Kopacz: We wtorek rząd zajmie się skutkami suszy

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że we wtorek rząd zajmie się stratami ponoszonymi przez rolników w wyniku suszy. Przyznała, że susza dotknęła wszystkie województwa.

Premier Ewa Kopacz
Premier Ewa Kopacz (fot. fot. Tomasz Urbanek / EastNews)
Premier podczas wizyty w gospodarstwie sadowniczym w Warce poinformowała, że minister rolnictwa Marek Sawicki zbiera informacje od komisji, które szacują straty, związane z suszą w naszym kraju. "Wiemy, że we wszystkich województwach suszą dotknięte są krzewy owocowe, również warzywa strączkowe, natomiast jeśli chodzi o ziemniaki, które pewnie zaraz na jesieni będziemy zbierać i kupować, (susza) dotyczy wszystkich 16 województw" - powiedziała Kopacz w poniedziałek w Warce po spotkaniu z rodziną sadowników. Jak zauważyła, susza dotyka również producentów owoców.

Kopacz zapowiedziała, że rząd we wtorek zajmie się skutkami suszy. "Będziemy na ten temat na pewno bardzo długo dyskutować, dzisiaj szacujemy straty, ale też oceniamy możliwości pomocy dla wszystkich, nie tylko dla tych, którzy są hodowcami bydła, czy producentami mleka, bo tych też należy uwzględnić w szacunku strat, dojdą nam również sadownicy, których trzeba do tej głównej puli - ponoszących olbrzymie straty - włączyć" - zaznaczyła.

Premier była pytana, czy w związku z suszą dopuszcza ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Poinformowała, że będzie to jednym z tematów jej poniedziałkowego spotkania z ministrem rolnictwa. "We wtorek niewątpliwie całą tę pracę, którą wykonują komisje - które jeszcze pracują - będziemy oceniać na Radzie Ministrów i po Radzie (Ministrów) poinformujemy państwa, jaka jest nasza decyzja w tej sprawie" - powiedziała Kopacz.

Szefowa rządu przypomniała, że 7 września odbędzie się spotkanie unijnych ministrów rolnictwa, dotyczące skutków suszy. Zapowiedziała też, że ministrowie rolnictwa: Polski, Francji i Niemiec spotkają się wcześniej, aby apelować do Komisji Europejskiej o bardzo mocne wsparcie dla rolników, dotkniętych suszą.

"Dzisiaj przed nami wielkie wyzwanie, jestem przekonana, że Komisja Europejska będzie kontynuować pomoc dla polskich rolników, sadowników, ale również hodowców bydła. Przed nami, przed budżetem wielkie wyzwanie, szczególnie w przededniu tworzenia tego budżetu, aby znaleźć pieniądze, które będą bezpośrednim wsparciem, dla tych, którzy mają w przyszłości kontynuować swoją produkcję" - powiedziała Kopacz.

Jak dodała, "dzisiaj nie jest sztuką udzielanie pomocy tylko i wyłącznie w formie nisko oprocentowanych kredytów, bo rolnicy i tak już są obciążeni swoimi kredytami". "Chodzi o konkretną pomoc, (dzięki) której rolnicy będą mogli zabezpieczyć swoją przyszłość" - wyjaśniła.

Szefowa rządu zaznaczyła też, że po wizycie u sadowników, otrzymała informacje, że część drzewek, szczególnie młodych, usycha. "Niewątpliwie straty, jeśli chodzi o sadownictwo, szczególnie tu w gminie Warka, gdzie 40 proc. powierzchni, to są sady, będą ogromne" - przyznała.

Według oceny wojewodów poszkodowanych jest 82 tys. gospodarstw, a szkody wystąpiły na obszarze ponad 800 tys. hektarów. Straty na 18 sierpnia szacowane były na 550 mln zł.

Z danych Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) wynika , że susza wystąpiła na terenie całego kraju z wyjątkiem niewielkich obszarów górskich oraz terenów w woj. zachodnio-pomorskim. Straty wystąpiły w zbożach jarych, ozimych, roślinach strączkowych, w rzepaku i w rzepiku, burakach cukrowych, ziemniakach kukurydzy na kiszonkę, drzewach i krzewach owocowych, truskawkach, warzywach gruntowych, tytoniu, chmielu. (PAP)

mrr/ wni/ ilp/ as/ pro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~noworodek

7 lat temu becikowe placono na pesel dziecka, teraz po latach rzadow PO trzeba zlozyc multum dokumentow

! Odpowiedz
1 2 ~krz

w Afryce jak jest susza to szamany wznosza modły i zaklecia. Na co jeszcze czekaja watykańskie szamany? Dziwisz juz dawno powinie jechać na wysuszone pola i czarować z fiolka krwi Wojtyły.

! Odpowiedz
1 1 ~Bolo-Lolo

Jutro Kooaczowa ogłosi stan wojenny☺

! Odpowiedz
0 3 ~Biedak

Rolnikom zawsze źle - jak nie susza, to powódź... albo zima za długa albo za łagodna, albo nieurodzaj albo klęska urodzaju... Wszyscy w tym kraju tylko biadolą: górnicy, hutnicy, piekarze, lekarze...a i kredyciarze też mają niewesoło... Zorać to wszystko fpisdu ;-)

! Odpowiedz
3 4 ~POgonić

Ten rząd to już lepiej niech się niczym nie zajmuje, bo szkody które każdego dnia robi są nieodwracalne. To do czego dziś politycznymi decyzjami doprowadzili spółkę z głównego indeksu giełdowego nie ma precedensu w cywilizowanych krajach.

! Odpowiedz
0 2 ~krzych

No to życzę ci rzadów PiSobolszewi.powodzenia

! Odpowiedz
1 1 ~wswswswsw

dobrze, to ja chce doplate do rachunku za wode uzyta do podlewania ogrodka... mialem za lato o 100pln wiecej niz rok temu...

! Odpowiedz
9 5 ~krzych

A Krół PiSu Duda wozi sie z dworem i opowiada bajki dla gawiedzi. Może wreszcie pojedzie na Jasną Góre i wzniesie modły o deszcz.

! Odpowiedz
1 8 ~miro

cały swiat sie smieje z lawirantki POdróżniczki

! Odpowiedz
0 1 ~krzych

Kupować cukier Zysk 50 % w pół roku

! Odpowiedz
0 0 ~miro

faktycznie drożeje :)-http://biznes.pl/gielda/profile/towary/cukier-londyn,440,2,81,profile-towary-wykresy.html

! Odpowiedz
4 1 ~wz

Wg CBOS 90% respondentów uważa działania rządu w sprawie suszy za wzorcowe.

! Odpowiedz
2 8 ~anty_ryży_kutong

dzięki Ewka, ale reagować to mogłaś 2-3 tygodnie temu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil