Korea Północna przetestowała nowy system rakietowy

Korea Północna przetestowała w środę swój nowy system rakietowy – podała w czwartek oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Seul donosił o wystrzeleniu przez komunistyczny reżim dwóch pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un.
Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un. (fot. Jonathan Ernst / FORUM)

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un nadzorował w środę próbę "nowo opracowanego wielkokalibrowego systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych" - podała KCNA. Według tej agencji próba "naukowo potwierdziła, że dane taktyczne i charakterystyka techniczna nowego typu kierowanego pocisku rakietowego dużego kalibru osiągnęły zakładane wartości liczbowe" oraz "zweryfikowała skuteczność bojową całego systemu".

W środę południowokoreańskie siły zbrojne poinformowały, że Korea Płn. wystrzeliła ze swojego wschodniego wybrzeża dwa pociski balistyczne, które przeleciały dystans ok. 250 km na wysokości ok. 30 km. Seul wyraził z tego powodu poważne zaniepokojenie.

Eksperci cytowani przez południowokoreańską agencję prasową Yonhap na podstawie zdjęć opublikowanych przez północnokoreańskie media ocenili, że testowane były wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet o kalibrze większym niż 300 mm, jaki stosowano wcześniej.

Rzecznik kolegium szefów sztabów sił zbrojnych Korei Płd. Kim Dzun Rak powiedział na konferencji prasowej, że amerykański i południowokoreański wywiad wstępnie sądzą, że były to nowego rodzaju pociski balistyczne krótkiego zasięgu. Ostateczna opinia zostanie wydana po zakończeniu wspólnej analizy przez władze Korei Płd. i USA – dodał.

Była to druga próba uzbrojenia dokonana przez Koreę Płn. w ciągu ostatniego tygodnia i pierwsza taka próba od maja. Przypadła na okres oczekiwań na wznowienie roboczych rozmów nuklearnych pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem, co w czerwcu prezydent USA Donald Trump uzgodnił z Kim Dzong Unem, gdy spotkał się z nim w Panmundżomie na granicy pomiędzy dwoma państwami koreańskimi.

Mimo najnowszych prób przebywający w Bangkoku sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył, że Waszyngton jest gotowy do wznowienia negocjacji z Pjongjangiem. Podobnego zapewnienia udzielił w czwartek również doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

Podczas pierwszego szczytu z udziałem Trumpa i Kima w Singapurze latem 2018 roku przywódca Korei Płn. wyraził gotowość do rezygnacji z broni jądrowej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla swojego kraju. Od tamtej pory obie strony prowadziły negocjacje w sprawie szczegółów denuklearyzacji; rozmowy jednak załamały się po zakończonym bez porozumienia drugim szczycie przywódców w Hanoi w lutym br.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ulb/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil