Kopacz: Zlikwidujemy składki na ZUS i NFZ

Likwidację składek na ZUS i NFZ oraz tzw. umów śmieciowych; wprowadzenie jednolitej 10 proc. stawki podatku PIT i minimalnej płacy godzinowej nie mniejszej niż 12 zł zapowiedziała w sobotę na konwencji programowej PO w Poznaniu premier Ewa Kopacz.

"Postanowiliśmy, że zaproponujemy Polakom jednolitą stawkę podatku PIT. Dużo niższą niż w tej chwili, bo na poziomie 10 proc. Zaproponujemy tę jednolitą stawkę, która będzie jednocześnie podatkiem: powszechnym, sprawiedliwym i prostym - oświadczyła szefowa PO.

"Zlikwidujemy składkę ZUS i składkę na NFZ. Jednocześnie, równolegle, albo przede wszystkim uporządkujemy rynek pracy. Wprowadzimy jednorodny kontrakt, który dzisiaj zastąpi wszystkie formy zatrudnienia. Umowy cywilnoprawne, te trwające ponad miesiąc, jak również te formy zatrudnienia, które są dziś regulowane w kodeksie pracy, zastąpimy jednym kontraktem - zapowiedziała Kopacz.

Premier chce też zmienić płacę minimalną. "Wprowadzimy minimalną stawkę godzinową, nie mniejszą niż 12 zł. Dzięki temu obejmiemy większą grupę Polaków stabilnym i przejrzystym zatrudnieniem. W dużym stopniu zlikwidujemy szarą strefę, ale również zlikwidujemy umowy śmieciowe - mówiła.

Kopacz zapowiedziała likwidację obowiązku finansowania przez pracodawców etatów związkowych. Sala powitała tę deklarację oklaskami i okrzykami. Zrobimy to dlatego, że wiemy, że bycie działaczem związkowym to działalność dla ludzi pracy a nie droga do załatwienia sobie luksusowego życia - powiedziała.

Premier zapowiedziała też wprowadzenie bonu refundacyjnego na leki, który ma objąć ponad 3 mln osób. Bon refundacyjny dla tych, którzy dzisiaj są obciążeni zbyt wielkimi dopłatami do leków, to jest ulga dla ludzi chorych - zarówno młodych, jak i tych starszych. Bon refundacyjny będzie dla ponad 3 mln Polaków - powiedziała.

Kopacz relacjonowała, że kilka miesięcy temu, przygotowując propozycję programu, poprosiła do siebie dwóch największych liberałów i sknerusów - Janusza Lewandowskiego i Mateusza Szczurka. Powiedziałam, że Polacy muszą zarabiać więcej. () Mówię do nich: czy wy tego nie czujecie? Czy wy tego nie rozumiecie, że dzisiaj polski pracownik ma już swoją markę. Jest inteligentny, skuteczny pracowity, ale jednego jestem pewna. Nie może być biedny - mówiła.

Przynieśli bardzo konkretne rozwiązanie. Prawdziwy projekt, a nie pierścionek z tombaku tak jak w PiS. Prawdziwy projekt wielkiej zmiany filozofii podatkowej w Polce - oceniła szefowa rządu.

Europoseł PO Adam Szejnfeld mówił dziennikarzom w trakcie konwencji, że PO nie prezentuje żadnych deklaracji programowych, które nie byłyby wyliczone przez ekonomistów, specjalistów i które nie miałyby swojego pokrycia w polskim budżecie.

Startujący w wyborach z list PO Ludwik Dorn powiedział PAP, że PO może liczyć na nawiązanie równorzędnej walki z PiS wtedy, kiedy przedstawi program zmian alternatywny wobec tego, co proponuje główna partia opozycyjna.(PAP)

pil/ rop/ hgt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 16 ~mielonka

Juz nam zlikwidowaliscie abonament rtv hahhahaha,wam sie wydaje ze w Polsce to juz sami Kononowicze zostali

! Odpowiedz
1 13 ~oicxe

Bardziej wiarygodne byłoby gdyby pani Premier zapowiedziała, że Polska Agencja Kosmiczna rozpocznie kolonizację Pandory w celu wydobycia unobtainium (które jak powszechnie wiadomo kosztuje ponad 600 tys $ za uncję)

! Odpowiedz
1 14 ~zorro

Kopaczka jak jej się koło dupy pali obieca wszystko, za kilka dni usłyszymy, że przywróci wiek emerytalny. Składki na zus to 220 miliardów rocznie, Duda przy niej to sknerus!

! Odpowiedz
1 15 ~Magic74-

Jakim trzeba być hipokrytom żeby obiecywać złote góry ,gdy odmawiało się kromki chleba wcześniej.Jako niepospolici przestępcy chronieni prawem ,nadal w pogardzie macie społeczeństwo!!!.

! Odpowiedz
1 8 ~fan

równie dobrze mogła by powiedzieć zrobię loda każdemu kto na nas zagłosuje...

! Odpowiedz
0 2 ~emeryt46

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 12 ~Donaldo

PO sięga dna i obiecuje bzdury jak Donaldo obiecywał zniesienie anonamentu RTV a teraz ludzie za jego nieodpowiedzialne słowa płacą karę ale ten jełop udaje jakby nigdy nic. NIECH PO SIĘ DYMA

! Odpowiedz
0 8 ~JM

ProPOzycja wręcz nie do odrzucenia!!! Tyle obiecują wzamian za drobną usługę ,
oddanie na nich głosu w wyborach. Oczywiście , obiecanki będą mogły być
wprowadzone , jak " zostaną stworzone warunki umożliwiające wprowadzenie
zmian" , czyli , znając historię , " na świętego NIGDY". Szkoda że wielu naiwnych
da się na to nabrać .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~Czekający

ProPOnuję realizować obietnice PO kolei , bo się w tej lawinie dobroci
POgubimy. Zacząć / i to odrazu , jako zaległe / od likwidacji POdatku Belki
i opłat abonamentowych , no i oczywiście obniżenia POdatków , jako
koronnego punktu głoszonego programu " Platformy".
.

! Odpowiedz
0 10 ~Obserwator

Musi być źle , skoro p. Kopacz / znana jako Peron i Szpadel / sćiągnęła
Agapita Krupkę do POmocy , znanego z "prywatyzacji " za złotówkę majątku
narodowego PRL-u. Tam się wykazał niezwykłą sprawnośćią . Majątek
zniknął i pieniądze też , a zamiast zakładów pracy , zaczęły nas straszyć
ruiny , jak PO wojnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil