REKLAMA

Korea Płd. z kolejnym koronawirusowym rekordem. W kraju szaleje wariant delta

2021-07-21 09:17
publikacja
2021-07-21 09:17
Korea Płd. z kolejnym koronawirusowym rekordem. W kraju szaleje wariant delta
Korea Płd. z kolejnym koronawirusowym rekordem. W kraju szaleje wariant delta
fot. Andrii Vodolazhskyi / / Shutterstock

Władze Korei Płd. zgłosiły w środę 1784 nowe infekcje koronawirusem, najwięcej od początku pandemii. Bardziej zaraźliwy wariant delta szerzy się na coraz większą skalę również poza aglomeracją Seulu – wynika z danych przestawionych przez służby medyczne.

Trwająca obecnie czwarta fala pandemii w Korei Płd. jest wyższa niż poprzednie, a środowy bilans jest najwyższy, odkąd 20 stycznia 2020 roku w kraju wykryto pierwsze zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Łącznie odnotowano już ponad 182 tys. infekcji i 2060 zgonów na COVID-19.

Od dwóch tygodni dobowe bilanse nie spadają poniżej tysiąca, a ogniska niebezpiecznego wariantu delta pojawiają się w szkołach, firmach, sklepach i innych instytucjach. Do wzrostu liczby zakażeń przyczyniają się też agencje towarzyskie i inne lokale „dla dorosłych”, co utrudnia śledzenie kontaktów.

Początkowo delta szerzyła się głównie na gęsto zaludnionym obszarze metropolitarnym Seulu, ale stopniowo rośnie również liczba infekcji wykrywanych w innych częściach kraju. Poza Seulem wykryto 32,9 proc. spośród nowych zakażeń potwierdzonych we wtorek - podała agencja Yonhap.

Od zeszłego tygodnia w Seulu obowiązuje najwyższy, czwarty stopień restrykcji przeciwepidemicznych, w tym zakaz zgromadzeń więcej niż dwóch osób po godz. 18, zakaz pracy barów i klubów nocnych oraz nakaz zamykania restauracji o godz. 22. W poniedziałek zacieśniono obostrzenia w pozostałych częściach kraju i zakazano spotkań więcej niż czterech osób.

„Środki dystansowania poziomu czwartego nie spłaszczyły jak dotąd krzywej wirusa, ale spodziewamy się, że od piątku liczba nowych pacjentów zacznie spadać” – powiedział na konferencji prasowej wysokiej rangi urzędnik z ministerstwa zdrowia Li Ki Il.

Pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas w Korei Płd. 16,3 mln osób, czyli 32 proc. ludności kraju, a w pełni zaszczepionych jest 6,6 mln ludzi – podała Koreańska Agencja Kontroli Chorób (KDCA).

W kraju odnotowano jak dotąd 647 przypadków zakażeń wśród osób w pełni zaszczepionych. 364 z tych osób przyjęły jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson, 145 dostało dwie dawki preparatu Pfizera, a 138 dwie dawki specyfiku AstraZeneki – poinformowała KDCA.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki