast odnieść sie do twardych danych jak informacje o wydobyciu uranu, zawartości w rudzie czy obliczeniach podlinkowanego kalkulatora robisz wycieczki osobiste. To wyraźnie wskazuje na brak argumentów lub co gorsza wiedzy. Bo ktoś kto zna sie na temacie nie robi takich uwag jak w ostatnim poście. Niby co wymyślam? Że z tony nigeryjskich złóż uzyska sie tyle energii co z tony węgla? Tak wynika z kalkulatora cyklu paliwowego. Jak źle liczy to wskaż w którym miejscu, a nie wyzywaj!
antek10
Plany, makiety. Nie bedzie elektrowni atomowej bo by nie bylo kasy na złodziejstwo. Ziobro bedzie sądzony w Hadze, reszta na krajowym podwórku.
simeo
Francji to ja bym do jednego koszyka nie wrzucał... Jednak ich baza zasobowa w Nigrze gwarantuje im dość tanie paliwo... a dzieciom w kopalniach nie płacą praktycznie wcale... ;-)
stachsgh
Niech idą Ci Koreańczycy w dziady. Daewoo miało podnieść FSO i co?? Nic już nie mamy.
liczygrosz
...i pomyśleć że mogliśmy dalej produkować piękniusie Polonezy. Też uważam, że nie powinniśmy korzystać z koreańskich technologii, bo przecież ten kraj nic nie osiągnął przez ostatnie 100 lat... na niczym się nie znają i tylko katastrofę na nas sprowadzą. Powinniśmy rozbudowywać dalej elektrownię na Nasz, Narodowy Węgiel.
and00
Jakiego spokoju?
Za 10 lat Niemcy stwierdzą ze elektrownia jest tylko 500km od ich granicy i zażądają zamknięcia, a niezależny sad nałoży na nas pierdylion euro kary
No chyba że u władzy będzie PO, wtedy problemu nie będzie
Sami zamkną, i jeszcze pozostałości zaorają
1984
Jakiego spokoju? Przecież te reaktory nie pracują na wodzie ale uranie. A z tym jest coraz gorzej:

https://www.world-nuclear.org/information-library/nuclear-fuel-cycle/mining-of-uranium/world-uranium-mining-production.aspx

W ubiegłym roku wykopano 3/4 potrzebnego uranu, w tym będzie podobnie. Co gorsza aby osiagnąć
Jakiego spokoju? Przecież te reaktory nie pracują na wodzie ale uranie. A z tym jest coraz gorzej:

https://www.world-nuclear.org/information-library/nuclear-fuel-cycle/mining-of-uranium/world-uranium-mining-production.aspx

W ubiegłym roku wykopano 3/4 potrzebnego uranu, w tym będzie podobnie. Co gorsza aby osiagnąć tak "doskonałe" wyniki należy sięgać po coraz uboższe złoża. W Namibii eksploatuje się rudę o zawartości uranu tylko 0.01%

https://world-nuclear.org/information-library/country-profiles/countries-g-n/namibia.aspx

Teraz wystarczy uruchomić kalkulator cyklu paliwowego w wstawić tam odpowiednie dane:

http://www.wise-uranium.org/nfcm.html

I widzimy, że trzeba wydobyć ok. 3 mln ton takiej rudy aby przez rok "nakarmić" 1 GW reaktor. A ile węgla spala 1 GW elektrownia? Ile operacji należy wykonać aby spalić węgiel. Ile aby przerobić uran na paliwo? Odpowiedź na drugie pytanie w w/w kalkulatorze, a powstajace odpady zawarto po prawej stronie. Te wartości "trochę" się różnią od propagandowych paru tirów na rok więc pewnie wielu nie uwierzy, że właśnie tak wygląda atomowa rzeczywistość. A w tej chwili elektrownie jądrowe na świecie dostarczają ok. 5% zużywanej energii, szału nie maliczygrosz odpowiada 1984
We Francji dostarczają 70%, Chiny, Indie budują na potęgę elektrownie jądrowe. Czesi rozbudowują obecne elektrownie o kolejne bloki... itd Zapotrzebowanie wzrasta, cena uranu wzrasta, to i opłacalne staje się także wydobywanie z drogich, ubogich złóż.
1984 odpowiada liczygrosz
We Francji atomówki dostarczają 70% energii, a prąd na giełdzie ostatnio 2x droższy niż w Polsce. I to wszystko pomimo bardzo wysokiego haraczy na CO2 który musimy płacić. Gdzie tu opłacalność?

Gdyby rudę uranową po zmieleniu wrzucało sie do taniej elektrowni nie byłoby problemu. Ale jaki jest sens wydobycia
We Francji atomówki dostarczają 70% energii, a prąd na giełdzie ostatnio 2x droższy niż w Polsce. I to wszystko pomimo bardzo wysokiego haraczy na CO2 który musimy płacić. Gdzie tu opłacalność?

Gdyby rudę uranową po zmieleniu wrzucało sie do taniej elektrowni nie byłoby problemu. Ale jaki jest sens wydobycia 3 mln ton rudy, poddanie jej drogiej obróbce aby w niezwykle kosztownej elektrowni dała tyle energii elektrycznej co 3 mln ton węgla kamiennego? Idźmy dalej, gdzie jest kres sięgania po coraz ubozsze rudy? Gdy zawartość uranu będzie 2x mniejsza od Namibijskiego Trekkopje to będzie odpowiadała węglowi brunatnemu. Kolejny 2x spadek zawartości uranu daje odpowiednik kiszonki z kukurydzy trafiajacej do biogazowni. Gdy jeszcze raz 2x zmniejszymy zawartość rudy z 1 tony uzyska sie tyle energii co z 1 tony obornika przerobionego na biogaz...

Gdzie jest limit sięgania po coraz uboższą rudę? To bardzo ważne pytanie bo jak siegniemy po 2x uboższą uzyskamy ok. 4x więcej uranu, z 4x uboższej ok. 16x więcej uranu itd. Skoro w 40 lat przy 5% udziale już musimy siegać po 0.01% to kiedy sięgniemy po 0.001% przy 40% udziale atomu? Bo nagle wszyscy na swiecie chcą budować atomówki. Wchodzi mi końcówka wieku czyli koniec eksploatacji polskich EJ. Wtedy biegałby na uranie pozyskiwanym z tak ubogich złóż, że dawałyby tyle energii co świeże krowie placki. Ale takie piękne by były, koreańskie...

Atom oparty na reaktorach III-ciej generacji osiągnął swój zmierzch. A IV-ta generacja praktycznie nie istnieje. Ergo: budowa elektrowni jądrowej w Polsce jest zwykłym wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki