Kopacz: Poseł ma prawo na drodze mieć cięższa nogę, ale musi za to zapłacić

Poseł ma prawo mieć czasem na drodze "cięższa nogę", ale musi za to zapłacić - skomentowała premier Ewa Kopacz wchodzące w sobotę w życie przepisy ograniczające immunitety m.in. posłów i senatorów za złamanie przepisów drogowych.

(fot. Andrzej Iwanczuk / EastNews)

"Prawo w Polsce jest dla wszystkich jednakowe i nie ma równych i równiejszych" - oceniła. "Ja rozumiem, że poseł ma prawo mieć od czasu do czasu cięższą nogę, ale skoro ma cięższą nogę, to musi za to zapłacić" - powiedziała dziennikarzom Kopacz. Taka jest kolej rzeczy - oceniła.

W sobotę w życie weszło prawo ograniczające immunitety m.in. parlamentarzystów, sędziów i prokuratorów w sprawach wykroczeń drogowych. Uchwaloną w pierwszej połowie lipca nowelizację sześciu ustaw w końcu sierpnia podpisał prezydent Andrzej Duda. Prace nad taką ustawą trwały od początku 2013 r. Zmiany w sprawie immunitetów zaproponowała Kopacz, gdy była marszałkiem Sejmu. Ponieważ marszałek nie ma inicjatywy ustawodawczej, więc projekt został złożony jako poselski i podpisany przez przedstawicieli kilku klubów.

Ustawa zakłada, że przyjęcie mandatu karnego albo uiszczenie grzywny za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji przez sędziego, prokuratora, posła, senatora, Rzecznika Praw Dziecka, GIODO lub szefa IPN - automatycznie stanowić będzie oświadczenie o wyrażeniu przez niego zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności w tej formie.

Dotychczas było tak, że aby osoba chroniona immunitetem mogła odpowiedzieć za wykroczenie drogowe, zgodę na to musiał wyrazić: w przypadku posła, RPD, GIODO i szefa IPN - Sejm, w przypadku senatora - Senat, a jeśli chodzi o sędziów i prokuratorów, to za wykroczenia odpowiadali oni tylko dyscyplinarnie. Zmiana oznacza, że osoby te mogą zapłacić mandat drogowy w momencie zatrzymania przez służby drogowe.

Największe kontrowersje wywołała decyzja parlamentu by takim rygorom poddać również sędziów, bo z konstytucji wynika, że sędzia nie może być pociągnięty do odpowiedzialności bez zgody sądu. O skierowanie tego fragmentu zmian przed podpisaniem do Trybunału Konstytucyjnego apelowała do prezydenta Dudy m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka. (PAP)

ago/ pz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~malinovy

To może wprowadźmy płatne z góry, limitowane prawo "ciężkiej nogi" dla wszystkich i sprawa załatwiona. Chcesz szybciej dojechać nad morze, płacisz tysiąc i po garach... Wchodzę.

! Odpowiedz
0 5 ~dtr

Jak to poseł ma prawo mieć ciężką nogę? Nikt nie ma prawa a ZWŁASZCZA parlamentarzysta. My ich wybieramy po to żeby stanowili prawo a nie je łamali. W Koparce chyba olej jest do wymiany.

! Odpowiedz
0 1 ~Ciekawy

Ciekawe dlaczego tak potrzebne ustalenia wymagają tak jak w tym przypadku "wymagają aż 2 lat oczekiwania" na uchwalenie(dotyczące ustawodawców - posłów i innych dygnitarzy), natomiast przepisy dotyczące szarego obywatela są przyjmowane praktycznie od ręki?

! Odpowiedz
0 4 ~oBywATel

Pani premier to ma chyba ciężką głowę skoro tak mówi. Żenada. Każdy obywatel powinien jeździć zgodnie z przepisami, a jeśli je złamie, to odpowiada za to, nie tylko finansowo. Są jeszcze punkty karne i możliwość odebrania prawa jazdy.

! Odpowiedz
0 10 ~Fajas

Nikt nie ma prawa jeździć szybciej niż przepisy wymagają. A przekroczenie dozwolonej szybkości o ponad 20km/h to już jest przegięcie. Pani premier namawia do łamania przepisów jakby nie miała świadomości ile osób przez to zginie lub zostanie kalekami....

! Odpowiedz
1 15 ~FUZJA

jak mozna twierdzic ze posel ma prawo jezdzic szybciej niz przepisy wymagaja - co to za premier ?

! Odpowiedz
0 10 ~asd

Ty Kopaczowa - A czy poseł lub członek rządu ma prawo mieć tępy łeb ?
Jeśli to pytanie retoryczne to nie odpisuj mi...

! Odpowiedz
0 5 ~Isaac_Newton

Uważam,że bardzo wielu z nich ma ciężkie nogi.Zapewne dlatego tak często padają bezsilnie na podłogę hotelu sejmowego.

! Odpowiedz
0 17 ~Grzechu_comeback

a co to znaczy POseł ma prawo? To w końcu łamie toprawo czy nie?! Skoro ma być "równość" wobec prawa to co to za równość? Równość wg Platformy "Obywatelskiej", POseł ma prawo a jak jeszcze będzie miał pecha, że spełni WARUNKI to będzie ponosił odpowiedzialność!
POseł ma prawo narażać MOICH BLISKICH I MOJE ŻYCIE?!?!?!

CZYLI JEDNAK MAFIA MOŻE WIĘCEJ,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~mgm

zauważyliście drobny szczegół? Dopiero przyjęcie mandatu będzie skutkowało pociągnięciem do odpowiedzialności. A jak "szanowny poseł" nie przyjmie? No to sprawa do sądu o ukaranie, ale już w sądzie będzie się wymagało uchylenia immunitetu. Więc jak się święte krowy będą wzajemnie kryły to dalej będzie tak samo. Wielka mi rewolucja, znowu pod publikę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl