Kopacz: Problem uchodźców to nie jest tylko problem rządu

Problem uchodźców to nie jest tylko problem rządu, to test na przyzwoitość - powiedziała premier Ewa Kopacz, która w czwartek wzięła udział w XXV Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju.

"To jest problem (uchodźców), który nie dotyczy tylko i wyłącznie rządu, to nie jest problem, który Europa rozwiąże w ciągu najbliższym tygodni, czy miesięcy; naiwny jest ten, który twierdzi, że jest to problem tylko tych, którzy dzisiaj podejmują decyzję o ilości przyjętych imigrantów do swojego kraju" - powiedziała Kopacz.

Jak oceniła, kwestia imigrantów "to jest test na przyzwoitość". "Dzisiaj powtarzam moim kolegom, którzy mówią +to nie jest nasza sprawa+, mówię im: +to jest właśnie test na przyzwoitość+" - podkreśliła szefowa rządu.

"Możemy wybrać dwie drogi, możemy powiedzieć +nam nic do tego, niech sobie Europa z tym radzi+, tylko pytam, co powiemy naszym obywatelom wtedy, kiedy zmieni się sytuacja za naszą wschodnią granicą i to my będziemy potrzebowali pomocy, bo uchodźców, którzy będą przybywać zza naszej wschodniej granicy będą setki tysięcy. Co wtedy?" - pytała premier.

Kopacz podkreśliła, że kwestia imigrantów, to problem całej Europy i solidarności Europy. "Przyjęcie imigrantów, tych, którzy uciekają ze swojego kraju w obronie własnego życia, jest naszych obowiązkiem" - zaznaczyła.

"Korzystaliśmy, i to bardzo mocno, z solidarności naszych kolegów, partnerów z Europy, wtedy, kiedy mieliśmy swoich uchodźców, dzisiaj nie możemy o tym zapomnieć, nie możemy być nieczuli na to nieszczęście, które każdego dnia pokazują media" - powiedziała szefowa rządu.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaapelował w środę do państw UE o przejęcie 160 tysięcy uchodźców od Grecji, Włoch i Węgier, by złagodzić kryzys migracyjny. Wiadomo już, że KE chce, by uchodźców rozdzielono na podstawie ustalonych z góry kwot, przypisanych do poszczególnych państw unijnych. Na Polskę miałoby przypaść ok. 12 tys. uchodźców. Polska, a także pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej (Węgry, Czechy, Słowacja) odrzucają jednak takie wiążące kwoty.(PAP)

mrr/ as/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~KOSZTYpln

Pani Premier ma rację to nie jest i nie będzie problem rządu tylko Wszystkich obywateli ,którzy z własnych podatków słono zapłacą za politykę "miękkiej kluchy" rządu!!!
"... Pozostałe koszty utrzymania uchodźców, a także sprowadzonych później ich rodzin, mają być pokrywane z budżetów krajowych. "
Czyli będziemy musieli utrzymać 12 tysięcy (nie 11,5tys.) x 6 (bo tyle średnio sprowadzają uchodźcy osób = 72 tys!!!!! (na razie!!!) koszt utrzymania jednego uchodźcy to 3400 zł ,a więc 72.000 x 3.400 x 12 = 2.937.600.000 roczny koszt utrzymania uchodźców (na razie!!!) - 12.000 x 6.000 x 4,2 = 302.400.000 zł (jednorazowa dotacji z UE) to POLSKA BĘDZIE MUSIAŁA Z BUDŻETU TYLKO W PIERWSZYM ROKU POBYTU UCHODŹCÓW WYŁOŻYĆ 2.635.200.000* zł ( dwa miliardy sześćset trzydzieści pięć milionów dwieście tysięcy złotych) !!!!! - na dobry początek (a uchodźców - emigrantów będzie dużo więcej!!!!)
*bez uwzględnienia kosztów transportu rodzin do Polski

ps. Jeżeli emigrantów będzie 10x tyle - co jest bardzo prawdopodobne koszty ich utrzymania pójdą w dziesiątki miliardów !!! (Rozumiem rządzący podniosą podatki i kolejny mln młodych ludzi wyjedzie z Polski ???)

*** Niech PANI BĘDZIE PRZYZWOITA W STOSUNKU DO WŁASNYCH OBYWATELI!!!
,a Arabia Saudyjska zamiast im tu meczety budować przygarnie do siebie!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Yacyk

Gdyby uciekały kobiety z dziecmi to byłbym w stanie to zrozumiec, lecz to są głównie mężczyźni, którzy zamiast bronić porzucaja Rodziny. Oni w wiekszości nie maja skrupułów, by wyjechać z kraju, nie mówiąc już o fakcie, że biednych nie stać na taka podróż.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil