Kopacze kryptowalut emigrują

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy rosnące ceny energii dobiły kopalnie kryptowalut w Polsce. Nieuniknione podwyżki w 2020 r. mogą być gwoździem do trumny branży - czytamy w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

(YAY Foto)

W wypowiedzi dla "Rz" Filip Pawczyński z Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin ostrzegł, że jeżeli będą podwyżki cen prądu rzędu 40–70 proc., to opłacalność kopania kryptowalut w Polsce definitywnie się skończy. "To poziom kwot, który skutecznie blokuje opłacalność takiej działalności" - powiedział.

Jak wyjaśniono w dzienniku, podczas "wykopywania" kryptowalut komputery korzystają ze specjalnego oprogramowania, które zużywa bardzo dużo energii. "Choć w sierpniu kurs bitcoina ponownie wzniósł się na pułap ponad 11 tys. dol., niewidziany od pierwszych tygodni 2018 roku, to branża ledwo zipie. Ostatnich kilkanaście miesięcy to była droga przez mękę: kurs najsłynniejszej z kryptowalut spadał na łeb na szyję, za to ceny prądu rosły" - czytamy.

Według dziennika BTC jeszcze w styczniu b.r. wart był około 3,4 tys. dolarów, czyli daleko poniżej progu opłacalności przy rachunkach za energię w Polsce. "Teraz odżył, ale to nie uratuje polskich miłośników BTC" - podaje "Rz".

W związku z tym - czytamy - środowisko kryptowalutowe szuka "dróg ucieczki". "Bitcoina już mało kto w Polsce kopie. Największe kopalnie funkcjonują poza naszym krajem. Działają jeszcze kopacze koncentrujący się na innych kryptowalutach: altcoinie, ethereum czy innych" - powiedział dziennikowi Krzysztof Piech, ekspert SGH.

"Kto może, salwuje się ucieczką – na Białoruś i Ukrainę, do Chin i na Bliski Wschód, a nawet do Iranu i Wenezueli. W zeszłym roku firmy z branży kryptowalut odprowadziły do budżetu państwa 100 mln zł" - podaje "Rz".

agzi/ mhr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 27 kryzysio

Niby kopią kryptowaluty, a tak naprawdę zarabiają rosyjscy górnicy węgla kamiennego.

! Odpowiedz
3 15 adamii

Expert powiedzial ze teraz sie wydobywa ALTCOINA, hehe co za pozer.

! Odpowiedz
28 50 truenemezis

Hurrrra! Won z kryptowalutami! To tylko Niepotrzebne zużycie energii i zanieczyszczanie środowiska naturalnego.

! Odpowiedz
16 18 ulisses09

tak tez krzyczeli , kiedy powstawał internet. po co to komu ? dziś do sracza zapewne nie trafisz , nie dziubiac w to swoje małe pudełeczko obsługujace web. polecam czytanie, dużżżżżo czytania, przyswajaj wiedzę....."""prawdziwa bogini"".

! Odpowiedz
12 11 jes

Niedługo wszyscy się wyniosą i będziesz miał tak czysto, że nie będziesz miał co jeść.

! Odpowiedz
15 15 lightning_network

"it cost $70 billion per year to mine the world’s gold production"
https://www.longhash.com/news/bitcoin-uses-a-lot-of-energy-but-gold-mining-uses-more

Won z wydobyciem złota. To dopiero niepotrzebne zużycie energii i zanieczyszczanie środowiska naturalnego, na wydobycie miękkiego metalu, którego tylko 10% trafia do przemysłu - a reszta na błyskotki i spekulację...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 28 carlito1

Też mam ostatnio wrazenie, że poziom artykułów na bankier bardzo spadł

! Odpowiedz
15 20 marcin321

"Źródło: PAP" z tego co się orientuję to te artykuły są pobierane automatycznie z PAP. I tu faktycznie poziom pozostawia wiele do życzenia razem z tytułami artykułów, które brzmią po prostu jak clickbait'y. Z oryginalnymi Bankierowymi nie jest tak źle.

! Odpowiedz
12 35 henry_rearden

Ale stek bzdur :/

"koncentrujący się na innych kryptowalutach: altcoinie, ethereum czy innych"

Eth, spada od 2 lat, nie wiem kto to kopie.

"wykopywania" kryptowalut komputery korzystają ze specjalnego oprogramowania, które zużywa bardzo dużo energii. "

Matko bosko.

"Kto może, salwuje się ucieczką – na Białoruś i Ukrainę, do Chin i na Bliski Wschód, a nawet do Iranu i Wenezueli"

W Wenezueli kopanie krypto-walut jest nielegalne. Na Bialoruś i Ukraine to bez ochrony tamtejszej ani rusz. W Chinach kopanie jest zbanowane, do Iranu - poodobno tak.

Kto pisze te bzdury.


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 15 nostsherlock

Sam napisałeś trochę bzdur. W Chinach kopanie nie jest zbanowane i cały czas kopie się tam krypto. Eth wcale nie spada od 2 lat (z wykresu widać od grudnia trend wzrostowy, a okres spadków trwał 1 rok). Wenezuela - kopanie krypto jest tam legalne. Nie wiem skąd bierzesz informacje ale musisz zmienić źródła.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne