Korea Północna wezwała USA do wysunięcia nowych propozycji

USA powinny przed końcem br. wysunąć nowe propozycje i doprowadzić w ten sposób do wznowienia rozmów na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - oświadczyło w czwartek północnokoreańskie MSZ. Wezwało też Seul do zaprzestania prób odgrywania pośrednika w kontaktach z Waszyngtonem.

(fot. Jonathan Ernst / FORUM)

Dyrektor departamentu amerykańskiego w MSZ Korei Północnej Kwon Dzong Gun powiedział, że Stany Zjednoczone "mówią ostatnio o dialogu a jednocześnie dokonują pogardliwie wrogich aktów".

Dodał, że "dialog nie wynika sam z siebie, jeśli Stany Zjednoczone nie wykazują realistycznego podejścia" oraz że Waszyngton "nie ma zbyt wiele czasu, jeśli chce osiągnąć pożądane rezultaty".

Reuter przypomina, że po załamaniu się drugiego szczytu przywódców obu krajów w lutym br., Kim Dzong UN powiedział, że kolejny szczyt byłby możliwy tylko jeśli Waszyngton przyjmie bardzie elastyczne stanowisko. Dodał, że będzie na to czekał tylko do końca br.

Według prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina Waszyngton prowadzi zakulisowe rozmowy z Pjongjangiem i zaproponował wznowienie negocjacji na poziomie grup roboczych.

Północnokoreańskie MSZ zdementowało w czwartek te informacje i wezwało Koreę Południową aby zaprzestała prób odgrywania pośrednika w kontaktach z Waszyngtonem.

W opublikowanym oświadczeniu podkreślono, że Pjongjang "nigdy nie skorzysta" z pośrednictwa Seulu w kontaktach z Waszyngtonem.

Trump podczas obecnej podróży do Azji na szczyt G20 w Japonii złoży wizytę w Korei Południowej. Nie spotka się jednak z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. (PAP)

jm/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil