REKLAMA
PIT 2023

Zakaz shortów w Korei Południowej. Nadzór chce "wyrównać szanse", indeksy szybują

Michał Misiura2023-11-06 09:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-06 09:10

W poniedziałek 6 listopada w Korei Południowej zaczął obowiązywać całkowity zakaz krótkiej sprzedaży akcji. Lokalny nadzór finansowy uważa, że swoją decyzją stworzy "równe warunki działania" dla inwestorów detalicznych i instytucjonalnych.

Zakaz shortów w Korei Południowej. Nadzór chce "wyrównać szanse", indeksy szybują
Zakaz shortów w Korei Południowej. Nadzór chce "wyrównać szanse", indeksy szybują
fot. Chintung Lee / / Shutterstock

Zakaz shortowania koreańskich akcji będzie obowiązywał co najmniej do czerwca 2024 roku. Wtedy koreańska Komisja Usług Finansowych (FSC) dokona oceny, czy nastąpiła poprawa, która umożliwi jego zniesienie. W ocenie regulatora wprowadzenie ograniczeń "ma na celu wyrównanie szans pomiędzy inwestorami instytucjonalnymi i detalicznymi".

Short selling lub krótka sprzedaż to rodzaj giełdowej transakcji polegający na sprzedaży pożyczonych papierów wartościowych, by odkupić je później w niższej cenie i zarobić różnicę. Jest więc sposobem na uzyskanie zysku poprzez spadek notowań.

Korea Południowa ma już tradycję zakazywania short sellingu. Po raz pierwszy azjatyckie państwo zrobiło to podczas globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku,. Następnie w marcu 2020 roku. Ograniczenia zostały zniesione częściowo dopiero w maju 2021 roku, kiedy FSC zezwoliło na krótką sprzedaż akcji należących do największych koreańskich spółek z indeksów KOSPI200 i KOSDAQ150.

Temat uszczelnienia zakazu powrócił w tym roku po kilku skandalach z udziałem zagranicznych instytucji finansowych. Na początku 2023 r. SFC nałożyła grzywny za nielegalną krótką sprzedaż na pięciu dużych graczy, w tym Credit Suisse. W październiku regulator poinformował, że rozważa nałożenie kar finansowych na dwa banki inwestycyjne z Hongkongu.

Nie podane z nazwy instytucje miały dopuścić się nagiej krótkiej sprzedaży (naked short selling) na odpowiednio 40 mld wonów (ok. 30 mln dol.) oraz 16 mld wonów (12,3 mln dol.). Naruszenie polega na dokonaniu krótkiej sprzedaży bez uprzedniego pożyczenia aktywów lub upewnienia się, że jest na to przestrzeń na rynku.

- W obliczu utrzymującej się niepewności na rynkach finansowych, główne zagraniczne banki inwestycyjne w praktykują wykonywanie nieuczciwych transakcji (...) i ustaliliśmy, że niemożliwe będzie utrzymanie uczciwej dyscypliny handlowej - powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący koreańskiej Komisji Usług Finansowych (FSC) Kim Joo-hyun.

Ogłoszony w niedzielę zakaz doprowadził do wystrzału koreańskich akcji. Główny indeks koreańskiej giełdy KOSPI200 umocnił się o 5%. KOSDAQ150 poszybował w górę o ponad 12%.

KOSPI200 - ostatnie 5 dni (Tradingview)

Decyzja SFC może mieć również negatywne konsekwencje. Według Bloomberga w jednym ze scenariuszy zagraniczne fundusze mogą ograniczyć działalność na lokalnym rynku akcji. Zakaz shortowania może także skomplikować dążenia Korei Południowej do uzyskania statusu rynku rozwiniętego w indeksach MSCI.

Bloomberg zwraca uwagę, że działania SFC mogą mieć też polityczne podłoże. Kolejne wybory w Korei Południowej odbędą się w kwietniu przyszłego roku, a shortowanie akcji lokalnych spółek cieszy się bardzo negatywną opinią wśród społeczeństwa.

W grudniu 2023 roku Korea Południowa zniesie część ograniczeń dla zagranicznych inwestorów, chcąc przyciągnąć do swojej giełdy więcej świeżego kapitału. Więcej na temat tamtejszego rynku akcji oraz największych spółek pisaliśmy w tekście: Czebole i wangowie: o koreańskiej giełdzie i inwestycjach w Polsce.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (23)

dodaj komentarz
po_co
Giełda jest podstawowym narzędziem kapitalizmu.
Giełda na której można praktykować krótką sprzedaż to hazard, który nie ma nic wspólnego z kapitalizmem.

Spekulować można wyniki meczu ale na giełdzie powinno się wyłącznie inwestować.
Naiwni ludzie uwierzyli bankierom, a głup ludzie bronią ich pomysłów, efekt jest taki
Giełda jest podstawowym narzędziem kapitalizmu.
Giełda na której można praktykować krótką sprzedaż to hazard, który nie ma nic wspólnego z kapitalizmem.

Spekulować można wyniki meczu ale na giełdzie powinno się wyłącznie inwestować.
Naiwni ludzie uwierzyli bankierom, a głup ludzie bronią ich pomysłów, efekt jest taki że dziś na giełdzie dobija się firmy tylko po to aby banki i fundusze inwestycyjne mogły osiągać krótkoterminowe zyski.
bogdant
I bardzo dobrze.
Kierowniku kochany jeszcze prosze o jedna cene na dzien, kto to widzial zeby co sekunde ktos cene towaru zmienial...
sterl
Na pewno spodziewają się wodospadu i to Niagary ..inaczej po co by to było..
vacarius
A może się spodziewają wojny z Koreą Północną i wielkiego sortowania ich giełdy?
aszkenazyjski
Sortowania , co to znaczy peowczyku wyedukowany.
teken
W końcu ktos poszedł po rozum do głowy! Oby ta idea rozlała się po całym świecie, tylko trzeba o tym mówić i nagłośniać! Shorty to wymysł spekulantów i grubych ryb, nie ma nic wspólnego z inwestowaniem. Jeszcze tylko likwidacja daytrandingu i zmierzamy do inwestowania a nie spekulacji i trzepania ulicy na wszelkie możliwe sposoby.W końcu ktos poszedł po rozum do głowy! Oby ta idea rozlała się po całym świecie, tylko trzeba o tym mówić i nagłośniać! Shorty to wymysł spekulantów i grubych ryb, nie ma nic wspólnego z inwestowaniem. Jeszcze tylko likwidacja daytrandingu i zmierzamy do inwestowania a nie spekulacji i trzepania ulicy na wszelkie możliwe sposoby. Brawo Korea! Ale zaraz będzie skowyt spekulantów typu Zaorski, no bo jak, trzeba czekać długo żeby zarobić? Jak to tak, szybko i dużo chcemy! bez pracy i wysiłku !
peluquero
Ma wiele wspólnego z inwestowaniem primo jest to zabezpieczenie pozycji long drugie primo spółki która jest wypompowana nie możesz skontrować, możesz jedynie sprzedać jej papier a to jest żadna kara dla tych którzy robią z tej spółki zabawkę. To o czym piszesz już nie wróci, z szortami nie jest za dobrze, ale kiedy tylko one sa blokowane Ma wiele wspólnego z inwestowaniem primo jest to zabezpieczenie pozycji long drugie primo spółki która jest wypompowana nie możesz skontrować, możesz jedynie sprzedać jej papier a to jest żadna kara dla tych którzy robią z tej spółki zabawkę. To o czym piszesz już nie wróci, z szortami nie jest za dobrze, ale kiedy tylko one sa blokowane to zaczyna się robić bardzo źle.
ajwajszalom
Tak jest w każdym markecie. Można tylko kupować i nikt jakoś nie narzeka.
kacz-dzong-un
W dalszej kolejności zamierzają wprowadzić zakaz sprzedaży akcji.
tomitomi
...a , ja widziałem głupi uśmiech na twarzy Marka D . , co to może oznaczać ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki