Koniec wysokich zasiłków dla przedsiębiorczych matek

Resort pracy poinformował, że zamierza uszczelnić lukę w przepisach dotyczących zasiłków macierzyńskich dla kobiet prowadzących biznes. Gdy projekt ustawy wejdzie w życie, jednomiesięczne opłacanie składki w najwyższym wymiarze nie wystarczy, aby uzyskać prawo do wysokiego zasiłku.

koniec łatwych zasiłków dla przedsiebiorczych matek

foto: thinkstock

MPiPS przygotowało projekt założeń ustawy, która uniemożliwi nadużywanie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Resortowi pracy chodzi o wyeliminowanie sytuacji, gdy matka przed porodem zakłada firmę, a następnie opłaca najwyższą dopuszczalną prawem składkę ubezpieczeniową, dzięki czemu ma możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego. Tym sposobem przedsiębiorcze matki zyskują prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości nawet 6,5 tys. zł netto miesięcznie.

– Nie zakładamy, że ludzie są z gruntu nieuczciwi. Dostawaliśmy jednak sygnały z ZUS-u, że rośnie liczba osób zgłaszających się po zasiłek macierzyński po bardzo krótkim okresie opłacania składek ubezpieczeniowych. Zdecydowaliśmy się zlikwidować tę lukę w prawie, ale w taki sposób, aby nie ucierpiał nikt, kto uczciwie składa wniosek o zasiłek macierzyński – powiedział Janusz Sejmej, rzecznik resortu pracy. 

Jak będzie liczony zasiłek macierzyński?

W projekcie założono zmianę zasad wyliczania wysokości zasiłku macierzyńskiego. Obejmie ona swoim zakresem wszystkie kobiety, które prowadziły działalność gospodarczą krócej niż rok i opłacały składki w wysokości wyższej niż ustawowe minimum. Dotyczy to zatem osób, które płaciły składki od podstawy przekraczającej 60 proc. prognozowanego średniego wynagrodzenia (obecnie 2227,80 zł) albo osób opłacających składkę preferencyjną od 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (obecnie 1600 zł). Po zmianach w przepisach zmieni się wysokość zasiłków przysługujących z tytułu opłacania tych składek. Będzie ona zależała od czasu opłacania składek.

Zasiłek macierzyński: komu i w jakiej wysokości przysługuje?» Zasiłek macierzyński: komu i w jakiej wysokości przysługuje?
Minimalna wysokość zasiłku będzie co miesiąc powiększana o 1/12 kwoty, którą matka płaciła ponad stawkę minimalną za każdy miesiąc przed skorzystaniem ze świadczeń. Matka, która opłacała składki za jeden miesiąc przed urodzeniem dziecka, dostanie zasiłek w wysokości 60 proc. średniego prognozowanego wynagrodzenia plus 1/12 nadwyżki zapłaconej uprzednio składki. Analogicznie, jeśli opłacała składki przez dwa miesiące przed urodzeniem dziecka, to zasiłek będzie powiększony o 2/12 ewentualnej nadwyżki. Żeby wysokość zasiłku odpowiadała kwocie podwyższonej składki, matka będzie musiała opłacać ją co najmniej rok.

Koniec zasiłkowego eldorado

Projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Rządowego Centrum Legislacji. Nowe zasady przyznawania prawa do zasiłku macierzyńskiego wejdą w życie po czterech miesiącach od dnia ich ogłoszenia.

matka» Sejm za rocznymi urlopami rodzicielskimi
Tak krótki okres vacatio legis może w praktyce oznaczać, że wiele kobiet nie zdąży uzbierać odpowiednio wysokich składek. Jeśli wynosiłby on minimum 12 miesięcy, to w chwili ogłoszenia nowych przepisów kobiety w ciąży podlegałyby starym przepisom. Zmiana w ustawie w tak krótkim czasie może jednak spowodować, że kobiety te zostaną objęte nowymi, zdecydowanie mniej korzystnymi regulacjami.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

 

Justyna Niedbał

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Dorota

Gdzie można zapoznać się z treścią projektu ustawy??

! Odpowiedz
0 0 ~ktoś

Czy ta ustawa została już ogłoszona? Kiedy przepisy wchodzą w życie?

! Odpowiedz
0 0 ~asd

I dobrze juz dawno powinni to wprowadzic

! Odpowiedz
0 0 ~będzie?

Coś czuję że będzie premia, a Wy?

! Odpowiedz
0 0 ~sese

Ja coś czuję, że dziwna godzina wyświetliła Ci się przy Twoim poście.

! Odpowiedz
0 0 ~sese odpowiada ~sese

Sorka, nie tu miało pójść :D

! Odpowiedz
0 0 ~Tomek

Najwyraźniej "Państwo" próbuje zwalczać w każdy możliwy sposób poród dzieci i odebrać nawet te marne parę tysiecy, które kobieta musi "wykombinować", żeby ratować sytuację finansową.

Ciekawe, czy "ustawodawcom" też brakuje pieniędzy ? !

! Odpowiedz
0 0 ~qwer

jak im moze brakowac pieniedzy skoro zabieraja ja wsyztskim do okola :)

! Odpowiedz
0 0 ~etam

tylko w polandzie można szybko i sprawnie zrobić w ch... kobiety w ciąży które znowu nie wiedzą ile dostaną , ciąża trwa nie 4 miechy tylko 9, więc minimalny czas vl powinien być 9 miesięcy.

! Odpowiedz
0 0 ~któś

Dodaj, że ta paczka pampersów za 70 zł starczy może na tydzień. Więc 3 pozostałe tygodnie w miesiącu kupujesz pampersy z własnych środków. A gdzie odzież, obuwie, żywność, dodatkowy pokój, mebelki, większy samochód itp itd.. :((

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne