Korea Płn. odrzuciła propozycję rozmów w sprawie ośrodka turystycznego

2019-10-29 20:28
publikacja
2019-10-29 20:28

Korea Płn. odrzuciła ofertę roboczych rozmów z Koreą Płd. w sprawie ośrodka w Górach Kumgang (Górach Diamentowych) oraz zawieszonych od dawna wycieczek południowokoreańskich turystów do tego regionu – przekazało we wtorek ministerstwo ds. zjednoczenia w Seulu.

/ KCNA/Reuters

Władze Korei Płd. złożyły propozycję organizacji dwustronnego spotkania w tej sprawie w poniedziałek, w odpowiedzi na żądanie usunięcia ze strefy turystycznej infrastruktury, zbudowanej tam przez podmioty południowokoreańskie.

„Korea Północna przekazała, że nie ma potrzeby organizowania osobnych rozmów na szczeblu roboczym, jakie zaproponowaliśmy, i nalegała na dojście do porozumienia poprzez wymianę dokumentów” - napisało ministerstwo ds. zjednoczenia w wiadomości rozesłanej do mediów.

Południowokoreańska agencja prasowa Yonhap podała, powołując się na anonimowego urzędnika tego resortu, że rząd w Seulu rozważy wszelkie możliwe odpowiedzi na żądania Pjongjangu, w tym wysłanie kolejnej noty z propozycją rozmów.

Wycieczki południowokoreańskich turystów w położone w Korei Płn. Góry Diamentowe organizowane były od 1998 roku, co uznawano za jeden z ważnych przykładów współpracy pomiędzy dwoma zwaśnionymi państwami koreańskimi. Projekt został zawieszony w 2008 roku, gdy północnokoreański strażnik zastrzelił turystkę z Korei Płd. - przypomina Yonhap.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił niedawno, że wszystkie budynki sfinansowane przez Koreę Płd. w regionie Gór Diamentowych muszą zostać usunięte. Pjongjang zamierza tam stworzyć nową strefę turystyczną we własnym zakresie – podały północnokoreańskie media.

Eksperci nie są zgodni, czy Korea Płn. rzeczywiście zamierza samodzielnie rozwijać turystykę w Górach Diamentowych, czy chce tylko przekonać Koreę Płd. do wznowienia wycieczek i unowocześnienia starzejącej się infrastruktury. Seul ogłosił, że będzie poszukiwał „kreatywnych rozwiązań”, aby ponownie uruchomić wycieczki.

Do tej pory władze Korei Płd. odmawiały wznowienia komercyjnych wycieczek, ponieważ byłoby to sprzeczne z międzynarodowymi sankcjami nałożonymi na Pjongjang za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe. Według Yonhapu obecnie rozważane jest umożliwienie wyjazdów indywidualnych, co mogłoby być sposobem na wznowienie pracy strefy turystycznej bez łamania sankcji.

Rząd w Seulu jest skłonny do rozmów na temat gwarancji bezpieczeństwa dla turystów odwiedzających Góry Diamentowe, jeśli Pjongjang zgodzi się na dyskusje w sprawie programu wycieczek – powiedział dziennikarzom urzędnik ministerstwa ds. zjednoczenia, cytowany przez południowokoreańską agencję.

Andrzej Borowiak

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki