REKLAMA

Koniunktura w przemyśle we wrześniu nieco spadła

2000-10-11 00:00
publikacja
2000-10-11 00:00

Koniunktura w przemyśle we wrześniu nieco spadłaComiesięczny wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się we wrześniu na poziomie trochę niższym niż w sierpniu i wyniósł 5 pkt. Wśród badanych przedsiębiorstw 22 proc. oceniło koniunkturę pozytywnie, 17 proc. negatywnie, natomiast 61 proc. uznało, że ich sytuacja nie uległa zmianie. Podobnie jak miesiąc wcześniej, klimat koniunktury lepiej oceniany był w sektorze prywatnym.

Producenci odczuli w sierpniu nieznaczną poprawę popytu, zwłaszcza zagranicznego. Spowodowało to, iż rozszerzyli bieżącą produkcję. Nadal optymistyczne - choć ostrożniejsze od sierpniowych - są przewidywania dotyczące kształtowania się popytu przyszłego. W konsekwencji, w październiku należy oczekiwać wzrostu produkcji przemysłowej, choć w tempie mniejszym niż przewidywano przed miesiącem.

Mimo wzrostu zapotrzebowania na wyroby przemysłowe zwiększył się poziom nadmiernych - już w ubiegłych miesiącach - zapasów wyrobów gotowych. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw ciągle była oceniana negatywnie: nieco zmniejszyły się wprawdzie trudności firm związane ze ściąganiem należności od kontrahentów, ale producenci mieli większe kłopoty z terminowym regulowaniem zobowiązań. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się poprawy sytuacji finansowej. Należy jednak oczekiwać również dalszych zwolnień pracowników.

Na ogólny klimat koniunktury w przemyśle składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. We wrześniu najlepsza, dodatnia koniunktura utrzymała się w przedsiębiorstwach prowadzących działalność wydawniczą i poligraficzną (wskaźnik 32 pkt.). Natomiast najgorsze negatywne oceny formułowali wytwórcy odzieży (minus 16 pkt.), maszyn i urządzeń (minus 10 pkt.) oraz sprzętu i aparatury radiowo-telewizyjnej (minus 9 pkt.)

Ogólny klimat koniunktury ustabilizował się w tym roku na plusie. Nie ma mowy o żadnym załamaniu, takim jak na przykład w listopadzie 1999 r. I to jest optymistyczne przesłanie comiesięcznych komunikatów GUS.


Podpis pod wykres

Trochę w dół: Ogólny klimat sierpniowej koniunktury w przetwórstwie przemysłowym lepiej oceniany był w sektorze prywatnym niż publicznym.
Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki