REKLAMA

Kontrola NIK w Narodowym Banku Polskim. NBP komentuje brak interwencji walutowej w 2021 roku

2022-07-22 08:54
publikacja
2022-07-22 08:54
Kontrola NIK w Narodowym Banku Polskim. NBP komentuje brak interwencji walutowej w 2021 roku
Kontrola NIK w Narodowym Banku Polskim. NBP komentuje brak interwencji walutowej w 2021 roku
/ NBP

W 2021 roku podwyżki stóp wywołały silny impuls umacniający PLN, stąd nie było potrzeby interwencji - uważa zarząd NBP w wystąpieniu po kontroli NIK.

"Zdaniem Zarządu NBP w 2021 r. interwencje walutowe nie były podstawowym instrumentem polityki pieniężnej, lecz narzędziem do potencjalnego wykorzystania w sytuacjach, gdyby było to niezbędne do zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej kraju. W tym kontekście zdecydowane podwyższenie stóp procentowych NBP w IV kwartale 2021 r. stanowiło silny impuls oddziałujący w kierunku umocnienia kursu złotego" - pisze NIK, cytując NBP.

"W tej sytuacji, w opinii Zarządu NBP, w 2021 r. nie wystąpiła potrzeba przeprowadzenia interwencji na rynku walutowym. Kształtowanie się kursu złotego nie stwarzało zagrożeń dla stabilności makroekonomicznej czy finansowej kraju. Krajowy rynek walutowy funkcjonował bez zakłóceń, a zmienność kursu złotego nie odbiegała od długoterminowej średniej" - dodano.

NIK zwraca uwagę, że NBP w grudniu 2020 r. interweniował na rynku walutowym celem zapobieżenia wpływowi procyklicznej dalszej aprecjacji złotego i dostosowania kursu złotego do poluzowania polityki pieniężnej, a nie było to wtedy niezbędne do zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej kraju.

NIK pisze, że jednak gdy w IV kwartale 2021 r. zmiany kursu złotego nie reagowały na zacieśnienie polityki pieniężnej, gdy wskazany silny impuls nie zadziałał, NBP nie podjął interwencji walutowych i innych działań wspierających to zacieśnienie, celem hamowania wzrostu inflacji.

NIK podaje, że zmienność kursu złotego do euro spadła średnio z 7,2 proc. w 2020 r. do 6,21 proc. w 2021 r.

W 2021 r. wystąpił jeden przypadek, w którym zmiany kursu złotego do euro spełniły ustalone kryterium zaburzenia na rynku walutowym (w 2020 r. odnotowano 14 takich przypadków). W dniu posiedzenia RPP 6 października 2021 r., w efekcie zaskakującej inwestorów decyzji Rady o podwyżce stóp procentowych NBP o 40 punktów bazowych, złoty umocnił się względem euro o 1,24 proc.

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (6)

dodaj komentarz
andregru
Glapiński powinien odpowiadać karnie za osłabianie wartości złotówki w 2020 roku w imię linii partii PIS .
anty12
Niech PLN bedziez po 6 ziko :DMati to lubi.
faramir_z_gondoru
Nie wiem, czy można jeszcze bardziej zeszmacić dobre imię tej instytucji, aniżeli zrobił to kumpel kartofla Glapa.
peluquero
normalny urzędnik niskiego szczebla bez wyraźnych pleców (no są tacy ;) po stwierdzeniach pokontrolnych tego kalibru ma od razu zarzuty xD
ssmentek
NIK nie jest od tego, aby komentować merytoryczne decyzje banku centralnego, tylko aby wyszukiwać nieprawidłowości w działaniu samej instytucji.
zoomek
Nieprawidłowość - prezes NBP wkręca ludzi w kredyty tezą że podnoszenie stóp to szkolny i błąd i zaraz rozpoczyna cykl podwyżek.
No chyba że to nie jest poważna instytucja tylko kabaret i na żartach się nie znamy.
Drogo te żarty wielu wyniosą. Taka niespodzianka.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki