Korea Płd.: nakaz aresztowania wiceprezesa Samsunga za łapówkarstwo

Wiceprezes południowokoreańskiego koncernu Samsung Electronics Li Dze Jong jest oskarżony o przekazanie ponad 36 mln dol. łapówek przyjaciółce odsuniętej od urzędu prezydent Park Geun Hie - podała w poniedziałek prokuratura. Wydano nakaz aresztowania.

Korea Płd.: nakaz aresztowania wiceprezesa Samsunga za łapówkarstwo
Korea Płd.: nakaz aresztowania wiceprezesa Samsunga za łapówkarstwo (fot. Dado Ruvic / Reuters)

Według specjalnego prokuratora zajmującego się sprawą skandalu korupcyjnego, który doprowadził do impeachmentu prezydent Park, Li Dze Jong (Lee Jae-Yong) wręczył łapówki przyjaciółce prezydent, Czoi Sun Sil, sądzonej obecnie za wykorzystywanie swych relacji z panią Park, by wyłudzać astronomiczne sumy od czołowych południowokoreańskich koncernów.

W nakazie aresztowania podano również, że Li jest oskarżony o malwersacje oraz krzywoprzysięstwo.

Samsung Electronics oświadczył, że nie przyjmuje oskarżeń wobec Li. "Trudno zrozumieć decyzję specjalnego prokuratora" - napisano w wysłanym mailem oświadczeniu cytowanym przez agencję Reutera.

W ostatnim czasie Koreą Południową wstrząsnął głęboki kryzys polityczny wywołany aferą dotyczącą wykorzystywania wpływów przez 40-letnią Czoi. Utworzone przez nią prywatne fundacje otrzymywały miliony dolarów od południowokoreańskich koncernów.

Śledczy badają, czy wsparcie Samsunga dla firm i fundacji Czoi było związane ze zgodą rządu na kontrowersyjną fuzję w 2015 roku. Operacja ta była postrzegana jako kluczowy etap bezprecedensowego przekazywania władzy w firmie na korzyść Li Dze Jonga.

W 2015 roku Cheil Industries kupił C&T, spółkę zależną Samsunga działającą w handlu i budownictwie, czemu sprzeciwiali się akcjonariusze C&T. Według amerykańskiego funduszu spekulacyjnego Elliott zaniżono wartość firmy, co działało na niekorzyść udziałowców. Dzięki fuzji Li zwiększył kontrolę nad Samsung Electronics, nie wydając pieniędzy na kupno udziałów.

W poniedziałek Czoi zaprzeczyła, by miała jakąkolwiek informację o tej operacji, zanim jej dokonano.

Również w poniedziałek zarzuty nadużycia władzy oraz składania fałszywych zeznań usłyszał prezes Narodowego Funduszu Emerytalnego Mun Hiung Pio, który przyznał się do wywierania nacisków na fundusz, by zatwierdzono fuzję. Mun był wówczas ministrem zdrowia i opieki społecznej. Fundusz był największym akcjonariuszem C&T i poparł fuzję, chociaż odradzali to jego konsultanci.

Samsung, który jest największym południowokoreańskim koncernem, przekazał fundacjom Czoi 43 mld wonów (36 mln dolarów).

9 grudnia 2016 roku południowokoreański parlament zagłosował za impeachmentem pani prezydent. Park została zawieszona w obowiązkach, a Trybunał Konstytucyjny Korei Południowej bada, czy były wystarczające podstawy do wszczęcia procedury odsunięcia jej od władzy. (PAP)

ulb/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~niepelnosprawny_org

oj, tam sie w tym względzie "dzieje", Japonia, Chiny, to samo, no ale co tam mówić o dalekim wschodzie, u nas tez sie nie "pochwalimy" w tym wzgledzie...

! Odpowiedz
1 1 ~oooo

Co za porąbany kraj. Na północy fanatycy i psychole, na południu okazało się, że też nawiedzona sekta i psychopaci u koryta.

! Odpowiedz
2 5 ~ja

A u nas PIS 4,3 mld wyciągnął do tej pory ze SKOK-ów, zatrudnienie znalazło ponad 1000 kolesi z PIS w państwowych spółkach i wszystko jest Ok.

! Odpowiedz
3 13 ~Marian

Jak to dobrze, ze u nas nie ma koncernow wręczajacych łapowki politykom.
Jestem dumny z naszego rządu.

! Odpowiedz
0 17 ~TKM

U nas koncerny zatrudniają politykow i ich rodziny, mimo że sie do tej roboty nie nadają.

! Odpowiedz
2 8 ~SKM odpowiada ~TKM

tak jak gazeta wybiórcza dzieci resortowe albo Amber gold olt syna Tuskola

! Odpowiedz
1 1 ~autor odpowiada ~SKM

Sprawdź listę. Już ponad tysiąc osób z pisu. Robią to samo co poprzednicy a chyba jeszcze na większą skalę. Jak można być tak zaślepionym w miłości do wodza?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne