REKLAMA

Koniec z czajnikami i grzejnikami elektrycznymi. Sądy oszczędzają prąd

2022-12-06 12:20
publikacja
2022-12-06 12:20

Sądy podjęły szereg działań, których celem jest oszczędzanie energii elektrycznej – informuje Prawo.pl. – W niektórych z nich będą wyłączone wyświetlacze wokand elektronicznych, w kolejnych zostanie wprowadzony zakaz korzystania z prywatnych ładowarek i czajników elektrycznych, a także dogrzewania się grzejnikami elektrycznymi. Komputery mają być włączane dopiero po pewnym czasie od przyjścia do pracy – wylicza serwis.

Koniec z czajnikami i grzejnikami elektrycznymi. Sądy oszczędzają prąd
Koniec z czajnikami i grzejnikami elektrycznymi. Sądy oszczędzają prąd
fot. Avocado_studio / / Shutterstock

Według Prawo.pl pod koniec listopada do sądów w całym kraju trafiło pismo Ministerstwa Sprawiedliwości (MS) związane z ustawą z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Jak podaje serwis, chodzi przede wszystkim o art. 37 ust. 1 i 3, który nakłada na kierowników jednostek sektora finansów publicznych obowiązek 10 proc. zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków.

MS proponuje w nim m.in. utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury od 18 do 20 stopni C, drukowanie tylko najpotrzebniejszych dokumentów, prowadzenie korespondencji między komórkami organizacyjnymi w formie elektronicznej, wyłączanie sprzętu po zakończonej pracy, maksymalne wykorzystanie światła dziennego, opracowanie i wdrożenie harmonogramu automatycznego wyłączania i włączania wokand przy salach rozpraw i wokand zbiorczych, audyty energetyczne, analizy kosztów energii, wymianę oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego na LED i zainstalowanie czujników ruchu.

W wielu sądach, jak podkreślają rozmówcy Prawo.pl, zarządzenia ograniczyły się do zaleceń, by wyłączać światło tam, gdzie nie jest ono potrzebne, np. po wyjściu z pomieszczenia na dłużej niż pięć minut; wyłączać sprzęt, z którego się w danym czasie nie korzysta, a także sprzęt i listwy po zakończeniu pracy.

Część sądów poszła jednak o krok dalej. W jednej z apelacji drobiazgowo liczona jest ilość zużywanego papieru, są też sądy z obostrzeniami dotyczącymi np. korzystania z czajników elektrycznych. Z pism, do których dotarło Prawo.pl, wynika również, że są i takie, w których wyłączono wyświetlacze wokand elektronicznych, przechodząc na papierowe. Wprowadzono również zasady dotyczące komputerów. Stacje robocze mają być włączane i wyłączane nie wcześniej niż od 20 do 60 minut po przyjściu do pracy i nie później niż od 20 do 60 minut przed wyjściem do pracy.

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
pandpio
Jezeli z prądem odwalaja takie glupoty, to strach pomyśleć co tam dzieje sie z powaznymi sprawami.
endes
To co? Kawę i herbatę na świeczkach będą przyrządzać?… jakiś kretynizm a władza rozdaje na prawo i lewo i się głupio jeszcze tłumaczy!
qart
Dlaczego nie ociepla się urzędów i budynków państwowych? Szczególnie ogrzewanych gazem. A oszczędności są jak najbardziej ok.
daniel_1
Samowary kupią z Rosji na węgiel drzewny.
Takie cacka kosztują niemało.
polonu
niech pali chrustem na korytarzu ,

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki