PILNE

Korea Północna zlikwiduje poligon testów nuklearnych

2018-05-12 16:13
publikacja
2018-05-12 16:13

Korea Północna "podjęła działania techniczne", aby zlikwidować poligon, na którym przeprowadza testy nuklearne; między 23 a 25 maja odbędzie się uroczystość z okazji rozpoczęcia procesu denuklearyzacji - podała w sobotę północnokoreańska agencja KCNA.

/ fot. KCNA / FORUM

Na uroczystość zaproszeni zostaną dziennikarze z USA, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii i Korei Południowej - poddaje KCNA, cytując komunikat północnokoreańskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Dokładny termin tego wydarzenia będzie zależał od warunków pogodowych. Likwidacja poligonu polegać będzie między innymi na zniszczeniu tuneli, zamknięciu wejść do nich oraz usunięciu punków obserwacyjnych i budynków, w których przeprowadzano badania - podaje KCNA.

Kim oznajmił, że zawiesza swój program budowy broni nuklearnej i balistycznej oraz zapowiedział, że kwestia rozwoju obu tych programów może być przedmiotem negocjacji. Nie jest jednak jasne, jakie kroki zmierzające do rozbrojenia Korei Północnej jest on skłonny podjąć.

Prezydent USA Donald Trump powitał w sobotę z zadowoleniem zapowiedź likwidacji poligonu nuklearnego Korei Płn. Trump określił tę zapowiedź na Twitterze jako "bardzo dobry i chwalebny gest" przed jego "wielkim spotkaniem na szczycie" 12 czerwca z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem.

Między 23 a 25 maja ma odbyć się uroczystość z okazji rozpoczęcia procesu denuklearyzacji.

Według północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA na uroczystość zaproszeni zostaną dziennikarze z USA, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii i Korei Południowej. Dokładny termin tego wydarzenia będzie zależał od warunków pogodowych.

W piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo i minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kiung Wha powiedzieli podczas wspólnej konferencji prasowej w Waszyngtonie, że proces denuklearyzacji Korei Północnej "będzie musiał być gruntownie sprawdzany".

Korea Północna, która od lat pracuje nad rozwojem broni nuklearnej i balistycznej, w 2017 roku przeprowadziła szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych.

Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) pod koniec listopada reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych. (PAP)

fit/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaj
Poligon (ten dla reporterów) jest od miesiecy popsuty - za duzo do pieca dolozyli i sie góra zapadla :)
Koree 2x nawet po zjednoczeniu beda mialy bron jadrowa, jako gwarancje suwerennosci. Kim wie jak skonczyl Muamar Kadafi, Saddam Hussajn, co jest w Syrii itd.itp., a teraz wlasnie z "UMOWA" z Iranem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki