Korea Północna chce zmniejszenia u siebie liczby personelu ONZ

Korea Płn. zwróciła się do ONZ o obniżenie liczby personelu międzynarodowego, rozmieszczonego w tym kraju w celach pomocowych - poinformowała agencja Reuters. Zdaniem Pjongjangu programy humanitarne ONZ zakończyły się niepowodzeniem „z powodu upolitycznienia pomocy przez wrogie siły”.

"Programy wspierane przez ONZ nie przyniosły pożądanych rezultatów ze względu na upolitycznienie pomocy ONZ przez wrogie siły” - oświadczył Kim Chang Min, sekretarz generalny Krajowego Komitetu Koordynacyjnego ONZ w Korei Płn.

Według tych informacji Pjongjang chce, aby liczba pracowników międzynarodowych z Programu Rozwoju ONZ została zmniejszona do jednego lub dwóch z sześciu, Światowej Organizacji Zdrowia do czterech z sześciu, a Funduszu ONZ na rzecz Dzieci (UNICEF) o jeden lub dwa z 13.

"Jesteśmy zaskoczeni takim obrotem wydarzeń. Potrzeby wzrosły, a ONZ próbuje zmobilizować wsparcie w celu zwiększenia pomocy w tym kraju - cytuje Reuters jednego z dyplomatów ONZ - W przeszłości brakowało międzynarodowej wiedzy i nadzoru oraz zdolności do monitorowania korzystania z udzielanej pomocy".

"Decyzja rządu Korei Północnej szkodzi narodowi tego kraju - powiedział inny dyplomata, chcący zachować anonimowość - Została ogłoszona w czasie, gdy Rosja i Chiny forsują fałszywą narrację, że sankcje powodują problemy humanitarne w Korei Północnej".

W maju ONZ opublikowała raport, według którego niemal połowa ludności Korei Płn. cierpi na niedożywienie, a rząd ograniczył racje żywnościowe dla mieszkańców kraju do 300 gramów dziennie. Pjongjang za tę sytuację obwiniał suszę, powodzie i najgorszych od 10 lat zbiory upraw. (PAP)

zm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil