Korea Północna: sygnały wskazują na przygotowania do próby rakietowej

Sygnały radiowe i aktywność radarów w północnokoreańskich bazach rakietowych wskazują na przygotowania do kolejnej próby balistycznej reżimu w Pjongjangu - podały we wtorek japońskie i południowokoreańskie media, powołując się na źródła rządowe w Tokio i Seulu.

W ostatnich tygodniach zaobserwowano nasilenie przekazów telekomunikacyjnych i innych sygnałów, wskazujących na przygotowania do kolejnej próby balistycznej reżimu - podały agencje Japonii i Korei Płd.

Według źródeł agencji Kyodo japoński rząd został postawiony w stan gotowości po przechwyceniu sygnałów radiowych, które sugerują, że Korea Północna szykuje się do wystrzelenia rakiety balistycznej.

Korea Północna może wystrzelić rakietę w ciągu kilku najbliższych dni - powiedziało jedno ze źródeł, cytowane przez Kyodo.

Potrzeba więcej pomiarów, by ocenić, czy Północ przygotowuje się do odpalenia rakiety, czy do zimowych ćwiczeń, które zaczynają się w grudniu - przekazało południowokoreańskie źródło agencji Yonhap.

Podczas konferencji prasowej w Seulu rzecznik południowokoreańskiej armii Ro Dze Czon odmówił odpowiedzi na pytanie o wykryte sygnały. Zapewnił jedynie, że Korea Płd. wraz z USA ściśle monitorują sytuację i śledzą możliwe prowokacje Pjongjangu.

W tym roku Korea Północna przeprowadziła szereg prób rakiet balistycznych oraz swoją największą dotychczas próbę nuklearną, wywołując oburzenie społeczności międzynarodowej. Od 15 września reżim nie dokonał żadnej prowokacji, co wzbudziło nadzieje, że zastosowane przeciwko niemu sankcje są skuteczne.

Andrzej Borowiak

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil