Pożegnanie z abonamentem radiowo-telewizyjnym

Rządzący i opozycja zgadzają się w jednym: najlepszym rozwiązaniem problemów finansowych mediów publicznych będą pieniądze z budżetu - czytamy w poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

"Niezależnie od tego, kto wygra październikowe wybory, pożegnanie z opłatą abonamentową na publiczne radio i telewizję wydaje się przesądzone" - czytamy w "DGP".

Dziennik zauważa, że Prawo i Sprawiedliwość pieniędzmi z budżetu zasila TVP i radio już od trzech lat, i są one przekazywane na podstawie doraźnych ustaw jako rekompensata za zwolnienia z obowiązku opłacania abonamentu RTV.

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników RTV w 2019 r.

Okres

Odbiornik radiofoniczny

Odbiornik telewizyjny lub
telewizyjny i radiofoniczny

za 1 m-c

7 zł

22,70 zł

za 2 m-c z góry

13,60 zł

44,05 zł

za 3 m-c z góry

20,15 zł

65,35 zł

za 6 m-c z góry

39,90 zł

129,40 zł

za 12 m-c z góry

75,60 zł

245,15 zł

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

"W ten sposób w 2017 r. media dostały 307 mln zł, w 2018 r. 673 mln zł, a do końca br. otrzymają 1,26 mld zł. Wpływy abonamentowe wyniosły w tym czasie odpowiednio 697 mln zł, 741,5 mln zł i - według prognozy regulatora - 650 mln zł. Pieniądze z budżetu stanowią więc coraz znaczniejsze źródło przychodów" - czytamy w "DGP".

Zdaniem gazety, w drugiej kadencji PiS, jeśli wygra, ten hybrydowy system abonamentowo-budżetowy ma zastąpić regularne zasilanie tylko z budżetu.

Młodzi rezygnują z klasycznej telewizji

Młodzi porzucają telewizję na rzecz m.in. VoD, natomiast seniorzy stanowią już blisko połowę widzów klasycznej telewizji - wynika z danych opublikowanych w raporcie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

 

W planach Platformy Obywatelskiej - pisze dziennik - kwestia finansowania jest elementem większej reformy mediów publicznych, obejmującej m.in. zmianę sposobu wybierania ich kierownictwa; w kwestii finansowania będzie synteza dwóch koncepcji - obu stawiających na budżet. 

Tylko milion Polaków płaci abonament radiowo-telewizyjny

96,4 proc. gospodarstw domowych posiada odbiorniki telewizyjne, ale tylko połowa z nich jest zarejestrowana. Tylko 31 proc. opłaca abonament radiowo-telewizyjny - wynika z danych przedstawionych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

aop/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
46 110 rubikk

Ktoś to w ogóle jeszcze ogląda? To nie lata '70, teraz jest tyle stacji prywatnych, że telewizja publiczna nie jest nikomu potrzebna. Może by tak poddać do konsultacji społecznych całkowitą likwidację TV publicznej?

! Odpowiedz
11 40 pralkaboga

tak sie składa, że ogląda i to w najlepsze. Kurski co chwila się chwali rekordami oglądalności rolnika, który żony szuka, wydarzeń sportowych, sylwestrów w Zakopanem. Konsultacje społeczne pokazałyby tylko jak potrzebna jest TVP w jakichkolwiek rękach by ona nie była. Cały czas jest to najlepsze narzędzie do uprawniania propagandy. Poza tym musi być jakaś odpowiedź na to co wyprawia TVN po drugiej stronie barykady.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 30 cash_faktory odpowiada pralkaboga

Rolnik szuka żony, Sanatorium miłości, Warto rozmawiać ..... naprawdę światowa czołówka

! Odpowiedz
8 24 _jasko odpowiada pralkaboga

Czy do TVN dopłaca Suweren z budżetu?
Wydaje mi się, że ta stacja jest dochodowa i płaci podatki, nie wyciąga reki po jałmużnę.

! Odpowiedz
2 13 pralkaboga odpowiada _jasko

jeszcze tego by brakowało :)

! Odpowiedz
9 6 pralkaboga odpowiada cash_faktory

to masz pretensje do tvp czy do ludzi, że to oglądają? i to nie jest tak, że nic innego w tv nie ma, to jest ich świadomy wybór. wybór plebsu, ograniczonej umysłowo tłuszczy, która łyka wszystko jak pelikan w zależności od strony, po której stoi.

! Odpowiedz
11 6 _jasko odpowiada pralkaboga

A nie razi Cię dofinansowanie prywatnych mediów spolegliwych obecnemu rządowi z budżetu np. za pośrednictwem spółek z udziałem Skarbu Państwa?
Jeśli TVN jest dochodowe, tzn. że jest społeczne zapotrzebowanie na tego typu emisję, prawda?

! Odpowiedz
4 6 pralkaboga odpowiada _jasko

nie razi. bo tvp jest spółką państwową a nie prywatną. czy razi mnie, że jest państwową telewizją? też nie. bo dzieki temu, że jest państwowa ogladam dużo rzeczy za darmo, za które musiałbym płacić na innych platformach cyfrowych. po prostu czuje tą różnicę w propagandzie jaką sieje tvp vs tvn i przymykam na to oko i mam beke, nie spinam sie. tego też życzę Tobie - zluzuj poślady i bierz życie jakim jest. jeśli Ci sie nie podoba, to głosuj zgodnie ze swoim sumieniem, a nie na lepsze zło. wtedy może sie coś w kraju zmieni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 jes odpowiada pralkaboga

Nie obrażaj pelikana.

! Odpowiedz
28 103 carlito1

Kasa na TV z budżetu to świetny pomysł.... Po prostu niczym nie ograniczona rzeka pieniędzy na "misję" i sute wypłaty zarządu oraz " gwiazdek"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne