REKLAMA

Korea Południowa krytykuje decyzję UE o wpisaniu jej na listę rajów podatkowych

2017-12-06 12:16
publikacja
2017-12-06 12:16
fot. REUTERS/Kim Kyung-Hoon / FORUM

Ministerstwo finansów Korei Południowej skrytykowało w środę ogłoszoną poprzedniego dnia decyzję Unii Europejskiej o wpisaniu kraju na czarną listę rajów podatkowych. W opinii resortu decyzja jest sprzeczna z międzynarodowymi standardami.

Ministerstwo oświadczyło, że zgodnie z raportem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) o przeciwdziałaniu erozji podstawy opodatkowania i transferu zysków (BEPS) "systemy wspierania inwestycji" w Korei Płd. nie mogą być klasyfikowane jako preferencyjne systemy podatkowe.

We wtorek po raz pierwszy ministrowie finansów państw UE przyjęli czarną listę rajów podatkowych, obejmującą 17 państw. "Korea (Południowa) posiada szkodliwe preferencyjne systemy podatkowe i nie zobowiązała się do ich zmiany lub zniesienia do dnia 31 grudnia 2018 roku" - napisała w oświadczeniu Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN).

Oprócz Korei Płd. na unijnej czarnej liście znalazły się: Samoa Amerykańskie, Bahrajn, Barbados, Grenada, Guam, Makau, Wyspy Marshalla, Mongolia, Namibia, Palau, Panama, Saint Lucia, Samoa, Trinidad i Tobago, a także Tunezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W konsekwencji skandali, które ujawniły skalę uchylania się od opodatkowania zarówno osób fizycznych, jak i firm, w październiku 2016 roku Rada UE przyjęła kryteria, za pomocą których sprawdzano pozaunijne kraje.

Jurysdykcje stosujące zerową stawkę podatkową nie trafiały automatycznie na listę, lecz były sprawdzane pod kątem innych kryteriów, np. poziomu współpracy z UE.

Do wszystkich jurysdykcji, które negatywnie przeszły przez skanowanie pod kątem przyjętych wcześniej kryteriów, UE wysłała listy, prosząc je o podjęcie zobowiązań. Te, które je przyjęły, trafiły na tzw. szarą listę, a te które nie - na czarną. Komisja Europejska ma sprawdzać, czy wywiązywanie się z obietnic rzeczywiście ma miejsce.(PAP)

ron/ akl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki