Korea Północna nie zrezygnowała z atomu?

Serce północnokoreańskiego programu jądrowego - ośrodek w Jongbion - wciąż działa - uważają eksperci z amerykańskiego portalu 38 North, który zajmuje się m.in. analizą zdjęć satelitarnych północnokoreańskich instalacji.

Hongkoński dziennik "South China Morning Post: w internetowym wydaniu cytuje zaś południowokoreańskiego naukowca, według którego komunistyczna Północ - wbrew deklaracjom - nadal może pracować nad rozwojem broni jądrowej.

38 North opublikował analizę najnowszych zdjęć satelitarnych ośrodka w Jongbion, gdzie znajduje się jedyny znany północnokoreański reaktor jądrowy, wykorzystywany również w rozwoju programu jądrowego do celów militarnych. Według ekspertów w ostatnim czasie na terenie ośrodka powstały nowe budynki, a do pobliskiej rzeki spuszczono wodę używaną do chłodzenia reaktora.

Cytowany dziś przez hongkoński dziennik "South China Morning Post" profesor Suh Kune-yull z Państwowego Uniwersytetu w Seulu uważa, że Korea Północna może kontynuować proces ekstrakcji plutonu lub pozyskiwania trytu używanych do rozwoju broni jądrowej. Tymczasem chiński ekspert Zhao Tong z Carnegie-Tsinghua Center for Global Policy w Pekinie uważa, że Korea Północna zawsze utrzymywała reaktor w trybie czynnym, a najnowsze dane nie świadczą o wznowieniu, lecz jedynie o kontynuacji jego działania. W opinii Zhao Korea Północna w najbliższej przyszłości nie zrezygnuje całkowicie ze swego potencjału jądrowego.

Kim Dzong Un podczas szczytów z Koreą Południową i USA zobowiązał się do pełnej denuklearyzacji swego kraju. Podczas spotkania w Singapurze nie wypracowano jednak harmonogramu konkretnych działań, które miałyby prowadzić do tego celu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin/sk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 11 ajwaj

""eksperci z amerykańskiego portalu 38 North"" > cienki fake "wolnych mediów" "deep state" :)

Prez. Trump ma 20+ intels=sluzby, wywiadów i wiedza wiecej.

Po co to? Depp state=devil state w panice > prez. USA Trump idzie jak przecinak wg zapowiedzi kamporczej wyb., ma rekordowe poparcie wyborców, likwiduje konflikty jak w Korei, spotka sie prez. Putinem itd.itp. "Inwestycje" w wojny (Ukraina, Syria, Libia, Irak itd.) stracone.

Kompradorzy necon 80+ (np.PISy, "good fellas" z Kijowa) na wykonczeniu, kompradorzy Sorosa, dems Rothschilds (PO, UE, Merkel, Mikron+MatronaMikrona(lac.) itd. licza dni, miesiace do konca

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil