REKLAMA

Koniec z szukaniem drobnych. Parkowanie dostępne w kolejnych apkach bankowych

Wojciech Boczoń2021-08-03 08:57analityk Bankier.pl
publikacja
2021-08-03 08:57
Koniec z szukaniem drobnych. Parkowanie dostępne w kolejnych apkach bankowych
Koniec z szukaniem drobnych. Parkowanie dostępne w kolejnych apkach bankowych
fot. Kamil Smyk / / Shutterstock

ING Bank Śląski to kolejna instytucja, która w swojej aplikacji mobilnej zainstalowała moduł pozwalający opłacać postój auta na parkingu. Wcześniej podobną usługę wdrożyły już Alior Bank, Bank Millennium, BNP Paribas, PKO BP i Santander Bank Polska. Banki współpracują w tym zakresie z operatorem aplikacji moBilet.

Nie ulega wątpliwości, że opłacanie postoju samochodu w płatnej strefie jest wygodniejsze z aplikacją mobilną. Kierowca nie musi szukać parkometru i drobnych – wystarczy jedynie włączyć odpowiednią opcję w programie mobilnym oraz włożyć za przednią szybę kartkę informującą o płatności mobilnej (z napisem moBilet). Mobilne parkowanie pozwala także na zdalne przedłużenie opłaty lub jej zakończenie dokładnie w momencie, gdy chcemy odjechać autem.

Od pewnego czasu opcja umożliwiająca mobilne uregulowanie opłaty za postój samochodu dostępna jest także w aplikacjach bankowych. Usługę taką udostępniają Alior Bank, Bank Millennium, BNP Paribas, PKO BP, Santander Bank Polska i od kilku dni ING Bank Śląski. Instytucje te nawiązały współpracę z operatorem aplikacji moBilet, więc parkowanie dostępne jest wszędzie tam, gdzie działa ten system płatności mobilnych. To już ponad 100 miast w Polsce.

Aby zacząć korzystać z usługi, należy ją uprzednio aktywować. Na przykład w aplikacji ING można wyciągnąć odpowiedni skrót na pulpit programu. Następnie należy wybrać miasto, w którym będziemy parkować i wprowadzić numer rejestracyjny pojazdu. Kiedy zatwierdzimy początek parkowania, bilet będzie widoczny w systemie dla kontrolera. I to w zasadzie wszystko. W momencie gdy chcemy zakończyć parkowanie, wystarczy jedynie wybrać odpowiednią opcję w programie mobilnym. Pieniądze za postój auta zostaną pobrane prosto z naszego konta.

Z aplikacji moBilet mogą korzystać także posiadacze rachunków w innych bankach. Z tą różnicą, że muszą zainstalować osobny program i zasilić portmonetkę lub dodać inne źródło pieniądza. Na rynku są dostępne także inne aplikacje ułatwiające mobilne parkowanie. Są to m.in. Skycach i mPay.

Opłaty za parkingi nie są jedyną usługą w aplikacji mobilnej banków, która może przydać się kierowcom. Warto wspomnieć także o systemie Autopay, który umożliwia dokonywanie automatycznych opłat za przejazd autostradą A1 oraz na autostradzie A4 Kraków – Katowice. Kiedy system rozpozna numer rejestracyjny zarejestrowany w programie Autopay, automatycznie poniesie szlaban na bramce. Usługa dostępna jest m.in. w Alior Banku, Banku Millennium, ING, Banku Pocztowym, SGB, PKO BP i Pekao, ale działa także jako niezależna aplikacja mobilna.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (3)

dodaj komentarz
stachsgh
Wariactwo banków za które wszyscy zapłacimy.
demeryt_69
Skąd się bierze to mylne przeświadczenie, że czym bardziej skomplikowana apka, tym lepsza? Amok!

zenonn
Ble ble ble. Rekalma.
Co miasto to inny operator parkomatów. W wielu nie można płacić kartą bankową ani banknotem z bankomatu. Trzeba mieć monety.
mobilet obsługuje niewiele miast. http://www.mobilet.pl/?page_id=10

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki