Kontrolerzy lotów zaniepokojeni kwestiami bezpieczeństwa

W wieżach kontroli lotów mogą przebywać potencjalnie niebezpieczne osoby – poinformował w środę "DGP".

(ingimage)

"Dziennik Gazeta Prawna" podkreśla, że kontrolerzy ruchu lotniczego uważają, że w Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej brakuje procedur weryfikacji pracowników firm zewnętrznych. MSWiA – zaalarmowane przez kontrolerów – poinformowało o sytuacji ABW. PAŻP odpowiada, że nie ma możliwości, aby ktokolwiek, kto przebywa na terenie agencji żeglugi, nie przeszedł weryfikacji bezpieczeństwa.

Kontrolerzy na początku października napisali o tym do odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w kraju szefów MON i MSWiA. "Co ich zaniepokoiło? Według nich pracownicy zatrudniani przez firmy zewnętrzne mają stały dostęp do infrastruktury krytycznej, w tym urządzeń technicznych i operacyjnych służących zapewnianiu kontroli ruchu lotniczego, również wojskowego. Chodzi o wieże kontroli lotów, ale i jedyną w Polsce salę operacyjną, z której sprawowany jest nadzór nad niebem nad całą Polską" – czytamy w środowym wydaniu "DGP".

"Codziennie pracownicy firmy sprzątającej wchodzą na salę operacyjną w asyście ochrony, przy czym w ochronie są przeważnie starsi panowie i kobiety, którzy mają broń. Prawda jest taka, że gdyby któraś z osób sprzątających miała złe intencje, to poradzenie sobie z ochroniarzem nie zajęłoby dużo czasu" – powiedział w rozmowie z gazetą jeden z kontrolerów. (PAP)

sno/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 dziki_losos

Byłem kiedyś w zajezdni metra warszawskiego, w wieży kontroli, która w zasadzie przypomina taką z lotniska. W szafie teletechnicznej był laptop, położony na skos (za wąski na 19"-uchwyty), podłączony kablem sieciowym do reszty. Założę się, że to był najważniejszy element systemu, i bez tego nic nie działa.

Czy ktoś prowadzi audyt urządzeń technicznych zamontowanych w kontroli lotu?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil