Kopacz: Zlikwidujemy składki na ZUS i NFZ

2015-09-12 16:06
publikacja
2015-09-12 16:06
EastNews

Likwidację składek na ZUS i NFZ oraz tzw. umów śmieciowych; wprowadzenie jednolitej 10 proc. stawki podatku PIT i minimalnej płacy godzinowej nie mniejszej niż 12 zł zapowiedziała w sobotę na konwencji programowej PO w Poznaniu premier Ewa Kopacz.

"Postanowiliśmy, że zaproponujemy Polakom jednolitą stawkę podatku PIT. Dużo niższą niż w tej chwili, bo na poziomie 10 proc. Zaproponujemy tę jednolitą stawkę, która będzie jednocześnie podatkiem: powszechnym, sprawiedliwym i prostym - oświadczyła szefowa PO.

"Zlikwidujemy składkę ZUS i składkę na NFZ. Jednocześnie, równolegle, albo przede wszystkim uporządkujemy rynek pracy. Wprowadzimy jednorodny kontrakt, który dzisiaj zastąpi wszystkie formy zatrudnienia. Umowy cywilnoprawne, te trwające ponad miesiąc, jak również te formy zatrudnienia, które są dziś regulowane w kodeksie pracy, zastąpimy jednym kontraktem - zapowiedziała Kopacz.

Premier chce też zmienić płacę minimalną. "Wprowadzimy minimalną stawkę godzinową, nie mniejszą niż 12 zł. Dzięki temu obejmiemy większą grupę Polaków stabilnym i przejrzystym zatrudnieniem. W dużym stopniu zlikwidujemy szarą strefę, ale również zlikwidujemy umowy śmieciowe - mówiła.

Kopacz zapowiedziała likwidację obowiązku finansowania przez pracodawców etatów związkowych. Sala powitała tę deklarację oklaskami i okrzykami. Zrobimy to dlatego, że wiemy, że bycie działaczem związkowym to działalność dla ludzi pracy a nie droga do załatwienia sobie luksusowego życia - powiedziała.

Premier zapowiedziała też wprowadzenie bonu refundacyjnego na leki, który ma objąć ponad 3 mln osób. Bon refundacyjny dla tych, którzy dzisiaj są obciążeni zbyt wielkimi dopłatami do leków, to jest ulga dla ludzi chorych - zarówno młodych, jak i tych starszych. Bon refundacyjny będzie dla ponad 3 mln Polaków - powiedziała.

Kopacz relacjonowała, że kilka miesięcy temu, przygotowując propozycję programu, poprosiła do siebie dwóch największych liberałów i sknerusów - Janusza Lewandowskiego i Mateusza Szczurka. Powiedziałam, że Polacy muszą zarabiać więcej. () Mówię do nich: czy wy tego nie czujecie? Czy wy tego nie rozumiecie, że dzisiaj polski pracownik ma już swoją markę. Jest inteligentny, skuteczny pracowity, ale jednego jestem pewna. Nie może być biedny - mówiła.

Przynieśli bardzo konkretne rozwiązanie. Prawdziwy projekt, a nie pierścionek z tombaku tak jak w PiS. Prawdziwy projekt wielkiej zmiany filozofii podatkowej w Polce - oceniła szefowa rządu.

Europoseł PO Adam Szejnfeld mówił dziennikarzom w trakcie konwencji, że PO nie prezentuje żadnych deklaracji programowych, które nie byłyby wyliczone przez ekonomistów, specjalistów i które nie miałyby swojego pokrycia w polskim budżecie.

Startujący w wyborach z list PO Ludwik Dorn powiedział PAP, że PO może liczyć na nawiązanie równorzędnej walki z PiS wtedy, kiedy przedstawi program zmian alternatywny wobec tego, co proponuje główna partia opozycyjna.(PAP)

pil/ rop/ hgt/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
~opty
....zlikwidujemy,zlikwidujemy........nie bój żaby , ale najpierw na 2016 rok "musiemy " je podnieśc...potem także samo na 2017, ale zlikwidujemy,zlikwidujemy....
~Edward
Liczą sie fakty ! ! !
A nie obietnice !

Panowie i panie , Blagierzy i kłamcy
Tak to do was tupeciarze z PO i PSL , do was piszę kłamcy bezczelni politycy
Mieliście aż 8 lat na zrealizowanie obietnic 3X 15 %
Tusk każdego kto chciał podnieść podatki osobiscie chciał wyrzucić ! To
Liczą sie fakty ! ! !
A nie obietnice !

Panowie i panie , Blagierzy i kłamcy
Tak to do was tupeciarze z PO i PSL , do was piszę kłamcy bezczelni politycy
Mieliście aż 8 lat na zrealizowanie obietnic 3X 15 %
Tusk każdego kto chciał podnieść podatki osobiscie chciał wyrzucić ! To prawda ?

To teraz my was WYRZUCAMY !
Dość wciskania kitu , wysyłamy was na złomowiec historii ! Won !
~Kolo
Jeszcze troche czasu maja do wyborow zeby wprowadzic te zmiany.
~dobek
Kopacz i Szczurek niech się dogadają bo nie wiadomo o co chodzi ? ale ja rozumie ich tak chcą znieś umowy śmieciowe i ujednolicić umowy o prace przystawce 12zł brutto to przy 160 godz. pracy zarobek za prace by wynosił 1920 zł brutto to znaczy ze o tej kwoty odprowadzał bym podatek 10% to jak zarobki rosną to podatek Kopacz i Szczurek niech się dogadają bo nie wiadomo o co chodzi ? ale ja rozumie ich tak chcą znieś umowy śmieciowe i ujednolicić umowy o prace przystawce 12zł brutto to przy 160 godz. pracy zarobek za prace by wynosił 1920 zł brutto to znaczy ze o tej kwoty odprowadzał bym podatek 10% to jak zarobki rosną to podatek też i nie wiadomo o jaki procent ,Po 2 ] nie wiadomo jaki próg i jakiej kwoty będzie odprowadzany podatek 39 % to znaczy jak mój zarobek przekroczy 2,5 tyś to zapłacze 39 % podatek . I znów PO z kopacz chcą o szukać obywateli . Ta partia powinna zniknąć ze sceny i SEJMU za ich kłamstwa i krętactwa .
~Polak
Buchahahahahahahah + dla Kopacz za poczucie humoru
~jo44
Zlikwiduje wszystko, niczego nie będzie...
~Vman
Pani Premier Kopacz przeinacza wypowiedź Ministra Szczurka, który wskazał, że składki ZUS i NFZ będą włączone do podatku, a nie zlikwidowane. Nie ma być jednolitej stawiki podatku 10%, tylko stawka ma się zaczynać od 10% i rosnąć wraz z dochodem na osobę.
Może PO ma dwa plany działania?
~asd
Oni obiecają ludziom wszystko, byle tylko utrzymać się przy korycie. 8 lat dojenia ludzi to za mało, chcą więcej!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki