REKLAMA

Kontrolerzy lotów permanentnie zmęczeni

2015-08-11 08:29
publikacja
2015-08-11 08:29
fot. AP / EastNews

Z badań przeprowadzonych przez NASA wynika, że wielu kontrolerów ruchu lotniczego w Stanach Zjednoczonych cierpi na przewlekłe zmęczenie, które może przełożyć się na zwiększone ryzyko dla podróżujących samolotami pasażerów.

Raport NASA wykazał zmęczenie amerykańskich kontrolerów ruchu lotniczego
Raport NASA wykazał zmęczenie amerykańskich kontrolerów ruchu lotniczego (fot. AP / EastNews)

Raport NASA, który opublikowała w tym tygodniu agencja Associated Press, pochodzi sprzed kilku lat. Zrobiło się jednak o nim głośno z racji niepokojących wyników przeprowadzonych badań.

Ankietowano 3268 pracowników kontroli ruchu lotniczego, a ponad 200 z nich dodatkowo przebadano w miejscach pracy, sprawdzając nawyki związane ze snem i harmonogramem pracy – podaje serwis CNN. W wyniku badania ustalono, że dwie na dziesięć osób popełniały znaczące błędy, wykonując swoją pracę (najczęściej chodziło o kierowanie lecących samolotów zbyt blisko siebie), co uzasadniali oni towarzyszącym im zmęczeniem.

Jedna trzecia pytanych kontrolerów określiła poziom swojego zmęczenia jako negatywnie lub bardzo negatywnie wpływający na bezpieczeństwo ruchu lotniczego. Jak podaje z kolei serwis Mashable, sześciu na dziesięciu ankietowanym zdarzyło się przysnąć albo doświadczyć znaczącego braku koncentracji podczas nocnej zmiany. W ciągu tygodnia pracy kontrolerzy mieli spać średnio 5,8 godziny dziennie.

Badanie zostało zlecone przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA). Miała jednak wykorzystać niektóre wnioski z badania do poprawy warunków pracy kontrolerów ruchu lotniczego. Przy okazji upublicznienia raportu, The Federal Aviation Administration udzieliła oficjalnego komentarza, w którym podkreśla, że dziś sytuacja jest znacznie lepsza niż w okresie, gdy badanie było realizowane oraz że podjęto "wiele pozytywnych kroków w celu zmniejszenia zmęczenia" pracowników kontroli lotów.

mwc

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Przemęczony
Pragnę zauważyć, że cały świat jest już zmęczony tą gonitwą, którą ludzkość sama sobie zgotowała. Jednak o to aby gonitwa nigdy nie ustała zabiegają codziennie służby będące na utrzymaniu koncernów paliwowych i energetycznych.
~wer
Jutro lecę na wakacje cholera !!!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki