WAŻNE

Konstytucjonalista: Nowy rząd i parlament może być już za tydzień

2015-11-04 14:12
publikacja
2015-11-04 14:12

Nie ma żadnych konstytucyjnych przeszkód, żeby nowy rząd i parlament rozpoczęły pracę już za tydzień- mówi profesor Marek Chmaj. Konstytucjonalista podkreśla, że terminarz kalendarza politycznego ustala prezydent.

/ Kancelaria Premiera RP

W ocenie profesora Chmaja, wiele zależy od daty zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu. Zgodnie z prawem, prezydent zwołuje jego pierwsze posiedzenie w ciągu miesiąca od dnia wyborów. Może to zrobić w każdej chwili, ale musi wziąć pod uwagę sprawy organizacyjne, żeby posłowie mogli dojechać. Na pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu, rząd podaje się do dymisji.

"Nowy rząd zatem mógłby rozpocząć urzędowanie nawet za tydzień, gdyby pierwsze posiedzenie Sejmu odbyło się 10 listopada" - dodaje konstytucjonalista. Po dymisji rządu prezydent - także w każdej chwili - może desygnować premiera, Jeśli stałoby się to tego samego dnia po południu, wieczorem nowy premier mógłby przedstawić skład swojego gabinetu. "11 listopada rano, prezydent może powołać nowy rząd"- wyjaśnia profesor Chmaj.

Według konstytucjonalisty, 12 listopada na unijnym szczycie w sprawie uchodźców Polskę może reprezentować już nowy premier. "Polskę reprezentuje ten podmiot, który prowadzi politykę zagraniczną. Według konstytucji, politykę zagraniczną prowadzi rząd i co do zasady na szczycie Polskę powinien reprezentować premier" - zaznacza Marek Chmaj.

Nowy rząd, który zostanie powołany przez prezydenta, ma dwa tygodnie na uzyskanie wotum zaufania w Sejmie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Edyta Poźniak/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki