Kopalnia Janina uzbraja pierwszą ścianę wydobywczą 800 m pod ziemią

Należąca do spółki Tauron Wydobycie kopalnia Janina uzbraja pierwszą ścianę wydobywczą z wykorzystaniem części infrastruktury nowego poziomu 800 m pod ziemią; eksploatacja węgla rozpocznie się tam najdalej w pierwszych miesiącach 2020 r. Kończy się też budowa infrastruktury powierzchniowej.

(Tauron)

"Pierwsza ściana na poziomie 800 metrów, z wykorzystaniem części infrastruktury nowej inwestycji, zostanie oddana do użytku w ciągu kilku miesięcy. Trwa proces jej uzbrajania w maszyny i urządzenia" - poinformowała we wtorek spółka Tauron Wydobycie. Nowy poziom ma uzyskać pełną funkcjonalność do jesieni 2021 roku.

Inwestycja w zakładzie górniczym Janina w małopolskim Libiążu to jedno z największych - obok nowego szybu Grzegorz w kopalni Sobieski w Jaworznie - przedsięwzięć spółki Tauron Wydobycie, która w latach 2016-2020 przeznacza na strategiczne inwestycje łącznie 1,3 mld zł. W samym 2019 roku nakłady Tauronu na inwestycje w segmencie wydobycia węgla przekroczą 300 mln zł.

"Skupiamy się na ukończeniu inwestycji strategicznych oraz sukcesywnej poprawie efektywności i wydajności każdego z zakładów spółki. W konsekwencji wszystkich podejmowanych działań oczekiwany jest efekt obniżenia kosztów funkcjonowania zakładów górniczych oraz wzrost efektywnego czasu pracy ludzi i maszyn" – powiedział cytowany we wtorkowym komunikacie prasowym spółki jej prezes Tomasz Cudny.

Budowa poziomu 800 w Janinie pozwoli m.in. na prowadzenie eksploatacji w korzystniejszych warunkach górniczo-geologicznych, a także częściowo wyeliminuje wydobycie węgla poniżej poziomu udostępnienia, czyli z miejsc, gdzie nie sięgają kopalniane szyby. Korzyścią dla pracowników będzie poprawa warunków mikroklimatycznych na stanowiskach pracy oraz znaczne skrócenie czasu dotarcia do wyrobisk.

W ostatnim czasie zakończył się kluczowy etap prac przy budowie powierzchniowej infrastruktury szybu Janina VI - wykonano najwyżej położony poziom technologiczny wieży szybowej. Budowa konstrukcji trwała 10 miesięcy, a wysokość wieży osiągnie docelowo 62 metry.

Na ukończonym właśnie najwyższym poziomie technologicznym zainstalowana będzie suwnica, służąca do montażu wyciągu szybowego. Jego zasadniczym elementem jest maszyna wyciągowa, która będzie umieszczona na wysokości 49 metrów. "Dzięki budowie wieży szybowej i górniczego wyciągu szybowego możliwe będzie już za kilka miesięcy uruchomienie jazdy ludzi i transportu materiałów na poziom 800 metrów" - wyjaśnił prezes.

Inwestycja w kopalni Janina umożliwi eksploatację nowych zasobów wysokiej jakości węgla. Łączna wielkość złóż węgla energetycznego na obszarze działania kopalni Janina to nawet 2,1 mld ton.

Dotychczas m.in. pogłębiono szyb Janina VI do docelowej głębokości 823 m, wykonano szkielet wyrobisk udostępniających poziom 800 m poprzez wydrążenie kilku kilometrów chodników oraz przygotowano zasadniczą część dołowej infrastruktury technicznej.

Równolegle do prac w kopalni Janina postępuje budowa głębokiego na 870 m szybu Grzegorz w Jaworznie. To jedna z największych obecnie inwestycji w polskim górnictwie węgla kamiennego, także uznana za strategiczną dla spółki Tauron Wydobycie. Pełną funkcjonalność obiekt ma uzyskać w 2023 r. Po jego uruchomieniu podziemna droga dotarcia do ściany wydobywczej skróci się o ponad połowę, z obecnych ok. 11 km do ok. 4,5 km.

Nowy szyb będzie wykorzystywany do transportu górników oraz materiałów, będzie też pełnił funkcje wentylacyjne. Zakład górniczy Sobieski, gdzie powstaje nowy szyb, będzie głównym dostawcą węgla dla nowego 900-megawatowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno, którego budowa jest na ukończeniu. Blok zasili ok. 2,5 mln gospodarstw domowych.

Rozpisane do 2025 r. inwestycje trwają również w zakładzie górniczym Brzeszcze - trzeciej, po Sobieskim i Janinie, kopalni należącej do spółki Tauron Wydobycie. W Brzeszczach są prowadzone prace związane z dostosowaniem dołowej infrastruktury sieci wyrobisk górniczych do perspektywicznej działalności wydobywczej kopalni oraz dalsze odtwarzanie i unowocześnianie mocy produkcyjnych, ukierunkowane na wzrost efektywności procesów wydobywczych i wspomagających.

Inwestycja w kopalni Brzeszcze jest zaawansowana w ponad połowie. Dotąd m.in. zrewitalizowano ponad 2 km wyrobisk wentylacyjnych i wydrążono blisko 2,5 km nowych wyrobisk inwestycyjnych, a także zmodernizowano stację odmetanowania i zakład przeróbki węgla. Kończą się dwie kluczowe inwestycje - budowa obiektu drobnej sprzedaży oraz głównego systemu odwadniania kopalni.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ dym/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
TAURONPE -0,41% 1,71
2019-12-09 11:03:57

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil