REKLAMA

Postęp w rozmowach z Czechami? MSZ potwierdza

2021-09-24 15:13
publikacja
2021-09-24 15:13
Postęp w rozmowach z Czechami? MSZ potwierdza
Postęp w rozmowach z Czechami? MSZ potwierdza
fot. Kacper Kowalski / / FORUM

Po dzisiejszym dniu osiągnęliśmy pewien postęp w rozmowach ze stroną czeską ws. Turowa, natomiast wciąż jeszcze sytuacja nie została zamknięta, a rozmowy będą kontynuowane w przyszłym tygodniu - powiedział w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.


Przedstawiciel MSZ podkreślał, że Polsce zależy na utrzymaniu "badzo dobrych stosunków z Czechami".

"Jesteśmy partnerami w ramach relacji dwustronnych, w ramach NATO, w ramach UE, w szeregu innych projektów, także z Grupą Wyszehradzką. Uważamy, że jeśli spieramy się, powinniśmy spierać się w sposób, który jest oparty na wzajemnym zaufaniu" - powiedział Jabłoński, podkreślając, że strona polska od samego początku przyjęła takie podejście. "Liczymy na to, że to podejście umożliwi zakończenie tej sprawy w szybkim terminie. Natomiast dostrzegamy różnego rodzaju problemy" - przyznał.

"Nadal sprawa pozostaje bardzo trudna. Nie tracimy nadziei na to, że strona czeska również takie podejście będzie zachowywała. Myślę, że po dzisiejszym dniu możemy powiedzieć, że osiągnęliśmy pewien postęp w tych rozmowach, natomiast wciąż jeszcze sytuacja nie można powiedzieć, że została zamknięta. W przyszłym tygodniu będziemy te rozmowy kontynuowali" - oznajmił. 

Rozmowy z Czechami będą kontynuowane w przyszłym tygodniu

Jabłoński zastrzegł na konferencji, że zgodnie z zasadami dyplomacji i prowadzenia negocjacji nie będzie ujawniać szczegółów dotyczących wspólnych rozmów. "My trzymamy się ustaleń, które zawarliśmy cztery miesiące temu. Dążymy do tego, by końcowa umowa była na nich oparta" - podkreślił.

Dodał, że kolejne rozmowy ze stroną czeską ws. Turowa będą prowadzone w przyszłym tygodniu, tak na poziomie politycznym, jak i eksperckim.

Jabłoński był pytany przez dziennikarzy m.in. o to, czy Czesi wyrażają dobrą wolę ws. osiągnięcia porozumienia z Polską. "Podchodzę do tych rozmów tak, że druga strona rozmawia w dobrej wierze. Niestety dochodzi do takich sytuacji, które tę dobrą wiarę poddają w wątpliwość. Zdaję sobie sprawę, że w sytuacji, kiedy w kraju zbliżają się wybory parlamentarne, to z politycznego punktu widzenia może budzić się pokusa, żeby niektóre sprawy przeciągać, były realizowane tak, jak to dyktuje interes wyborczy, to rzecz naturalna w polityce" - powiedział.

Polityk zaznaczył, że rozumie ten mechanizm, ale ocenia go negatywnie. Jak dodał, uważa, że priorytetem powinno być skuteczne i merytoryczne rozwiązanie tej sprawy, co zostało Czechom wyartykułowane.

"Jeśli strona czeska będzie chętna do tego, by tę sprawę zakończyć w ten sposób, jak na początku planowaliśmy, to w bardzo niedługim czasie powinna się do tego odnieść. Na to bardzo mocno liczymy" - powiedział. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś, Piotr Górecki, Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
langdon25
Za Turów są winne wybory w Czechach
Za wyroki tsue są winni Niemcy
Za inflacje jest winny Balcerowicz

Pisuary są jak małe bahory - wszystkiemu co im się nie uda obwiniają wszystkich dookoła tylko nie swoje nieudacznictwo - DZIECINADA !

Kto jest winny przekrętów omajtka
Kto jest winny rozkradaniu
Za Turów są winne wybory w Czechach
Za wyroki tsue są winni Niemcy
Za inflacje jest winny Balcerowicz

Pisuary są jak małe bahory - wszystkiemu co im się nie uda obwiniają wszystkich dookoła tylko nie swoje nieudacznictwo - DZIECINADA !

Kto jest winny przekrętów omajtka
Kto jest winny rozkradaniu polski przez szumowine
Kto jest winny kupna pola kukurydzy przez pinokia

Pisuary czekamy na nową listę winnych waszych przestępstw !
qwertas
Do czasu wyborów w Czechach nic się nie zmieni. Bądźmy realistami
jpelerj
Zybertoły. W Czechach to jest regionalna sprawa, nie ma nic o tym w ogólnokrajowym nurcie, a zwłaszcza w kampanii Babisa. Troche mniej manii wielkości by się przydało. Polski rząd jak zwykle dał ciała i teraz (też jak zwykle) nieudolnie szuka wymówek. Przedszkole (i to młodsze grupy).
ajwaj_
PISa BEZ MASKI !
samobójstwo energetyczne
___________________
– Czy to prawda, że minister Soboń już podpisał i wysłał pisma do Komisji Europejskiej ws. harmonogramu wyłączeń, kiedy zamykamy Bełchatów, Turów, Kozienice z nowymi blokami, Połaniec? Na jakim jesteśmy etapie? Czy te pisma już poszły do Komisji
PISa BEZ MASKI !
samobójstwo energetyczne
___________________
– Czy to prawda, że minister Soboń już podpisał i wysłał pisma do Komisji Europejskiej ws. harmonogramu wyłączeń, kiedy zamykamy Bełchatów, Turów, Kozienice z nowymi blokami, Połaniec? Na jakim jesteśmy etapie? Czy te pisma już poszły do Komisji Europejskiej? – pyta Ewa Stankiewicz w nieopublikowanym materiale.

– To jest system wynikający z przyjętej w Unii Europejskiej polityki polityki energetycznej i klimatycznej – odpowiada minister Naimski.

https://nczas.com/2021/09/24/zerwe-pani-ten-program-konfederacja-pokazuje-material-ktorego-boi-sie-rzad-pis-video/
ajwaj_
– Kto negocjował Zielony Ład? – pyta dalej dziennikarka.

– To różnie…. – odpowiada zbity z pantałyku minister.
langdon25
Jaki postęp ?
Przecież już w maju się dogadali .

Jednym słowem - pisiowe nieudacznictwo .
wrecker
Nie pisz tak bo farma Ci zapoda za moment 20 minusów. Chcesz fejmu to dawaj, że to przez Tuska, jego dziadka, syna i teściową
langdon25 odpowiada wrecker
Na fejmie mi nie zależy - na 20 minusach od pisiorów - BARDZO !
qwertas odpowiada wrecker
Trolle z GWna opuściły swoją toksyczną stronę?

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki