Korea Płd.: prezydent przeciwny rozmieszczeniu w kraju broni atomowej

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In oświadczył w czwartek, że jest przeciwny rozmieszczeniu broni jądrowej na terytorium jego kraju mimo zagrożenia ze strony programu atomowego Korei Północnej.

Obecność broni nuklearnej w Korei Płd. uniemożliwiłaby obu państwom koreańskim osiągnięcie pokoju i mogłaby przyspieszyć wyścig zbrojeń w regionie Azji Północno-Wschodniej - powiedział południowokoreański przywódca w rozmowie z amerykańską telewizją CNN.

Wypowiedź Muna rozpowszechnił Błękitny Dom, czyli oficjalna siedziba prezydenta Korei Płd.

Mun Dze In uważany jest za zwolennika łagodniejszego podejścia do władz Korei Płn., niż było to preferowane przez jego poprzedników.

Korea Północna przeprowadziła 3 września eksplozję nuklearną z użyciem ładunku wodorowego przeznaczonego do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Była to szósta i wszystko wskazuje na to, że najpotężniejsza dotąd próba jądrowa Pjongjangu.

Po tej próbie rząd południowokoreański ogłosił, że zamierza przyspieszyć ostateczną instalację amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD na terytorium Korei Płd.

Doradca Mun Dze Ina powiedział też wówczas, że Seul prowadzi rozmowy z Waszyngtonem w sprawie rozmieszczenia w Korei Płd. "najsilniejszych zasobów strategicznych armii amerykańskiej", nie precyzując jednak, czy chodzi o taktyczną broń jądrową USA.

akl/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl