REKLAMA

Korea Południowa łagodzi restrykcje covidowe. Kawiarnie i siłownie znów otwarte

2021-01-18 16:16
publikacja
2021-01-18 16:16
fot. Universal Images Group / FORUM

W związku ze spadkiem liczby nowych zakażeń koronawirusem wykrywanych w Korei Południowej władze kraju złagodziły niektóre restrykcje przeciwepidemiczne, umożliwiając kawiarniom i siłowniom wznowienie normalnej działalności – podała w poniedziałek agencja Yonhap.

Koreańskie służby medyczne zgłosiły w poniedziałek 389 nowych infekcji, najmniej od prawie dwóch miesięcy. Po części wynika to z niższej liczby testów wykonanych w weekend, ale trend spadkowy był widoczny już od ponad tygodnia.

Rząd w Seulu przedłużył kampanię dystansowania społecznego o kolejne dwa tygodnie, ale złagodził część regulacji dotyczących przestrzeni zamkniętych. Od poniedziałku pracę wznowiły siłownie i ośrodki szkoleniowe, a kawiarnie mogą teraz do godz. 21 obsługiwać gości na miejscu, a nie – jak dotąd – serwować tylko dania i napoje na wynos lub z dowozem do domu.

Utrzymane zostały jednak pozostałe reguły przeciwepidemiczne, w tym zakaz zgromadzeń z udziałem więcej niż czterech osób. W Seulu i okolicach wciąż obowiązuje prawie najwyższy poziom dystansowania społecznego, a w pozostałych częściach kraju – o stopnień niższy.

Ograniczenia działalności kawiarni i siłowni wywoływały protesty przedsiębiorców. Setki właścicieli takich lokali złożyły do sądów pozwy, domagając się od rządu miliardów wonów odszkodowań za straty spowodowane restrykcjami.

Korea Płd. od listopada 2020 roku mierzy się z trzecią falą pandemii Covid-19. Pod koniec grudnia dobowe bilanse nowych infekcji regularnie przekraczały 1000, ale po zaostrzeniu ograniczeń zaczęły stopniowo spadać i w ciągu ostatniego tygodnia oscylowały wokół 500.

Od początku pandemii w Korei Płd. odnotowano 72 729 zakażeń koronawirusem, 1264 pacjentów zmarło, a odsetek zgonów wynosi 1,74 proc. - wynika z danych Koreańskiej Agencji Kontroli Chorób (KDCA).

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki