Korea Północna po cichu prosi o pomoc w walce z koronawirusem

Korea Płn. nie zgłosiła oficjalnie żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, ale jej urzędnicy po cichu apelowali o pilną, międzynarodową pomoc w zdobyciu testów wykrywających patogen – podał w czwartek dziennik „Financial Times”, cytując anonimowe źródła.

(fot. Athit Perawongmetha / Reuters)

Północnokoreańska propaganda wewnątrz kraju promuje doktrynę dżucze, czyli samowystarczalności, sformułowaną przez założyciela KRLD, Kim Ir Sena, dziadka obecnego przywódcy, Kim Dzong Una.

Przez ostatnie kilka tygodni urzędnicy z Pjongjangu po cichu prosili jednak swoje międzynarodowe kontakty o pilną pomoc – podał „FT”, powołując się na kilka źródeł zapoznanych ze sprawą oraz dokument, do którego gazeta dotarła.

Korea Płn. zamknęła granice wkrótce po ujawnieniu w styczniu informacji o wybuchu epidemii koronawirusa w sąsiednich Chinach, konkretnie w mieście Wuhan w środkowej części kraju. Od tamtej pory tysiące zakażeń odnotowano również w Korei Płd.

Międzynarodowi eksperci z nieufnością podchodzą do informacji o zerowej liczbie zakażeń w Korei Płn. Pojawiają się wątpliwości, czy Pjongjang jest w stanie skutecznie testować mieszkańców. Według jednego ze źródeł „FT” w kraju przebadano na obecność wirusa co najmniej 590 osób, które przybyły tam w styczniu, i wszystkie wyniki były ujemne.

„Rząd ma zestawy do testów na Covid-19 i wie, jak ich używać, ale (ich liczba) nie jest wystarczająca, więc (urzędnicy) proszą wszystkie organizacje, by ich w tym zakresie wsparły” - powiedział rozmówca gazety.

Eksperci przestrzegali, że koronawirus może być szczególnie niebezpieczny dla krajów ze słabo rozwiniętymi systemami służby zdrowia. Według „FT” Koreę Płn. w wysiłkach na rzecz powstrzymania wirusa wspierają Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Czerwony Krzyż, UNICEF i Lekarze bez Granic, a także Chiny i Rosja.

Jednak dostawy sprzętu medycznego do Korei Płn. opóźniają się, między innymi z powodu nałożonych na ten kraj międzynarodowych sankcji, wzrostu popytu na tego rodzaju towary na świecie oraz utrudnienia logistyczne na trasach morskich, powietrznych, kolejowych i drogowych w Chinach, oraz tych prowadzących do Korei Płn. - pisze brytyjski dziennik. (PAP)

anb/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 33 sammler

Oczywiście należy im pomóc.

! Odpowiedz
7 4 szczecinianin

Już widzę jak oni pomagają nam ,ja jestem przeciwny .

! Odpowiedz
22 33 zenonn

Stosując kwarantannę, zakaz zbliżania, jak w innych krajach, badać nie trzeba.
Nieposłusznych nie ma- znają konsekwencje.
Wymrą najsłabsi.
To tylko kolejna grypa

! Odpowiedz
40 20 ajwaj

"cytując anonimowe źródła"

- sciema. Pan Kim ma kumpli do oporu tzn. "nie-wolny swiat"
Chiny, Rosja, Iran itd. a nawet braci z Korei Poludniowej.
Nie placza do "Fin.Time"

! Odpowiedz
14 34 panguzik

tylko zwykłych ludzi w upadłych krajach typu Korea Płn , Rosja , Ukraina , szkoda ....

! Odpowiedz
3 73 inic

Liczba przypadków koronawirusa w Korei Północnej:
8:30 - 1
8:35 - 0
10:40 - 1
10:43 - 0
11:20 - 1
11:22 - 0
15:30 - 1
15:31 - 0
...

! Odpowiedz
16 3 niedorzeczny

Ciekawe tylko, skąd te przypadki się biorą. Bo jeśli biorą się znikąd, to znaczy że kwarantanna nie ma sensu.

! Odpowiedz
4 24 33karol33

Akurat tam przepływ ludzi z innych krajów jest bardzo mały, więc wszystko jest możliwe. Może padają masowo, może faktycznie jest zero. Ale snucie teorii zawsze przyciągnie kliknięcia

! Odpowiedz
1 4 karbinadel

Jednym krajem, z którym jest jaki taki przepływ ludności są Chiny

! Odpowiedz
0 6 infinum

Każda pomoc dla obywateli Korei Północnej zostanie przechwycona przez tamtejszy reżim i wykorzytana dla podstrzymania jego trwania. Tamtym ludziom fizycznie nie da się pomóc.

Najbardziej zainteresowani trwaniem Korei Pn. są Chińczycy, to skoro ich pozarażali, to niech im teraz pomagają.

Każda pomoc, każda maseczka, respirator czy pieniądze zostaną skonfiskowane i użyte dla dobra oficjeli na najwyższym szczeblu, a ludzie w wioskach i gułagach nadal będą umierać, tak jak umierali. Przykre to, ale realnie nie ma szans na ocalenie tamtej ludności.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil