Kontrole ZUS. Wypłaty 7 tys. zasiłków wstrzymane

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził w I kw. 2018 roku 125,7 tys. kontroli zwolnień lekarskich. W konsekwencji wstrzymano 7,1 tys. wypłat zasiłków chorobowych. 

(YAY Foto)

ZUS opublikował cokwartalny raport informujący o przeprowadzonych kontrolach prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W pierwszym kwartale 2018 roku kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków wyniosła 5,47 mln złotych

- Kolejnym rozwiązaniem wprowadzonym w/w ustawą jest ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego do 100% przeciętnego wynagrodzenia. Z tego powodu w I kwartale 2018 r. obniżono wypłaty 44 834,8 tys. zł., a dotyczyło to 51,8 tys. osób - podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

W dodatku ZUS zastosował obniżenie o 25 proc. wysokości zasiłku chorobowego i opiekuńczego od 8 dnia niezdolności do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Za niedopełnienie obowiązku dostarczenia ZUS-ZLA w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania obniżono wypłaty zasiłków o ponad milion złotych - miało to miejsce w przypadku 17,9 tys. osób. 

Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w I kwartale 2018 r. wyniosła 51,43 mln zł.

WSZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne