REKLAMA

Konkurencyjna bankowość islamska

2008-02-14 09:10
publikacja
2008-02-14 09:10
Przewidywany wzrost bankowości islamskiej o 20% rocznie to jedna z najbardziej zaskakujących wiadomości, jakie przyniósł nam nowy rok. W sektorze islamskich usług finansowych zadomowiła się na dobre globalizacja, przynosząc rozwój branży IT, usprawnienie międzynarodowych przepływów pieniężnych i naciski na liberalizację rynków finansowych. Zdaniem analityków, będzie to miało duży wpływ na wzrost konkurencyjności oferty islamskich banków.
Zainteresowanie bankowością islamską dodatkowo chce wzbudzić międzynarodowa organizacja IFSB (Islamic Financial Services Board), która sprawuje nadzór nad tym sektorem finansowym. Organizuje ona 5. doroczny szczyt na temat „Globalizacja finansowa a islamskie usługi finansowe”, który odbędzie się w dniach 13-14 maja 2008 roku w stolicy Jordanii, Ammanie. Głównym tematem dyskusji będą szanse i wyzwania, przed jakimi stoi ten sektor. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo.

Islamskie produkty finansowe osiągnęły zaskakujący sukces chociażby w Malezji, gdzie korzystają z nich już nie tylko Muzułmanie. Wynika to faktu, że są one po prostu konkurencyjne. To właśnie w Malezji, w lipcu 1983 roku, powstał pierwszy bank ściśle ukierunkowany na potrzeby muzułmańskich klientów. Od tej pory rozwój tego sektora postępuje w błyskawicznym tempie. Nie dziwi więc, że kraj ten dąży do uzyskania statusu centrum islamskiego świata finansowego. Martwić może jedynie fakt, że za tak szybkim rozwojem nie nadążają prawne uregulowania.

Islamskie instytucje finansowe oferują obecnie prawie wszystkie usługi, jakie możemy spotkać w konwencjonalnych instytucjach. W tym celu musiały one obejść nieco prawo islamskie, które zabrania stosowania odsetek. Wysiłek się jednak opłacił. Agencja ratingowa Standard & Poor’s szacuje wartość rynku islamskich usług finansowych na ponad 400 miliardów dolarów. Co więcej, najnowsze badania Międzynarodowego Funduszu Walutowego wykazały, że rynek ten jest bardziej odporny na ewentualny kryzys globalnego systemu finansowego niż rynek bankowości konwencjonalnej. Dlatego obecne załamanie na rynku kredytów hipotecznych może przyspieszyć w niektórych krajach wzrost zainteresowania usługami islamskimi. Wszystko to sprawia, że coraz łatwiej nam uwierzyć w przewidywany 20-procentowy wzrost bankowości islamskiej. Czas pokaże, czy rzeczywistość sprosta naszym oczekiwaniom.

Źródło: Przegląd Finansowy Bankier.pl nr 1 (7) 6 stycznia 2008Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl.


Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?

Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.

Zapraszamy na https://www.bankier.pl/przeglad/!


Joanna Kasprzyk, Bankier.pl / www.prnews.pl

Źródło:
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki