Kopcińska: Naszym celem jest, by egzaminy gimnazjalne i maturalne się odbyły

2019-03-21 08:25
publikacja
2019-03-21 08:25
fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Wszystkim zależy na tym, by doszło do porozumienia z nauczycielami; naszym celem jest, by egzaminy gimnazjalne i maturalne się odbyły - powiedziała w czwartek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Apelowała, by nie grać dziećmi. Nie można brać dzieci i młodzieży jako zakładników - dodała.

W środę wieczorem o postulatach nauczycieli rozmawiali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Kopcińska pytana w czwartek w radiowej Jedynce o tę rozmowę powiedziała, że dotyczyła ona wielu tematów.

"Oczywiście wszystkim zależy na tym, żeby doszło do porozumienia z nauczycielami i żeby przede wszystkim uczniowie i rodzice mieli spokój, bo naszym celem jest to, żeby egzaminy zaplanowane na kwiecień i maj, egzaminy maturalne, odbyły się. Pracuje nad tym Ministerstwo Edukacji Narodowej, pracuje nad tym rząd" - powiedziała rzeczniczka rządu.

Zapewniła, że egzaminy się odbędą. "Naprawdę nie grajmy dziećmi, nie można brać dzieci i młodzieży jako zakładników" - powiedziała Kopcińska.

W jej ocenie słowa szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza "są absolutnie niewłaściwe, naganne, godne potępienia". "Nie może prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego straszyć uczniów, rodziców i stawiać w takim niekorzystnym świetle nauczycieli, bo to jest, rozumiem, odosobnione zdanie pana Broniarza, ale rzuca cień na wszystkich" - stwierdziła rzeczniczka rządu.

Według niej, nie trzeba przekonywać, że nauczyciele zarabiali i zarabiają za mało. Dlatego - dodała - rząd "podjął działania naprawcze". "My zaczęliśmy zmieniać wysokość wynagrodzeń nauczycieli. Jesteśmy przekonani, że trzeba to zrobić i premier Mateusz Morawiecki powiedział, że chciałby, żeby już dzisiaj te wynagrodzenia były zdecydowanie wyższe, sięgające 6 tys. złotych i do tego dążymy, ale nie da się tego zrobić od razu" - zaznaczyła rzeczniczka rządu.

Dopytywana, czy będzie jakieś częściowe porozumienie z oświatową "Solidarnością", która też zapowiada strajki, Kopcińska odparła, że "rozmowy się cały czas toczą".

"Jesteśmy absolutnie zwolennikami rozmowy, stąd 25 marca zaproszenie, żeby usiąść przy stole w Radzie Dialogu Społecznego również dla Związku Nauczycielstwa Polskiego z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej, czyli rządu, żeby znaleźć najlepsze rozwiązania dotyczące już nie tego, że wynagrodzenia nauczycieli muszą wzrastać - bo to wiemy - tylko tempa wzrostu, sposobu, mechanizmów, jak one powinny rosnąć" - podkreśliła Kopcińska.

Od 5 marca trwa referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w ramach prowadzonego sporu zbiorowego. Potrwa do 25 marca. Odbywa się we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł. Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia.

Oznacza to, że jego termin może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. Matury mają się rozpocząć 6 maja.

We wtorek prezes ZNP powiedział, że jeśli nic się nie wydarzy, to ma nadzieję, że do strajku przystąpi od 85 do 90 proc. szkół. Dodał, że w strajku może uczestniczyć około 80-90 proc. nauczycieli. Wcześniej - w niedzielę - w oświadczeniu szef ZNP podkreślił, że ogłoszono strajk z 35-dniowym wyprzedzeniem, by dać rządowi czas na rozwiązanie problemów, o których mówią nauczyciele. Jak stwierdził, wszystkie inne możliwości zostały wyczerpane. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jes
To nie cel tylko wasz g..y obowiązek !!!
Ale słupki ważniejsze więc trzeba było naobiecywać przed wyborami aby Nieinternowany nie musiał się obawiać przegrania wyborów i ciągania do prokuratury za Srebrną.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki