REKLAMA

Koniunktura w przemyśle w sierpniu lekko spadła

2000-09-13 00:00
publikacja
2000-09-13 00:00

Koniunktura w przemyśle w sierpniu lekko spadłaComiesięczny wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w sierpniu na poziomie trochę niższym niż w lipcu i wyniósł 7 pkt. Wśród badanych przedsiębiorstw 25 proc. oceniło koniunkturę pozytywnie, 18 proc. negatywnie, natomiast 57 proc. uznało, że ich sytuacja nie uległa zmianie. Podobnie jak miesiąc wcześniej, ogólny klimat koniunktury lepiej oceniany był w sektorze prywatnym niż publicznym.

Producenci odczuli w sierpniu znaczną poprawę popytu, zwłaszcza krajowego. Spowodowało to, iż rozszerzyli bieżącą produkcję. Nadal optymistyczne - choć ostrożniejsze od lipcowych - są przewidywania dotyczące kształtowania się popytu przyszłego. W konsekwencji, w trwającym obecnie wrześniu należy oczekiwać wzrostu produkcji przemysłowej, w tempie szybszym niż przewidywano przed miesiącem.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na wyroby przemysłowe obniżył się nieco poziom nadmiernych - już w ubiegłym miesiącu - zapasów wyrobów gotowych w przedsiębiorstwach. Ich sytuacja finansowa ciągle była oceniana negatywnie: nieco zmniejszyły się wprawdzie trudności firm związane z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych, ale producenci mieli większe kłopoty ze ściąganiem należności od kontrahentów. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się poprawy sytuacji finansowej. Należy jednak oczekiwać również zwolnień pracowników, na skalę nieznacznie większą niż prognozowano przed miesiącem.

Na ogólny klimat koniunktury w przemyśle składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. W sierpniu najlepszą, dodatnią koniunkturę odnotowano w przedsiębiorstwach prowadzących działalność wydawniczą i poligraficzną (wskaźnik 30 pkt.) oraz u producentów: mebli (22 pkt.), chemikaliów (21 pkt.), wyrobów z drewna (19 pkt.), wyrobów celulozowo-papierniczych (17 pkt.), instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych (13 pkt.) oraz maszyn i aparatury elektrycznej (11 pkt.). Natomiast najgorsze negatywne oceny formułowali wytwórcy: pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (wskaźnik minus 20 pkt.), metali (minus 17 pkt.), odzieży (minus 7 pkt.) oraz sprzętu i aparatury radiowo-telewizyjnej.

Ogólny klimat koniunktury ustabilizował się w tym roku na plusie. Nie ma mowy o żadnym załamaniu, takim jak na przykład w listopadzie 1999 r. I to jest optymistyczne przesłanie comiesięcznych komunikatów GUS.


Podpis pod wykres

Minimalnie w dół: Ogólny klimat sierpniowej koniunktury w przetwórstwie przemysłowym lepiej oceniany był w sektorze prywatnym niż publicznym.
Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki