REKLAMA
PIT 2023

Korea Północna wystrzeli rakietę z satelitą. Ostrzegła sąsiada

2023-11-21 03:52
publikacja
2023-11-21 03:52

Korea Północna w ciągu najbliższego tygodnia  planuje wystrzelić rakietę wynoszącą satelitę kosmicznego w kierunku Morza Żółtego i Morza Wschodniochińskiego. Powiadomiła o tym Japonię.

Korea Północna wystrzeli rakietę z satelitą. Ostrzegła sąsiada
Korea Północna wystrzeli rakietę z satelitą. Ostrzegła sąsiada
fot. Kim Jae-Hwan / / ZUMA Press

Jeśli dojdzie do wystrzelenia rakiety, będzie to prawdopodobnie trzecia w tym roku próba umieszczenia satelity szpiegowskiego na orbicie przez Koreę Północną.

W reakcji premier Japonii Fumio Kishida stwierdził, że systemy obronne jego kraju, w tym niszczyciele Aegis i rakiety przeciwlotnicze PAC-3, są gotowe na wypadek wystąpienia "nieoczekiwanej sytuacji".

"Nawet jeśli celem jest wystrzelenie satelity, użycie technologii rakiet balistycznych stanowi naruszenie szeregu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ" – powiedział Kishida.

"To także kwestia, która ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo narodowe. Japonia będzie współpracować ze Stanami Zjednoczonymi, Koreą Południową i innymi krajami, aby zdecydowanie nalegać na Koreę Północną, by nie przeprowadzała wystrzelenia rakiety" - podkreślił japoński premier.

Na początku tego roku Korea Północna dwukrotnie próbowała wystrzelić satelity szpiegowskie, ale obydwie próby nie powiodły się.

W związku z planami Pjongjangu, dotyczącymi wystrzelenia satelity szpiegowskiego, do portu w Busan w Korei Płd. zawinął we wtorek amerykański lotniskowiec Carl Vinson.

W oświadczeniu południowokoreański kontradmirał Kim Ji-hoon stwierdził, że przybycie amerykańskiego lotniskowca pokazało ze strony Korei Południowej i USA "silną połączoną postawę obronną i zdecydowaną gotowość do reagowania na rosnące zagrożenie nuklearne i rakietowe ze strony Korei Północnej". (PAP)

zm/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Japonia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki